Problikávání ostatních řidičů jako varování před policií rozpaluje hlídky doběla. Hodnotí to jako přestupek a pokutují ho

Varujete ostatní řidiče před policií tím, že blikáte dálkovými? Porušujete zákon, tedy pokud neupozorňujete na hrozící nebezpečí, pak je to v pořádku.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Probliknutí dálkovými světly je signál, kterým upozorňují řidiči ostatní účastníky silničního provozu, že je v jejich směru jízdy aktivní policejní hlídka. Nezáleží na tom, jestli jde o jedno prosvícení anebo rychlé a naléhavé opakované zablikání. Význam je vždy jeden a ten samý, varování před policií. Nejde o ryze tuzemský fenomén, takto spolu komunikují řidiči po celém světě. A po celém světě je toto chování trnem v oku policii.

Blikáte dálkovými? Pokuta vás (ne)mine

Aktuálně se třeba objevily zprávy z Walesu. Tamní policie varovala řidiče, kteří informují o kontrolách rychlosti. Pokuta za takové varování může v přepočtu dosáhnou na 25 000 Kč. Staví dokonce rovnítko mezi problikávání dálkovými světy a výstrahou před radarem zveřejněnou na sociálních sítích. Policie vyzvala, aby byly příspěvky z internetu odstraněny. A opětovně varovala před mařením policejní práce.

iZdroj fotografie: iStock

I u nás policie nemá ráda, když se automobilisté navzájem upozorňují na měření rychlosti, argumentuje tím, že měření přispívá k bezpečnosti provozu. A že blikáním řidiči sice volají po bezpečnosti, ale tímto ji sami narušují. To je jistě otázka k diskusi, zejména pokud si uvědomíme, jak často policie měří na místech, která jsou ve své záludnosti dobrá pro vybírání pokut, nebezpečná pro řidiče či chodce jsou však minimálně.

Signál varuje před nebezpečím. Důkaz je na policii

Zákon mluví poměrně jasně, přetlumočeno z právnické hantýrky, řidič může zablikat dálkovými světly v případě, že chce odvrátit hrozící nebezpečí. Za nebezpečné samozřejmě nelze považovat samotné policisty s radarem. Blikání jako signál prevence před měřením, mimo výše uvedené, je nezákonný. Ovšem také velmi špatně dokazovatelný. Policie může sice vyvíjet nátlak na řidiče, kterého zastaví s tím, že blikal, ale dokázat jeho úmysl je téměř nemožné.

iZdroj fotografie: Policie

Není totiž nijak specifikované, o jaké nebezpečí, před kterým řidič blikáním varuje, se jedná. Nebezpečný boční vítr, zvěř přebíhající silnici, nečistota na vozovce? Navíc ono riziko nebezpečí může mít omezenou časovou trvanlivost. Srna utekla do pole, vítr přestal foukat. Nedáváme nikomu návod k porušování zákona, ale argumentovat lze různě, a bez přehnané servility a vulgárnosti, i poměrně úspěšně.

Co vy, blikáte dálkovými a varujete ostatní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
131 lidí právě čte
Autor článku

Filip Rakovan

Dráhu motoristického žurnalisty zahájil v době tištěných médiích v časopise Speed a prošel velkou řadou renomovaných tuzemských časopisů, například Carauto, český TopGear. Následně zakotvil v online světě a pozvedl na špičkovou úroveň ve své době prestižní magazín Autoweb.cz a Garaz.cz. Řídil snad vše, co má čtyři kola, od litrového hatchbacku po F1. Pořádá kurzy pro řidiče a amatérské závody, vyjadřuje se k problematice v televizi. A hlavně dnes s radostí píše na AutoŽivě.

Zobrazit další články