Účet za potopená auta vystaven, jde o miliardy korun. Půjdou ze dna moře vyzvednou? Majitelé jen tiše pláčou

Auta, která klesla na dně oceánu, jsou ztracena. Škody jsou obrovské, některá auta jsou tak vzácná, že bude nutné zahájení výroby již ukončeného modelu.

i Zdroj fotografie: S vědomím Marinha Portuguesa, koláž abcMedia
                   

Příběh je už obecně známý, připomeňme si tedy pouze základní fakta. Víme, že 17. února letošního roku obletěla svět zpráva, že hoří Felicity Ace, nákladní loď převážející z Evropy asi 4 000 osobních automobilů. Posádka byla evakuována, loď asi týden bez vedení plula po moři, a pak se, asi 400 km od Azorských ostrovů, potopila. 

Potopena sportovní auta, a také elektromobily

Víme už také, jaká auta přesně byla na palubě, byl zveřejněn seznam potopených modelů. Konkrétně u Porsche chybí kompletní identifikace, tam byly dodávky označeny většinou místem odeslání, například Porsche Zuffenhausen. Jistý konec našly na dně oceánu Porsche Boxster 4.0 GTS, Panamera v mnoha kusech, Cayenne, Macan. Celkem 1117 vozů Porsche. Mnohem přesnější záznamy jsou u Audi, víme o ztracených Audi Q3, TT, A5 Sportback, e-tron, celkem 1944 aut.

iZdroj fotografie: Porsche

Ke dnu klesla také auta přepravovaná v rámci soukromých zásilek. Majitelé tak definitivně přišli o automobil Kia ​​Soul z roku 2014, Volkswagen Jetta z roku 2017, BMW 750, ročník 2007, Ford Mustang z roku 2015, Honda Prelude 1996 a Land Rover Santana z roku 1977. Celkem všech potopených aut na lodi bylo 3965.

Automobilka zahájí výrobu ukončeného modelu

Pojďme na další ztráty v rámci koncernu. Bentley přišel v kontejnerech o auta v počtu 190 kusů, od modelu Bentayga přes Flying Spur po Continental GT, nepočítaně Volkswagenů, zejména elektromobilů. Velký problém způsobila nehoda pro značku Lamborghini, na palubě Felicity Ace bylo 85 vozů této značky, z toho 15 exemplářů modelu Aventador, který se už nevyrábí. Automobilka ohlásila, že s enormními náklady obnoví výrobu tohoto modelu, ale ztracený náklad mohla dodat. 

Tím se dostáváme ke škodám, které tato katastrofa způsobila. Ty byly vyčísleny na 438 milionů dolarů, to je v přepočtu asi 10 miliard korun, z toho 9 miliard jsou ztráty na samotných automobilech. V otázce ekologické katastrofy se zdá, že zatím je vše v pořádku, byť údaje mluví o 2000 tunách paliva. Monitoring při katastrofě ukázal částečnou kontaminaci hladiny, ale ne masivní únik. A to nejdůležitější na závěr, půjdou auta ze dna oceánu vyzvednout? Ne. Vezměme si Titanic v hloubce 4 000 metrů, definitivně ztracený. Vrak i s cenným automobilovým nákladem leží 3 000 metrů pod hladinou a vyzdvižení z takové hloubky je nereálné.

Co vy, které potopené automobily považujete za největší ztrátu?

Zdroj: CarNews
Diskuze Vstoupit do diskuze
134 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články