Různé barvy kapaliny do ostřikovačů se mohou smíchat při dolévání. Riziko exploze nehrozí

Z namíchání dvou odlišných směsí do ostřikovačů panují obavy. Jestli je nebo není možné kombinovat různé barvy, ukázal pokus.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Kapaliny do ostřikovačů lze dnes koupit téměř všude, v hobby marketech, prodejnách s automobilovými díly, na čerpacích stanicích. Tam jsou doslova tím prvním, na co řidič naraz, když načerpá palivo a vyrazí k pokladně. Nejrůznější šarže jsou vyskládány na paletách hned před vchodem do prodejny. Existují kapaliny s různým složením, a také různých barev.

Směs do ostřikovačů jde běžně a bez omezení koupit

Může motorista dolít do auta kapalinu s jinou barvou, než která je v nádrži? Podle některých internetových fór míchat různě barevné kapaliny nelze, hrozí prý dokonce exploze„O tom, že by hrozila exploze, nic nevím a myslím si, že to je hloupost,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut, pan Pavlíček, a pokračuje, „možná tento chybný názor vznikl záměnou informace ohledně domácích čistících prostředků.“ 

i

U těch se totiž míchání nedoporučuje. Že by tedy hrozil výbuch, když člověk smíchá aviváž s čističem na nádobí? „Ale kdeže,“ myslí si expert Pavlíček, „spíš jde o to, že mohou být různé chemické podstaty. Nehrozí nic dramatického, spíše jen ztráta původních vlastností. Mohou se srazit, ztratit své původní vlastnosti.“ Vždy se změnou sezóny by měl řidič naplnit nádrž na kapalinu ostřikovače tou správnou směsí.

Na rozdíl od hospody, u auta lze alkoholy míchat

V létě zaměřenou na odstraňování zbytků hmyzu, v zimě tu, která nezamrzá. Je ale možné nalít novou zásobu do té staré? „To jsou dvě různé věci. Míchat letní a zimní směs lze, není třeba jednu nebo druhou vypouštět a čistit systém,“ jak říká expert Pavlíček, „nicméně je vhodné co nejvíce staré kapaliny vystříkat normálně přes trysky.“ Letní i zimní kapaliny navíc mohou mít stejnou barvu, to otázku rozdílu uvedeného v nadpisu neřeší.

Některé nemrznoucí směsi obsahují metanol, jiné izopropylalkohol. Je tedy možné smíchat tyto dvě chemikálie? „Alkoholy je možné míchat ve všech možných poměrech, aniž by docházelo k jakýmkoli sraženinám,“ vysvětluje expert, „barvy a povrchově aktivní látky rozpustné ve vodě a v alkoholu se obecně chovají stejně. Smíchal jsem dohromady různobarevné směsi a nic se nestalo.“ 

Výrobci otázku barvy kapaliny do ostřikovačů neřeší

Na otázku, co na to výrobci, pak Pavlíček jen lakonicky odvětí: „V návodech k automobilům jsem nikdy nenašel žádné doporučení používat kapaliny nějakého konkrétního výrobce, značky nebo složení. Ani proplachovat nádržku na odstřikovací směs manuály nepředepisují.“ 

iZdroj fotografie: Conrad Nutschan / Creative Commons / CC-BY-SA

Podle experta Pavlíčka také není žádný problém, pokud se jedná o stáří aut. Je podle něj jedno, jestli se ta či tamta směs nalije do moderního vozu nebo do auta z konce osmdesátých let. Závěr je tedy jednoduchý, míchat kapaliny do ostřikovačů je možné. A to jakkoli podle vlastního uvážení. V nejhorším případě dojde ke vzniku nějaké nepřirozené, nevábné barvy.

Řidič si může hrát na chemika, míchat směsi lze

Ale to je tak všechno. Neexistují žádné indikace, že by mělo dojít k chemické změně, ke zhoršení původních vlastností. Ke vzniku sraženiny, který by ucpala čerpadlo či trubky nebo k vytvoření nějaké nebezpečné sloučeniny. Směsi do ostřikovačů lze bez problémů míchat, bez ohledu na barvu. Jediné, co by měl řidič podle odborníka vnímat, je rozdíl mezi letní a zimní směsí.

Jakou směs používáte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
51 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články