Jak se jednou provždy zbavit vlhkosti v autě: Obyčejná lidová rada za pár kaček funguje se 100% účinností

Jak se zbavit vlhkosti v autě? Stačí udržovat čistotu a dodržovat několik jednoduchých zásad.

i Zdroj fotografie: AhmadElq / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Trápení s vlhkostí v interiéru automobilu zažívá značné množství řidičů. Stačí ráno sednout do vozu, nastartovat a výhled kolem dokola se zamlží. Přes okna není vidět. Situace se pak v čase ještě zhoršuje, když teploty klesají v zimě k bodu mrazu a vlhkost namrzá. Pak se zbavit nežádoucího povlaku na sklech je ještě komplikovanější. Existují ale rady a tipy, jak se potíží zbavit. Co tedy dělat?

Základem je čistota kabiny a vyhazování odpadků

Vlhkost se drží jen v určitých materiálech a jen určité materiály vlhkost zvyšují či vypouštějí. Nejjednodušším krokem je tedy udržovat v interiéru auta perfektní čistotu. Čím více věcí, které mohou vlhkost zadržovat v autě je, tím hůře se pak problém projevuje. Tak třeba mokré textilní koberečky jsou značným problémem. Na podzim a zimu je vhodné vyměnit textilii za gumu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud řidič nemá gumové podlážky na výměnu, stojí za to pravidelně textilní koberečky z auta vyndávat, čistit a sušit. Také je nepatřičné vozit v autě odpadky. Kelímek od limonády z fastfoodu nikdy není dokonale suchý a zvyšuje vlhkost. To samé dělá ovoce. Je vhodné kontrolovat, měnit či sušit prvky výbavy, které řidič považuje za důležité a vozí je sebou. Autosedačka pro dítě může držet vlhkost, také deka pro psa či textilní nákupní tašky. Jednou za čas je třeba vše vyndat z auta a nechat vysušit.

Větrat se musí, kllimatizace pomáhá

Podobně jako v domácím podmínkách i v autě lze vlhkost snížit větráním. Jaká je nejlepší varianta? Za jízdy lehce otevřít okénka a zvýšit teplotu topení. Tím dojde k maximálně efektivnímu vyvětrání a vysušení kabiny vozu. Vyčistí se tak vzduch a odejde nežádoucí vlhkost. Nejlepší je toto praktikovat při slunečných a suchých dnech. Platí nejenom pro léto, ale i pro zimu, příhodný je mrazivý den bez sněhu.

iZdroj fotografie: Škoda

Jak je obecné známé a na našem webu jsme toto už několikrát rozebírali a potvrdili platnost tvrzení, skvělým pomocníkem je klimatizace. A to nejenom v létě, ale i v zimě. Dokáže totiž velice efektivně auto vysušit. Jestliže řidiče trápí vlhkost, i v zimě, je dobré zapínat během jízdy klimatizaci. Při pravidelném používání se řidič zbaví vlhkosti na celé období podzimu a zimy. Takže větrat, topit a mít zapnutou klimatizaci. To vše najednou.

Babské rady, které skoro nefungují

Na první pohled to může vypadat jako mýtus, který nemá s realitou nic společného, ale není tomu tak. Byť je tady určité „ale.“ Umístit do auta něco, co pohlcuje vlhkost, to funguje. Samozřejmě ale jde o poměr množství materiálu, který se použije na odvlhčení a jeho ceny. Nasypat do auta několik krabic vaty či hygienických potřeb pro dámy může sice zafungovat, ale je to drahé řešení. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pro pohlcení vlhkosti lze použít syrovou rýži. Není to ale praktické řešení, je hloupé vysypat rýži do interiéru a pak ji luxovat. A zabalená tolik nefunguje. Kočkolit, čili stelivo pro domácí mazlíčky, pohlcuje sice vlhkost, ale zároveň dost páchne. Co je menší zlo, vlhkost nebo zápach? Zmuchlané noviny sice také část vlhkosti absorbují, ale zároveň mohou poškodit čalounění otiskem zvlhlé tiskařské barvy. 

Jak bojujete s vlhkostí v autě vy?

Zdroj: CarPro
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články