Myslíte si, že klíč od auta umí pouze odemykat a zamykat daný vůz? To je omyl. Má ještě jednu velice zajímavou a praktickou funkci, která ovšem není mezi řidiči vůbec známá.
Klíčky nejmodernějších aut, a především prémiových značek, umí přímo fantastické věci, od otevírání i zavírání pátých dveří až po zaparkování vozu, aniž byste museli sedět v interiéru za volantem. Co je mi to ale platné, když mám obyčejné auto staré několik let, říkáte si. Ale to jste na omylu. I klíčky starších vozů dokáží něco navíc.
Klíček? Dávno již dálkový ovladač
Už dávno nejsou klíčky od auta pouhými opracovanými kousky kovu, které umí jen otevřít dveře od auta nebo vůz nastartovat. Klíček už je dávno de facto plastová krabička, která s vozem komunikuje elektronicky, kdy ve většině případů dokáže i na dálku vůz odemknout či zamknout a v tom lepším případě i odblokovat startování tak, abyste mohli svůj vůz nastartovat pomocí startovacího tlačítka.
Moderní klíček je v zásadě dálkový ovladač, který v sobě obyčejně ukrývá klíč mechanický pro případ, kdy vám ve voze selže elektronika nebo kdy se vám v klíčku vybije baterie. I tak máte možnost se do vozu dostat. Ale o to tu nejde.
Ať už váš klíček dokáže vůz jen elektronicky odemknout, nebo i zprostředkovat elektronické startování, prakticky vždy umí ještě jednu funkci navíc. A schválně se zkuste zeptat někoho ze svých blízkých, zda o ní ví. Nejspíš se setkáte s negativní reakcí.
Větrací funkce, kterou v létě oceníte
Skrytou funkci autoklíčů bychom mohli dost dobře pojmenovat funkcí letní, nebo také větrací. Když totiž podržíte na klíčku déle tlačítko pro otevření dveří (nebo také odemčení) vozu, stane se zajímavá věc. Všechna okna vozu se naráz stáhnou. V letních vedrech je to velmi praktická záležitost, protože vám umožní rychle vyvětrat váš vůz a vy nemusíte nasedat do nepříjemné výhně, ve které pak stěží dýcháte, a otevírat jedno okno po druhém, abyste ulevili sobě nebo ostatním pasažérům, které následně kamsi povezete.
Tuto funkci ovšem oceníte v průběhu celého roku, kdy chcete vůz vyvětrat nikoli z důvodů vysokých teplot, ale třeba zápachu ve voze, kterého se chcete rychle zbavit. Typickým příkladem je nevyhovující aroma v interiéru po převozu mokrého psa, mokré rybářské výbavy, která umí pořádně zatuchnout, ale vymysleli bychom i celou řadů dalších podobných situací z běžného života.
Zatažení oken i jako bezpečnostní prvek
Každopádně skrytá funkce klíčků od aut funguje i naopak. Delším podržením tlačítka na klíčku určeném tentokrát pro zamčení vozu zase všechna okna naráz zatáhnete. Jak je to prosté, že? Jedním tlačítkem stáhnu okna, dle potřeby odvětrám interiér vozidla a druhým zase všechna okna zatáhnu.
Anebo je tu ještě jeden bezpečnostní důvod pro použití námi popisované skryté funkce klíčku. Pokud si nejsem před odchodem od vozu jistý, zda jsem skutečně zavřel všechna jeho okénka, podržením zamykacího tlačítka se mi případná nedovřená okna zatáhnou. A mám během pár vteřin klid, že je vůz dostatečně zabezpečený. Díky jedinému podržení tlačítka na autoklíčku.
Výborná funkce, když je však pod kontrolou
Jen si dejte pozor, abyste funkci okamžitého stažení všech okének auta omylem neaktivovali tam, kde není bezpečné je mít stažená. Například na parkovišti u nákupních center v momentu, kdy již od svého vozu odcházíte. Přesně to se mi totiž jednou stalo, když jsem si po zamčení vozu vložil klíček do kapsy u kalhot. Tlačítko na odemčení auta se mi patrně dlouze stisklo o klíče od domu, které jsem měl dost natěsno nacpané v téže kapse.