Zákon obvykle přesně definuje, jak se mají řidiči v určitých situacích chovat. Tak co víme o značce, kde je povinnost zastavit?
Zastavit na stopce je povinnost. Mluvím o značce Stůj, dej přednost v jízdě! Je to jednoduché pravidlo, které však spoustu řidičů mate. Řada motoristů neví, co to znamená, že má zastavit. A také neví, jak dlouho má na místě stát. Něco definuje zákon, něco je naopak ale relativně otevřené tak, že je třeba použít rozum. Zastavením a stáním se v zákonu o silničním provozu zabývá § 25 a 27. Zastavit znamená uvést vozidlo do klidu na dobu nezbytně nutnou k neprodlenému nastoupení nebo vystoupení přepravovaných osob.
Kola se nesmí točit, dopravní experti mají jasno, na jak dlouho
Anebo k neprodlenému naložení nebo složení nákladu. Stát znamená uvést vozidlo do klidu nad dobu dovolenou pro zastavení. A také bych nerad zapomněl na pojem zastavit vozidlo, to znamená přerušit jízdu z důvodu nezávislého na vůli řidiče. „Stůj, dej přednost v jízdě!“ přikazuje řidiči, aby zastavil a dal přednost. Pro pochopení situace je třeba vědět, co znamená „dát přednost“. Podle zákona „dát přednost v jízdě znamená povinnost řidiče nezahájit jízdu nebo jízdní úkon nebo v nich nepokračovat, jestliže by řidič, který má přednost v jízdě, musel náhle změnit směr nebo rychlost jízdy“.
Laicky řečeno, řidič musí počkat, než se rozjede, dokud nemá před sebou volný prostor. Povinnost dát přednost je pak definována tak, že „…řidič přijíždějící na křižovatku po vedlejší pozemní komunikaci označené dopravní značkou Stůj, dej přednost v jízdě! musí dát přednost v jízdě vozidlům nebo jezdcům na zvířatech přijíždějícím po hlavní pozemní komunikaci…“ Takže zastavit ano, to je povinnost, tak aby se netočila kola. Ale na jak dlouho?
Kolik sekund tam vlastně musíte stát, abyste se vyhnuli pokutě? Tuhle otázku si klade řada řidičů. Mnozí motoristé mají pocit, že když jen zpomalí a rozhlédnou se, nemělo by se jednat o přestupek. Chyba, přestupek to je. Dopravní experti vysvětlují, že zastavení na stopce má svá přesná pravidla, která musíme respektovat. Ve skutečnosti to není o tom jen „přibrzdit“ nebo „rychle mrknout do stran“, jak to někteří dělají. Odpověď na to, jak dlouho musíte stát, se různí podle zdrojů. Podle některých platí obecné pravidlo, že byste měli před značkou „Stop“ zastavit minimálně na dvě až tři sekundy. Tím máte čas pořádně se rozhlédnout, ale také ukážete, že skutečně respektujete dopravní předpisy.
Samozvaní experti doporučují pravidlo tří vteřin, pak jet
Pokud totiž jen přibrzdíte a rozhlédnete se, může se stát, že nedáte dostatečnou přednost vozidlům, která máte pouštět. K tomu je třeba si uvědomit, že takové „rychlé přibrzdění“ může policie snadno vyhodnotit jako nezastavení, zvlášť když je na místě instalována kamera. Někteří dopravní experti také radí jednoduchý trik, počítání do tří. Když zastavíte a pomalu si pro sebe napočítáte „jedna, dva, tři“, je to prý ideální doba. Dostatečná na to, že vám umožní v klidu se rozhlédnout, a také vyloučit riziko, že by vás mohl někdo postihnout za přestupek.
Samozřejmě, ne všude bude policista nebo kamera, ale vy nikdy nevíte, kde se kontrola může objevit, a dodržení pravidel je vždy bezpečnější než riskování pokuty. Za mne to je nesmysl. Když už mluvíme o pokutách, tak kolik vlastně může takové opomenutí zastavit stát? Pokud policie zjistí, že jste na stopce nezastavili, můžete dostat blokovou pokutu až do výše 3 500 Kč. Když váš přestupek dorazí do správního řízení, sankce může být ještě vyšší, až 10 000 Kč. A navíc vám přibydou 4 body na konto v rámci bodového systému. Můj názor?
Zákon nestanovuje přesnou dobu, jak dlouho je třeba stát
Zákon neříká, jak dlouho má řidič na stopce stát. Budu znovu mluvit spíše laicky, ale já to vidím tak, že řidič musí zastavit. Tady už bych připomněl, že nemusí zastavit na hranici křižovatky. Například když stojí jako druhý v řadě, za autem, které je na hranici křižovatky, stačí to. Pokud má řidič rozhled do všech stran, může pak jet společně s prvním autem, nemusí znovu zastavovat. Každopádně zastavit tady musí. Ale nemusí počítat do tří, nemusí čekat dlouho, než se rozjede. Stačí půl vteřiny, pokud jsou naplněna všechna další pravidla.
Stejně tak ale může být zapotřebí pět vteřin, pokud je situace komplikovaná a motorista potřebuje dostatek času na to, aby křižovatku projel. Stopka je obvykle umístěna na místech, kde hrozí vyšší riziko nehody. Jedná se obvykle o nepřehledné křižovatky, kde je nezbytné dát přednost v jízdě. Už jen z toho důvodu je žádoucí tuto značku respektovat. Znovu ale říkám, je na řidiči a na jeho uvážení, jak dlouho před značkou bude stát. Zákon mu žádný konkrétní čas nenařizuje. Ano, mohu doporučit pravidla počítání si v duchu pro ty řidiče, kteří potřebují nějakou pomůcku. Ale rozhodně se nejedná o zákonem dané pravidlo.