Koupit ojetinu a dostat 150 540 Kč zpět? Ano, stačí ji najít zde. Výběr je obrovský, Češi berou inzeráty útokem

Kdo chce koupit ojetinu a dostat při tom nazpátek několik set tisíc Kč, nekupuje v Německu, ale vyráží více na sever.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Kam se jezdí pro ojeté automobily? Dlouhé roky platilo, že nejlépe do sousedního Německa. Pro řadu lidí to platí stále, i když se tu a tam objeví nová destinace, kterou zákazníci vyzkouší. Zájemci jak z řad jednotlivých řidičů, tak také komerčních překupníků a bazarníků. Svého času to bylo například Švýcarsko. Tak třeba to považují čeští kupující za zemi s levnými a málo jetými automobily.

Automechanik prozradil, kde Češi kupují ojetá auta

Mylnou představu vyvolává totiž nabídka na internetu s relativně nízkými cenami. A neznalost zákona. Auto dovezené ze Švýcarska se musí proclít, a kromě cla uhradit i DPH. To mnoho potenciálních kupujících neví. Nicméně platí, že se po čase čeští řidiči hledající dobré ojetiny vrátí vždy k německému trhu„U našich sousedů je tomu ale jinak, jak vím od našich kolegů z Polska,“ říká specialista na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček.

iZdroj fotografie: iStock

„Poláci, kteří hledají ojetá auta, obvykle směřovali do Německa, Nizozemska a Belgie,“ upřesňuje expert, podle kterého tyto země byly i pro Poláky tradičními destinacemi pro nákup ojetých vozů. „Nicméně se objevil nový hráč na poli, který nabízí ziskovou alternativu,“ říká odborník Pavlíček. Může za to směnný kurz a zajímavé dotace, které mohou nakonec umožnit zisky z prodeje. 

Auto jako pomsta. Odborníci na bazarový trh označili ojetiny, kterým je lepší se vyhnout

„Poláci, podle našich informací, objevili norský trh s ojetými automobily,“ říká expert. Proč? Norská koruna se vůči euru oslabila, což přitáhlo pozornost polských kupců hledajících ojetá auta. Východoevropští kupci si začali všímat atraktivity nákupu ojetých vozů z Norska, což vedlo k nárůstu exportu těchto aut. Tento trend naznačuje, že začali vyvážet z Norska větší počet ojetých vozů, než bylo zaznamenáno během celého roku 2022.

Ojetý Passat 2.0 TDI se slevou není výmysl, ale realita

Jaké jsou výhody nákupu v Norsku? Kromě výhodného směnného kurzu norské koruny mnoho kupců láká také možnost získat část zaplaceného jednorázového poplatku zpět. Tato daňová vrácení jsou velmi atraktivní, zejména pro vozidla, která byla zakoupena po červnu 2014. Jde o desítky tisíc korun v přepočtu. Například při vývozu vozidla Volkswagen Passat z roku 2019 s dvoulitrovým naftovým motorem může řidič získat refundaci přibližně 150 540 Kč.

iZdroj fotografie: harry_nl / Creative Commons / CC-BY-SA

„Ojetá auta z Norska jsou často moderní, dobře udržovaná a bohatě vybavená,“ doplňuje odborník Pavlíček. A to automobily činí atraktivními pro mnoho kupujících. Pro české zákazníky ovšem tento trend neplatí. Pro ně je norský trh vzdálenější a méně čitelný. Jet do Norska tak zůstává spíše na specializovaných dovozcích, kteří hledají určité unikátní vozy. Češi jsou věrni stále „svému“ německému autobazaru. I když ho vede třeba Turek.

Jeli byste koupit auto do Norska?

Diskuze Vstoupit do diskuze
132 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články