Není tak těžké se při vysvětlování případného dopravního přestupku dostat do situace, kdy stojí tvrzení proti tvrzení. V takovém případě se více než hodí něco, co z principu nelže.
Nenajde se asi nikdo, koho by těšilo vidět před sebou červený terčík v rukou příslušníka a pokyn k zastavení a předložení dokladů. „Dobrý den, pane řidiči, silniční kontrola,“ je pro mnohé řidiče strašákem, co zase „provedli“, případně co na jejich autě přísné oko kontroly najde. Nedejbože šikana a vydírání řidiče. Zkrátka nic, co bychom mohli označit za příjemný zážitek. A co teprve, když jste si zcela jisti, že jste nic „neprovedli“, ale ten proti vám tvrdí něco jiného? V tom okamžiku přichází ke slovu digitální pomocníci. Pojďme se na ně podívat.
Nabídka zhlédnutí videa strážnice přesvědčila
Je to ostatně jen několik týdnů, co byl na těchto stránkách publikován článek (s následnou velmi bohatou diskusí) o tom, jak strážnice Městské policie v Plzni tvrdily řidiči, že projel zákazem v nedaleké ulici. A jen ukázání přesné cesty na mapě a nabídka konfrontace právě s kamerovým záznamem nakonec vedla k tomu, že obě strážnice se omluvily, zasalutovaly a odjely. Pozoruhodné. Nabízí se však pochopitelně otázka, co by se stalo, kdyby dotyčný řidič kameru ve voze neměl a nabídku konfrontace nevznesl.
Odpověď je velmi jednoduchá. Nic by se nestalo, zkrátka by zaplatil. Spravedlnost? Ta bývá slepá. Onen nešťastník za volantem by mohl psát na všechny strany a odvolávat, co už odvolal, ale pravděpodobně by mu to nebylo nic platné. Pravdou však také zůstává, že ani kamerový záznam vás na místě nemusí ochránit před tím, když proti vám stojící „ruka zákona“ trvá na pokutě a na vašem přestupku. V tom okamžiku vám nezbývá nic jiného než požádat o předání věci do správního řízení.
Pokud zaplatíte na místě, jsou veškerá „kdyby“ zbytečná
Neb jak všichni dobře víme, zaplacením na místě se vzdáváte práva na odvolání, jedinou možností na nápravu je už jen mimořádný opravný prostředek, tzv. přezkumné řízení. Ve správním řízení však máte s kamerovým záznamem situace výraznou šanci na úspěch. Zejména pokud se celé věci ujme advokát. Na celé řízení už je čas a je možné dokázat, že věc se zkrátka stala jinak, než jak je vám kladeno za vinu. A ušetříte si (v případě závažnějšího přestupku) cenné body na vašem řidičském kontě.
Dnešní autokamery nabízí v drtivé většině (až na úplně levné, „déčkové“ modely odněkud z asijské tržnice) kvalitní širokoúhlý záznam, často i ve 4K rozlišení nebo s bonusem zadní kamery. Z jejich záznamu lze tedy spolehlivě dovodit, jak se celá situace odehrála. A nakolik je tedy pohled strážníka nebo policisty objektivním popisem situace. Nikoli jen jakýmsi jeho přáním a zjednodušující zkratkou. Což se za těch několik tisíc korun, jaká bývá jejich cena, rozhodně vyplatí.
Ne všechny státy jsou z kamer nadšené
Ne všechny státy jsou však z instalovaných kamer nadšené. Donedávna se k nim poměrně negativně stavělo sousední Rakousko, nynější praxe je taková, že kamery jsou tolerovány, záznamy však nesmíte užít veřejně. Neuškodí si tedy před cestou do zahraničí zjistit příslušnou legislativu, aby vám nakonec užitečný pomocník nepřivodil více škody, než užitku. Držíme palce, ať se vám nutnost prokazování záznamem a konfrontace s orgány vyhýbá pokud možno co nejvíce!