Zkušení řidiči vozí v autě sůl. Kuchyňská ingredience pomáhá, když auto zapadne nebo prokluzuje

Vozit v autě kuchyňskou sůl se vyplatí. Ingredience pomáhá odstranit nežádoucí jev na skle a pomáhá při rozjezdu.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Kuchyňské přísady a suroviny nejsou pro některé motoristy vyhrazené pouze pro kulinářské použití. Jak je všeobecně známo, existuje řada triků a zlepšováků, v rámci kterých je doporučováno vozit v autě koření, citrusové plody nebo třeba olej na smažení. Typickým kuchyňským artiklem, který je podle populárních fíglů vhodný, je chlorid sodný. Z našeho průzkumu mezi čtenáři vyplynulo, že zkušení řidiči vozí kuchyňskou sůl už roky.

Co je doma, to se počítá. A také používá v automobilu

Chemickým názvem chlorid sodný neboli NaCl je chemickou sloučeninou, která se v přírodě vyskytuje ve formě nerostu halitu. Chlorid sodný je ve vodě rozpustný a pro člověka je typický svou chutí, nejde totiž o nic jiného než o takzvanou kuchyňskou sůl. Kromě chuti, bez které si nedokážeme představit snad žádný nesladký pokrm, má sůl řadu dalších unikátních vlastností. Například rozpouští led. To je ideální například v zimě.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Když řidič najede na povrch, který je pokrytý sněhem či ledem, sůl pomůže. Stačí mít v autě pytlík soli, posypat místo před a za kolem a pak auto „rozhoupat“ střídáním zpátečky a jedničky. Tak se vůz posune na posolené místo. To se možná kompletně nerozpustí, ale určitě nataje a povrch zdrsní. „Pokud chce řidič vozit v autě sůl, je to poměrně praktické,“ říká expert na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. „Dříve bylo běžné vozit v zimě v autě pytlík soli nebo třeba popela. Právě proto, aby řidič získal na ledu a sněhu přilnavost.“ 

Sůl rozpouští sníh a led. A absorbuje vzdušnou vlhkost

Sůl v autě se tedy může hodit i dnes. „Je ale třeba myslet na to, že sůl absorbuje vlhkost,“ doplňuje expert. „To je další možnost, jak sůl použít, ovšem v zimě to znamená vozit sůl ne v rozbaleném pytlíku, ale ideálně v hermeticky uzavřené plastové nádobě. V té sůl nenavlhne.“ Jak bylo zmíněno, sůl absorbuje vlhkost. Někteří řidiči tak sypou sůl do plátěných sáčků (někdy je nahrazují ponožkami) a ty upevňují v blízkosti skel v autě.

iZdroj fotografie: SUSPK

Sůl v ponožkách prý pomáhá udržet skla bez nepříjemné vlhkosti. „Pokud řidič často používá sůl jako prostředek pro ničení sněhu a ledu,“ říká odborník, „měl by myslet na to, že sůl v kombinaci s vodou je agresivní sloučeninou, která ohrožuje auto zespodu. Podle experta se tak vyplatí ošetřit auto voskem. Taková ochrana pak vydrží několik let a auto je v bezpečí.

Nástřik voskem ochrání auto zespodu na několik let

Voskový nástřik ochrání jak před solí, kterou aplikuje řidič sám, například před vjezdem do soukromé garáže, tak také před komerčním ošetřením vozovek. K soli je třeba přistupovat s opatrností. Uškodit může i v interiéru, pokud ji tam motorista omylem rozsype. Když sůl navlhne a rozmočí se, může vzniklá sloučenina poškodit čalounění nebo některé méně odolné materiály v kabině vozidla.

Vozíte v autě sůl?

Diskuze Vstoupit do diskuze
82 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články