Borec na konec: Začal předjíždět, ale manévr se nepovedl. Předjížděný řidič zrychlil a dopadlo to tak, jak nemuselo

Auto při předjíždění nesmí být omezeno, ostatní ho musí nechat předjet. A to i kdyby jelo 20 km/h nebo 200 km/h.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Předjíždění je nebezpečná věc, zejména pokud řidič narazí na hulváta, který ho nechce nechat předjet. Zákon sice mluví jasně, ale někteří řidiči jej záměrně porušují a omezují ostatní při jinak bezproblémovém manévru. Mnoho lidí neví, že když už je někdo začne předjíždět, jsou povinni mu to umožnit. Do redakce nám 5. 9. 2023 napsal pan Karel na toto téma a my jsme se rozhodli jeho e-mail po přečtení zveřejnit v plném rozsahu. 

Předjíždění může být plynulé, ale také velice nebezpečné

„Byl to krásný slunečný den a já vyrazil na výlet,“ říká pan Karel, „jel jsem po dálnici, byl docela malý provoz.“ Vše se začalo komplikovat, když pan Karel dojel jedno auto. „Pomalu jsem se blížil levým pruhem a začal předjíždět,“ vysvětluje čtenář. Pak se stalo něco neuvěřitelného, předjížděný vůz začal zrychlovat a neumožnil panu Karlovi předjetí. „Nechápal jsem, nicméně jsem zpomalil a chtěl se zařadit zpět do pruhu, na to konto ale auto zase zpomalilo.“ 

iZdroj fotografie: Packa / Creative Commons / CC-BY-SA

Vše podle pana Karla začalo už na pražské Jižní spojce, kde si hulváta všiml, to ale ještě netušil, co bude. Ten navíc prý šlápl na plyn a odjel. Problém ale nastal, když Karel vyjel za město a onoho řidiče dojel. Podle vyprávění pana Karla tato „zábava“ probíhala asi dvě minuty jízdy. „Neustále zpomaloval, a když jsem chtěl předjet, zrychloval, měl silné auto a já ho nemohl tím svým předjet,“ doplňuje pan Karel.

20letý mladík si vypůjčil tátův Mustang, ale nějak zapomněl, že nemá řidičák. Tak ho zrušil o první lampu

Hulvát prý nakonec šlápl na plyn a odjel. A pan Karel se ptá, co s takovým řidičem, když ho člověk potká na dálnici, dělat. Každá rada je v tuto chvíli drahá, jde o velmi nebezpečnou situaci. Základem je zachovat klid. Pokud člověk nemá tak silné auto, aby rychle odjel, je lepší zpomalit a zařadit se. Nebo, jede-li se spolujezdcem, situaci nahrát na mobil a zavolat policii. Tohle už je totiž nad rámec běžného řidičského soužití.

Jde o porušení zákona, bez záznamu se těžko dokazuje

Nejde jen o porušení zákona. Jde skutečně o zdraví a život. Při takovémto problému se může stát cokoli. Zákon 361/2000 Sb. a v něm § 17 odstavec 4) říká, že „řidič předjížděného vozidla nesmí zvyšovat rychlost jízdy ani jinak bránit předjíždění“. To znamená, že pokud už řidič začne předjíždět, předjížděný mu musí předjetí umožnit. Bez ohledu na to, jak rychle jede jedno nebo druhé auto.

iZdroj fotografie: Fernost / Creative Commons / CC-BY-SA

Nesmí zrychlovat. A to ani v případě, že má pocit, že předjížděné auto jede rychleji, než je povolená rychlost. Je třeba se smířit s tím, že je člověk předjížděný, i kdyby měl sebesilnější auto s motorem o výkonu několika set koní. To, co zažil pan Karel, pak ještě může být klasifikováno jako vybržďování, záleží na tom, jak celá situace probíhala. Jak a proč pak druhé auto blokovalo pana Karla v tom, aby se zařadil zpět do pruhu. V takových případech se vyplatí mít na čelním skle instalovanou kameru a vše nahrávat. 

Co si o tomto myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články