Neplatit za parkování je možné, pokud se řidič nebojí jít za hranu zákona. Vystavuje se ale riziku pokuty a zákazu řízení.
Je neuvěřitelné, kde jsou schopni lidé zkoušet ušetřit. A to dost nešťastným a nerozumným způsobem. Mezi motoristy jsou obvyklé pokusy vyhnout se placení různých poplatků ve výši desítek korun a riskovat při tom mnohem vyšší náklady. Za servis v případě „úspor“ při péči o automobil. Anebo na pokutách ve snaze nehradit například poplatky za parkování.
Řidič ušetří pár korun za poplatek, nevyhne se vysoké pokutě
Do redakce nám napsal 10. července 2023 pan Martin R. s dotazem na modifikaci registrační značky. My jsme se rozhodli jeho e-mail, včetně zaslané fotografie, zveřejnit v plném rozsahu. „Narazil jsem náhodou na černé BMW, které mělo upravenou SPZku,“ píše pan Martin. „Na první pohled to vlastně nebylo vidět, šlo jen o decentní úpravu, kterou mohl člověk přehlédnout.“ Až při ohledání z menší vzdálenosti prý vše vyniklo.
Na přiložené fotografii je patrné, že se jedná o „rychlou“ modifikaci pomocí černé lepicí pásky. „Je mi jasné, že legální to není,“ napsal čtenář Martin, „netuším ale, jestli se takové chování může řidiči vůbec vyplatit.“ Hodnotit to, jestli se vyplatí, nebo nevyplatí upravovat registrační značky, nám nepřísluší. Jde o přestupek a tam o nějaké výhodnosti nemůže být v rovině legálního jednání řeč.
Řídit, nebo zaparkovat, v tom je zásadní rozdíl. A řidič to ví
Nicméně je snadné si uvědomit, co za úpravu registrační značky řidiči hrozí. V první řadě, jedná se o přestupek, za který hrozí zákaz řízení. Jedná se o podezření ze spáchání přestupku dle §125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu. Pokud řidič řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost, jde věc rovnou do správního řízení. Toto nemůže řešit policie přímo na místě.
Za přestupek hrozí ve správním řízení sankce 5 až 10 tisíc Kč a dále zákaz řízení na 6 až 12 měsíců. Pokud zaznělo pomyslné A, je ale nutné říct i ono B. Jde podle našeho názoru i o to, zda řidič takové vozidlo řídil. Tam je pak provinění zřejmé. Ovšem jedná-li se o automobil, který „pouze“ stojí, parkuje, může být situace odlišná. V takovém případě je totiž velmi obtížné dokázat, že řidič takové vozidlo řídil. Nebo dokonce že ho sám upravil.
V extrému může majitel vozu prohlásit, že mu někdo SPZ záměrně přelepil. Samozřejmě pokud by došlo ke kontaktu s policií na místě, u zaparkovaného vozu. Když by motorista sednul do auta a vyrazil s takto upravenou SPZ, i kdyby nebyl autorem oné úpravy, má smůlu. Zanedbal povinnost zkontrolovat automobil před jízdou. Jde tedy o to, zda má řidič takto upravenou SPZ trvale a jezdí s ní.
Řidič má povinnost před jízdou zkontrolovat vozidlo
Anebo jestli páskou přelepuje tabulku, pouze když zaparkuje. V prvním případě se jedná tedy o přestupek tak, jak bylo uvedeno výše, se zmíněným trestem. V druhém případě, při parkování, je pravděpodobnost, že dojde k řešení s policií, menší. A skutečně se takovým jednáním může řidič vyhýbat placení poplatku za parkování. Respektive pokutám za neuhrazený poplatek za parkování. Takto modifikovanou registrační značku totiž systém na monitorovacím autě nepřečte správně. Nedojde totiž ke správné identifikaci majitele.