Nápis v angličtině na autech jezdících po českých silnicích odkazuje na historii. Porozumí mu jen ten, kdo hrál před lety poker se striptýzem!
Auto není pro mnoho motoristů pouze prostředkem, který umožňuje přesun z bodu A do B. Často je auto také v jistém smyslu reklamním prostorem, kterým majitel vyjadřuje názory či zájmy. Odtud různé typy samolepek na víku zavazadlového prostoru se symboly ryb u věřících řidičů. Charakteristický tvar závodního okruhu Nurburgring na autech, která Severní smyčku pokořila.
Samolepky na autech nejsou dnes ničím vyjímečným
Zahlédnout se dá i logo nakousnutého jablka u majitelů známé značky na výrobu telefonů a počítačů. Což je mimochodem docela lákadlo pro zloděje. Ti díky této samolepce předpokládají, že by v kufru mohl být počítač v hodnotě desítek tisíc korun. Nicméně to sem teď nepatří. Jde o to, že mezi samolepky, které lze spatřit na autech, náleží i nápis READY vyvedený v archaickém hranatém písmu.
Nápis READY odkazuje na staré osmibitové počítače. Takovým nápisem totiž tato zařízení vítala své uživatele. Jedná se o počítače z 80. let jako Atari nebo Commodore. Atari XL/XE byl domácí počítač z 80. letech 20. století vyrobený společností Atari. Tento počítač nabízel možnost připojení k televizi, neměl monitor. To umožnilo jeho použití jako herní konzole. Děti to milovaly. Software byl dodáván na audio kazetách.
Obliba řady XL/XE byla z velké části způsobena její relativně nízkou cenou a snadným ovládáním. Obliba a kultovní status je silný i dnes. Díky emulátorům hrají tehdejší hry nadšenci dodnes. A možná to chtějí sdělit okolnímu světu. Kdo jiný než ulura nadšenec dnes zná hry jako Strip Poker, Karateka a podobné. Dá se tedy předpokládat, že majitel auta s takovou samolepkou byl kdysi majitelem takového zařízení. Motivace sdělit to světu je pro nás neznámá.
Kdo má samolepku na autě, cítí se možná výjimečně
Ovšem pokud byl někdo nepochopený nerd v osmdesátých letech, zůstal možná nepochopeným nerdem do současnosti. Je také možné, že jde o mladého fanouška retropočítačů. Písmo odkazuje na charakteristickou 8bitovou grafiku. Díky nízkému rozlišení byly dobře vidět všechny pixely, ze kterých se obrázek skládal. A písmo tak připomínalo spíše nápis složený z cihliček než hezký „rukopis“.
Jaký je tedy smysl takové samolepky na autě? Jiný než „estetický“ význam nápis nemá, nijak nesouvisí s provozem auta. Při nesprávném nalepení, kdyby zakrýval výhled řidiče, hrozí řidiči takového auta popotahování od police. Nicméně jde asi o smysluplnější samolepku než nápis „Tomášek a Maruška“, kterým naivní rodiče dávají na vědomí všem pedofilům široko daleko, že se kolem auta motají malé děti.