Úředníci nově kontrolují ojetiny v online inzerci od soukromníků. Když najdou auto s „vykuchaným“ DPF, pošlou majiteli obsílku

Inzerát na prodej auta se všemi detaily je základ dobrého prodeje. Pokud však uveden prodávající nějakou věc odporující předpisům, může se dostat do hledáčku úřadů.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
                   

Kouzlo internetu je zřejmé, jedno místo, nekonečné množství informací dostupných ihned. A také prostor pro setkávání se s (virtuálními) lidmi. To platí zejména pro sociální sítě. Na ty jsou leckdy jejich uživatelé ochotni umístit cokoli o sobě. Bez ohledu na to, jaké informace tam dávají a jak se tyto mohou velmi snadno obrátit proti nim samotným.

Bez filtru DPF auto sice pojede, ale je to nelegální

Filtr pevných částic je díl, který zajištuje ekologický provoz auta. Prochází přes něj výfukové plyny a výsledné emise jsou pak pro životní prostředí přijatelnější, než kdyby bylo auto bez filtru DPF. Díl je však velmi drahý, i proto, že je vyroben z drahých kovů. Když se porouchá, řidiči velmi často nekupují nový, ale vyříznou ten starý a pak jezdí bez filtru. Co bude, až dorazí na STK, neřeší.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To, že auto nemá filtr pevných částic, neřešil ani majitel Dodge RAM 2500 s naftovým motorem. Američan Mike Sebold z New Jersey zveřejnil na Facebooku, že prodává svůj naftový 6,7 litrový pick-up z roku 2008. Pochlubil se na internetu, že má odstraněný DPF filtr a ucpaný EGR ventil. V jeho očích to byla výhoda, vnímal, že se nechová nijak nesprávně.

Férový inzerát odhalil nelegální stav automobilu

Naopak se cítil jako seriózní prodejce. Ozvalo se pár zájemců, Mike byl požádán, aby pořídil více fotek, a na točil video s nastartovaným motorem. Nic netušící prodejce vše udělal a očekával, že auto záhy výhodně prodá. Namísto kupujícího s kapsou plnou peněz zazvonil u dveří Mika Sebolda poštovní doručovatel s úřední obsílkou.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Dopis pocházel z místního odboru životního prostředí. Když adresát přečetl jeho obsah, zděsil se. V úředním dopise bylo oficiální oznámení, že je nelegální provozovat a prodávat auto s odstraněným filtrem pevných částic. Úředníci totiž viděli na internetu Mikeovu nabídku a zareagovali na ni. Dopis sám o sobě ještě nebyl trestem či pokutou. Ale výzvou k dobrovolné nápravě stávající situace a k uvedení vozu do továrního stavu.

Řešení je několik, drahá oprava nebo sešrotování

Dobrovolnost nicméně měla své hranice, pokud by pan Sebold neopravil svůj Dodge do 60 dnů, hrozila by mu pokuta v přepočtu 25.000 Kč. A v dalším řízení pak 300.000 Kč, pokud by výzva nezabrala. Majitel vozu zveřejnil vyjádření, že filtr sám nevyřezával, že auto už v takovém stavu koupil. V dalším úředním řízení bylo majiteli oznámeno, že může nechat stroj nechat sešrotovat, pokud nechce investovat do opravy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Mike Sebold se na konec rozhodl, že odhlásí svůj Dodge Ram z Registru vozidel a bude jej používat pouze mimo veřejné komunikace. Celá kauza však ukazuje na zásadní skutečnost. Úředníci v pracovní době brouzdají sice po internetu, ale ne z důvodu nudy. Hledají podezřelé informace, podvodné inzeráty, nelegální oznámení a pak na ně reagují. Každý by měl tedy vždy zvážit, co na internet sám o sobě nebo o svém majetku či soukromí zveřejní.

Co říkáte na aktivitu úředníků na internetu?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články