Najít za klikou lísteček se vzkazem není nic, z čeho by se měl řidič radovat. Je ve velkém nebezpečí!
Technika zlodějů zaměřených na vykrádání pomocí mince je známá. Psali jsme o ní celkem nedávno. Jak se ukazuje, kriminálníci ji stále používají, navíc ji teď zdokonalili. Náš čtenář díky znalosti a ostražitosti nebyl okraden, navíc odhalil vychytávku, kterou zloději začali nově používat. Najít jen tak peníze, to je obvykle důvod k radosti. Samozřejmě je zde institut takzvaného nálezu, v rámci toho by měl nálezce obnos, který najde, odevzdat. Peníze by se měly vrátit původnímu majiteli a ten by měl vyplatit nálezci případné nálezné.
Cokoli, co řidič najde na autě a nepatří to tam, je podezřelé
U koruny či pětikoruny toto jistě nikdo řešit nebude, strčí nalezenou minci do kapsy, popřípadě na ni plivne pro štěstí. Najít drobnou minci za klikou auta ale štěstí rozhodně nepřináší. A žádné štěstí to není, spíše naopak. Jde o trik, pomocí kterého mohou zkušení zloději automobil nejenom vykrást, ale zcela zcizit. Najde-li majitel či řidič auta za klikou zastrčenou minci, měl by být okamžitě velice ostražitý.
Tak jako pan Jiří, čtenář, který nám poslal 20. 6. 2023 e-mail, který jsme se rozhodli zveřejnit v plném rozsahu. „Zaparkoval jsem před obchodním centrem a šel jsem nakoupit,“ vzpomíná pan Jiří, „pak jsem se vrátil k autu.“ Co se dělo dál? „Za klikou jsem měl vzkaz, ve kterém bylo napsáno, že někdo našel moje doklady,“ popisuje situaci čtenář. „Vzkaz se dal chápat tak, že mi je chce vrátit, jen si pro ně musím dojít.“ Pan Jiří ale znal naše varovné články, a tak udělal to jediné a správné. Zkontroloval a obešel celé auto.
„Přišel jsem k vozu přímo od vchodu obchodu a papírek byl na této straně, viděl jsem ho už z dálky.“ Ovšem to nebylo jediné překvapení na voze. „Z druhé strany ovšem byla za klikou strčena mince.“ Pan Jiří okamžitě pochopil, o co jde, a udělal, co měl. To správné, tedy zkontroloval auto s maximální obezřetností a opatrností, stejně jako okolí. V noci, sám na parkovišti, navíc pokud by kolem byly podezřelé osoby, není ostuda zavolat policii. Mince za klikou je totiž celkem oblíbený způsob, jak se dostat pohodlně a bez potíží do cizího auta. Jak to funguje?
Najít peníze, to není jen tak. V případě auta jde o podvod
Kriminálník strčí minci za kliku. Řidič odemkne auto, a když jej pak znovu zamkne, v závislosti na značce a systému se dveře již nemusí uzamknout. Systém je považuje za otevřené. Zloděj pak sleduje řidiče a ve vhodnou chvíli jej okrade. Metoda naštěstí nefunguje v každém automobilu. Centrál některých značek zamkne dveře i s odtaženou klikou. Ale u některých je nechá odemčené. Vzkaz za klikou je pak další finta, vábnička.
Řidič znejistí, a i když si myslí, že žádné doklady neztratil, jde se na dané místo podívat. Netuší, že z druhé strany auta je mince za klikou. Pokud před odchodem odemkne a zamkne auto, připraví zloději půdu. Pachatel má pak dost času, než se řidič vrátí z místa uvedeného na vzkazu, aby realizoval svůj ďábelský a nečestný plán a nic netušícího člověka okradl.