Dokument veřejnoprávní televize nelže, kvalita a spolehlivost německých aut je fáma a pouhé zbožné přání

Můžou se stokrát plácat po ramenou a ubezpečovat se, jak staví ta nejlepší auta na světě. Možná si jenom nevšimli, že časy se změnily.

i Zdroj fotografie: Bademeister 2000 / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Dlouhá desetiletí budované spojení „Made in Germany“ se postupně stalo známkou kvality, technického pokroku a spolehlivosti. Svým způsobem odráželo úspěch, jenž se dostavil při obnovování válkou zničené země. A bylo by nemyslitelné, aby se tato „marka“ netýkala i automobilového průmyslu. Naopak, z výroby automobilů se stala výkladní skříň německého hospodářského zázraku. Jak to ale vypadá dnes? Dokument Deutsche Welle vás myslím velmi překvapí. Pojďme se na něj podívat společně.

Německá auta – od symbolu spolehlivosti po outsidery

Úvodem nutno předeslat jednu poměrně zásadní skutečnost. Deutsche Welle je německá veřejnoprávní stanice, obdoba naší České televize či Českého rozhlasu nebo britské BBC. Její dokumenty jsou vyhlášeny absolutní vyvážeností a seriózností. Zde neprojde nic, co by nebylo podrobeno detailní analýze ze všech stran. Ostatně kritický názor, který ve snímku přiloženém níže zaznívá, se možná redaktorům Deutsche Welle neposlouchal dvakrát dobře. Ale taková je zkrátka skutečnost a je dobře, že zazní i v „domácím“ pořadu.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Giełda klasyków

Navíc tento dokument vznikl na základě nelichotivé situace, která nyní v německém automotivu panuje. V posledních letech se situace prudce zhoršila a v různých hodnoceních spolehlivosti německé značky zpravidla neobsazují první místa, velmi jemně řečeno. Přitom Německo je možné považovat za kolébku automobilu – Karl Benz zde postavil první samohybný kočár na světě. V 70. a 90. letech si auta z Německa navíc vybudovala image nezničitelnosti.

Původní legendy jsou dnes nedostižné, bohužel

Mercedes W124, „Mamut“ W140 nebo plně pozinkovaná Audi 80 – to všechno byly symboly spolehlivosti, pro něž milion najetých kilometrů nepředstavoval nereálnou metu. Dnes? Nenechte se vysmát. Kam se ale kvalita vlastně poděla? Zajímavá otázka. V žebříčku kvality za rok 2022 americké agentury JD Power je BMW na 9. místě, Mercedes-Benz na 19., Porsche na 24., Volkswagen na 29. a Audi na 30. místě. Mezi lídry patří americké, japonské a korejské značky.

iZdroj fotografie: Picasa / Creative Commons / CC-BY-SA

Americké vozy spolehlivější než německé? Absurdní, před nějakými 15 lety ještě nemyslitelná situace. Vítejte v novém věku. Viceprezident JD Power Jack Dolan se domnívá, že pokles spolehlivosti je způsoben používáním moderních technologií – inovace je vždy obtížné implementovat. Nové technologie navíc německá auta zdražily, a aby se cena udržela na nízké úrovni a stále generovala zisky, byly sníženy náklady na vývoj a použity levnější komponenty i méně kvalitní materiály.

Inženýři prohráli s obchodníky

Což se okamžitě projevilo. Soudobé „masové“ modely navíc nejsou určeny pro dlouhodobý provoz. Berlínský prodejce veteránů Burkhard Steins zdůrazňuje, že životnost automobilů nyní není delší než 15–20 let. V minulosti inženýři zabudovali do aut mnohem větší odolnost, jednoduše proto, že auta nebyla vyměňována tak často jako dnes. Veteráni s náležitou péčí mohou skutečně vydržet navždy. Dobře udržovaná W124 vás bez problémů přežije. Že to neplatí o jejím nástupci W210 je obecně známé. Přežije vás Hyundai i30? Dovolil bych si o tom pochybovat.

Podle bývalého ředitele BMW Motorsport Maria Theissena měli před půl stoletím poslední slovo inženýři a mnohem menší vliv měli prodejci a marketingoví specialisté. To je důvod, proč se německá auta těšila odolnosti. V polovině 90. let však inženýři prohráli ve prospěch obchodníků. Právě tehdy, ve snaze snížit náklady na automobily, byly náklady na odolnost zásadně sníženy. Mezi inženýry došlo také k posunu zaměření: člen představenstva Volkswagen Thomas Ulbrich vysvětluje, že nyní začali věnovat větší pozornost jiným aspektům – ekologii a digitálním technologiím.

Konec příběhu nastavuje německému automotivu nepříjemné zrcadlo

A jsme na konci příběhu. Tedy v dnešní době. Marketingovým „šarlatánům“ se dostává výrazně většího slyšení než klasickým, na poctivé strojařině odchovaným inženýrům. Proto je nemyslitelné, aby v Německu vznikla druhá W124. Ta je totiž postavena především jako dokonalý produkt techniky, marketing byl až na druhé koleji. Dnes je to přesně opačně. Výsledky tohoto procesu sklízíme dnes a denně všichni. Typickým příkladem je třeba Golf osmé generace – ještě stále přítomná odolnost předchozí generace je už zkrátka ta tam.

Také se vám zdá, že to s kvalitou aut jde z kopce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články