Hluk od pneumatiky po rozjezdu auta není poruchou, ale varováním. Zloději jsou nablízku a připraveni do akce.
Praktiky zlodějů jsou různé, někteří z pachatelů sází na klasické postupy a zkoušení okrádat tak, jak jsou zloději zvyklí už celá desetiletí. Jiní zase zkouší inovativní metody, dá-li se to tak nazvat. Nicméně i u těch „inovativních“ metod jde vlastně o starý a jednoduchý trik. Zaujmout poškozeného, jeho pozornost zaměřit na něco jiného, než je starost o majetek, a nenápadně ho okrást. Takto fungují celé gangy a skupiny.
PET lahev v podběhu? Zloději jsou nablízku!
Obvyklé je „představení“ u krajnice, kdy rumunská rádoby rodina prosí řidiče kolem jedoucích aut o pomoc, protože jí došel benzín. Nabízí zlaté šperky výměnou za peníze, přičemž o zlatě samozřejmě nemůže být ani řeč. Jiní zloději zase předstírají potíže, lákají řidiče ven z auta ke svému automobilu s prosbou o konzultaci, a jejich komplic mezitím krade. Trik s PET lahví funguje na stejném principu jako další triky s odvedením pozornosti, je ale relativně nový.
Opět, jak už bývá tradicí u šmejdů a zlodějů, delikventi jej používají zejména na staré řidiče, u kterých je určité nesoustředění, obava z řešení problému či panika z poruchy vozu očekávatelné. Je to hyenismus, a pokud někdy někdo uvidí auto s PET lahví, které není jeho, bude solidární, když majiteli zasaženého auta pomůže. Postup je tedy jednoduchý, zloděj vezme prázdnou PET lahev a je jedno, od čeho, jestli od vody nebo od limonády, na tom nezáleží.
Ukrást nákup nebo celé auto, to je dilema
Láhev pak zastrčí do podběhu, nastrčí ho mezi podběh a kolo. Obvykle na kolo na stranu spolujezdce, a pokud stojí auto třeba na parkovišti před supermarketem, tak na opačnou stranu, než je vchod či stojan s košíky. Jde o to, aby si řidič PET lahve u kola nevšiml. Jakmile se řidič s autem rozjede, PET lahev začne vydávat u kola nežádoucí zvuk. Škála může zahrnovat různé škrábání, praskání, bouchnutí. Nevadí, pokud lahev po chvíli vypadne.
I to vydá zvuk, který splní svůj účel. Řidiče zaskočí, a co je hlavní, přinutí zastavit a vystoupit z auta. Teď záleží na tom, co má zloděj v plánu. Pokud „jenom“ krást ve voze, tak lump počká, až řidič obejde auto, skloní se ke kolu a začne ohledávat pneumatiku. Padouch rychle vleze do auta, pobere, co zvládne a rychle zmizí. Varianta druhá, nebezpečnější. Ta, u které chce zloděj ukrást celé auto.
Nejdůležitější prevencí je pozornost a ostražitost
Pokud jde o vůz jako takový, tak lump počká, až řidič vystoupí a jakmile odejde od volantu, pokud nechal nastartovaný motor, zloděj skočí do auta a rychle ujede. Nevýhodou je, že řidič většinou už má mobil a všechny doklady odložené v loketní opěrce nebo na sedačce. Nemá jak zavolat policii, nemá doklady. Pokud jde o organizovanou skupinu zacílenou na tento typ kriminality, vše proběhne rychle a nečekaně.
Na parkovišti najednou zůstane člověk bez auta, bez dokladů, bez peněz. A bez mobilu, nemůže rychle zablokovat platební karty, které mají právě teď zlodějové k dispozici. Důležitá prevence je obezřetnost. Když se něco takového stane, tedy když řidič zaregistruje nestandardní zvuky od kola a má tendence vystoupit, tak s maximální opatrností. S klíčky v ruce, s vypnutým motorem, ideálně s naučeným reflexem zamknutí auta. Nepozornost se může prodražit.