Předjíždění na plné čáře je v určitých případech možné. Řidič ale musí přesně vědět, co a kdy dělat.
V předjíždění a objíždění je jeden velmi malý rozdíl. Malý, ale je tam. Nepatrná odlišnost dělá z legálního manévru přestupek, který stojí řidiče nemalou pokutu. Ten, kdo má mezery v pravidlech silničního provozu velmi snadno na silnicích přijde o peníze. Získá navíc trestné body, a k tomu jako třešničku na dortu zákaz řízení. Tak jako pan Bc. David Hofman z Plzně, který nám napsal 15. července 2023 email do redakce a my jsme se ho rozhodli zveřejnit v plném rozsahu.
Překážku na silnici lze objet. Pomalý traktor není překážka!
„Jel jsem po silnici u nás mezi vesnicemi a dojel jsem traktor s vlekem, které vezl balíky slámy,“ vysvětluje svůj „případ“ čtenář David. „Celá souprava jela asi 10 km/h, do kopce skoro zastavila,“ pokračuje čtenář, pan David. „Rozhodl jsem se, že ji objedu,“ pokračuje pisatel, „po několika minutách šnečí jízdy už jsem nemohl čekat.“ Pan David dal podle svého vyprávění levý blinkr a pomalý traktor předjel.
Jak nám napsal dále, tak během manévru zachytil, že auto za ním předjelo také. Bohužel ovšem za doprovodu blikajících modrých světel. Pan David si nevšiml, že za ním jede policejní auto v civilním provedení. „Jakkoli jsem argumentoval, že jsem objížděl překážku, policie byla nesmlouvavá,“ pokračuje pan David. „Tvrdila, že jde o nedovolené předjíždění.“ To je přestupek, když při řízení vozidla předjíždí vozidlo v případech, kdy je to obecnou, místní nebo přechodnou úpravou provozu na pozemních komunikacích zakázáno. A to není legrace.
Za spáchání tohoto dopravního přestupku je řidičům připisováno 7 bodů. Věc nelze řešit na místě, jde rovnou do správního řízení. Tam pak hrozí pokuta 5 000 až 10 000 Kč. Plus zákaz činnosti řízení motorových vozidel na 6 měsíců až 1 rok. Je totiž velká odlišnost mezi předjížděním a objížděním. Objíždět je možné překážku přes plnou čáru, i dvojitou. Zákon totiž definuje, co je Podélná čára souvislá. A že je „zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění…“. Objíždění, laicky řečeno, je objetí stojící překážky.
Co nestojí a jede, není překážka a objet se nesmí
Pokud „něco“ stojí v cestě, je možné to objet, i přes (dvojitou) plnou čáru. Pokud se překážka pohybuje, není to vlastně překážka a nelze ji objet. Je to jen pomalu jedoucí vozidlo, i kdyby se posunovalo rychlostí 10 km/h. A objíždění pak není objíždění, ale předjíždění. A to, jako v případě pana Davida, je zakázané. Závěrem tedy lze prohlásit asi to, že když dojede motorista pomalu jedoucí traktor, cokoli, co jede, byť velmi pomalu.
Nelze to tam, kde je to zakázané, předjíždět. Naopak objíždět je možné i na dvojití plné čáře, samozřejmě pouze při zachování maximální bezpečnosti, bez omezení a ohrožení ostatních účastníků silničního provozu. Pan David tedy špatně vyhodnotil situaci, neobjížděl, ale předjížděl. A pokud při tom přejel plnou čáru, je chyba jen a jen na jeho straně. Nemůže se divit zásahu policie.