Proč je vhodné vozit v autě čerstvý citron? Jde o bezpečnost aroma není na první místě.
Skutečnost na pomezí mýtu a reality. Někteří řidiči vozí v autě citron a argumentují zásadní bezpečnostní výhodou a tím, že kus tohoto citrusového plodu může zachránit život, jen je třeba použít ho správně. Jakkoli může panovat obecná představa, že citron je žádoucí na palubě automobilu, protože hezky voní, není tomu tak. Nejde o aroma, ale o přímou konzumaci.
Citron v autě funguje jako bezpečnostní pojistka
Řízení na dlouhé vzdálenosti je poměrně monotónní činností, zejména když je cesta bez zatáček, v noci, na dálnici, s automatickou převodovkou a řadou bezpečnostních asistentů. Řidič po čase začne ztrácet pozornost. Poslouchání rádia není, i když by se to tak mohlo zdát, vhodným způsobem, jak předcházet únavě. Existují studie, které říkají, že hlasitá hudba naopak únavu prohlubuje.
Jak se únavě bránit? Existuje řada prověřených i méně realistických způsobů, počínaje plechovkou energetického nápoje a kelímkem silné kávy konče. Ve všech případech jde o ne zrovna zdravý životní styl. Lepší, než pít nápoje s obsahem kofeinu a budících látek, je sníst kousek citronu. Ten by měl okamžitě člověka probrat a dodat patřičné osvěžení. Únava by měla ustoupit do té míry, že motorista zvládne opět zásadní kus cesty bezpečně řídit.
Osvěžovač vzduchu? Jen když to nejde jinak
Bylo-li zmíněno aroma ovoce, dá se použít citrus jako přírodní osvěžovač vzduchu v kabině automobilu? V tomto ohledu není vhodné citron používat, roztírat jeho šťávu po přístrojové desce je nepatřičné. Chvíli je sice interiér prosycen příjemnou vůni, pak ale šťáva zkysne a z vůně se stane nepříjemný zápach. Krom toho obložení potřísněné ovocnými kapkami lepí.
Jak využít citron jako osvěžovač vzduchu? Je tady jedna možnost, pokud by řidič vyloženě trval na tom, že bez přírodní citronové vůně neujede ani kilometr. Dá se použít sušená citronová kůra, respektive sušený citron. Ten sice tak nevoní jak ten čerstvý, nezanechává ale za sebou lepkavé kapky.