Pohodlná jízda na prázdné silnici, v hezkém počasí, to je ideální stav pro každého motoristu. Nutno ale dodat, že během chvíle se může počasí výrazně změnit a v tu chvíli je třeba rychle reagovat. Nejčastějšímu problémy jsou ty, které přicházejí se změnou počasí. Z ničeho nic se může zatáhnout a z nebe začnou padat proudy vody. Jak na tyto komplikované situace reagovat?
Zpomalte, ale nezastavujte
V první řadě je třeba přizpůsobit dané situaci rychlost jízdy. Určitě je třeba zpomalit, čímž eliminujete jak riziko aquaplaningu, tak i riziko toho, že narazíte do nenadálé překážky, kterou vlivem pomalé jízdy nespatříte až na poslední chvíli. Pomalejší jízda vám umožní bezpečnější cestování a jistotu, že na reakce budete mít více času. Co se naopak nedoporučuje vůbec, to je zastavení.
Když už zastavit, tak na správném místě
Mnozí jízdu v průtrži mračen nezvládají a raději zastaví a počkají, až vše přejde. Pokud se mezi tyto řidiče řadíte také, rozhodně není dobrou volbou zastavovat u krajnice. V nepříznivém počasí vytvoříte nečekanou překážku, kterou mohou ostatní vidět až na poslední chvíli. Pokračujte pomalu v jízdě do doby, než narazíte na odpočívadlo, benzinovou pumpu nebo jiné místo, kde se dá opravdu bezpečně a bez problémů zastavit.
Buďte dobře vidět
S tím souvisí fakt, že nezapomenete rozsvítit světla – ne vždy auto s automatickými světly zareaguje včas a adekvátně. Pokud je průtrž mračen opravdu silná, je vhodné popřemýšlet i nad tím, zda by nebylo na místě zapnout jak přední, tak zadní mlhovky a zajistit, že vás dobře uvidí vozy jedoucí za vámi, tak v protějším směru. Pokud jste museli v takovém počasí auto odstavit, nezapomínejte na vestu a trojúhelník.
Sledujte povrch vozovky
Čtěte vozovku a snažte se vyhledávat místa, kde se nedrží příliš mnoho vody. Stojatá voda může přinášet dva velké problémy. Tím prvním je riziko aquaplaningu a tím druhým rizikem je to, že se pod vodní hladinou může skrývat nebezpečná díra, ve které lze poškodit své auto. Tyto místa je třeba raději objíždět, pro bezpečnost vás i vašeho vozu.
Jeďte plynule a přímo
Snažte se eliminovat prudké zrychlování a brzdění, jelikož obojí může vést na vodě k tomu, že se auto dostane do smyku. Také se snažte držet přímý směr, a projíždět zatáčky optimální stopou, rovnoměrně, bez jakýchkoliv prudkých pohybů volantem. Ty by mohly taktéž dostat auto do smyku, což rozhodně není situace, kterou byste chtěli absolvovat.
Vyhodnoťte rizika
Při jízdě v rizikových podmínkách, jako je právě průtrž mračen, nezapomínejte také vyhodnotit možná rizika. Kroupy dopadající na karoserii mohou být přijatelnější, než vaše snaha zastavit pod jakýmkoliv zastřešením, kde do vás však může někdo vrazit. Případný náraz blesku do vozu není z důvodu fyzikálních zákonů také žádný problém a jde o podstatně méně nebezpečnější situaci, než případné zastavení v lese, kde hrozí pád stromu. Vše, co se chystáte udělat, vyhodnoťte z několika pohledů a pokud ve všech hrozí problémy, udělejte kompromis a jděte tou cestou, kde je problémů nejméně.