Otázka, která je postrachem autoškol. Má, nebo nemá tramvaj přednost? Půlka lidí chybně vyřešila tuto křižovatku

Tramvaj nemá absolutní přednost, ovšem výjimky tady jsou. Chodci umírají zbytečně a řidiči hloupě bourají.

i Zdroj fotografie: AutoŽivě
                   

Dopravní situace spojené s tramvajemi nemají řidiči osobních aut obvykle rádi. Kolem přednosti jízdy tramvají totiž panuje řada pověr a mýtů. Ty většinou tvrdí, že má tramvaj vždy přednost. Řidiči osobních aut pak velmi často zastavují v křižovatkách, dávají tramvajím přednost, a to navzdory pravidlům provozu. Typická je například pražská křižovatka ulic Na Pankráci a Na Veselí. Řidič osobního automobilu jede rovně po hlavní, proti němu tramvaj.

Chodci nemají vždy přednost. A tramvaj také ne!

Tramvaj odbočuje ze svého pohledu vlevo. Křižuje tedy dráhu osobního vozidla. A nejeden motorista chybně zastaví, omezí řidiče za sebou a dává tramvaji přednost. Naopak u chodců přetrvává mýtus zcela opačný. Pro zajímavost je třeba zmínit, že chodci velmi často spoléhají na to, že mají na přechodu pro chodce absolutní přednost. Nemají, zákon č. 361/2000 Sb. jasně říká, že „řidič nesmí ohrozit ani omezit chodce, který přechází nebo se zjevně chystá přecházet pozemní komunikaci po přechodu pro chodce“.

iZdroj fotografie: Libreshot

A naopak „chodec musí dát jasně najevo, že se chystá vstoupit na přechod pro chodce…“. O absolutní přednosti není v zákoně ani slovo. A u tramvají je to pro chodce ještě kritičtější. Tramvaj má totiž na přechodu pro chodce přednost. Chodci, kteří to netuší a dobíhají tramvaje, velmi často riskují život. Kombinace obou mýtů pak funguje jako smrtelný koktejl. Řidič, který je samozřejmě velmi často i chodcem, zmatkuje.

Ignorant se na červenou rozjede před tramvaj. Druhý řidič ho slepě následuje, do katastrofy chyběly milimetry

Přitom je situace poměrně jednoduchá. Stačí se řídit dopravními značkami nebo pravidlem pravé ruky. A znát výjimky. Tedy vědět, že tramvaj má přednost, když bliká a kříží při odbočování dráhu vozidla, které jede vedle ní. Laicky řečeno. V kontextu toho je pak řešení situace na obrázku velice snadné. Jde o typickou otázku z autoškol v následujícím znění. Řidič osobního vozidla se chystá odbočit vlevo.

Pravidla jsou jasná, stačí sledovat značky a dodržovat předpisy

V jakém pořadí tedy vozidla projedou křižovatkou? Jako první projede tramvaj, pak modrý osobní automobil. Nebo: tramvaj i automobil projedou současně. A třetí možnost – první projede osobní automobil a pak tramvaj. Jelikož je na místě svislé dopravní značení s jasnou definicí hlavní a vedlejší komunikace, nelze udělat chybu. Osobní automobil je na vedlejší, a tak dává tramvaji přednost. Ta projede křižovatkou jako první, teprve pak projede křížením osobní automobil.

Znáte pravidla ohledně tramvají?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články