Řiď pomalu, nebo vůbec, EU nastavila limit maximální rychlosti: Překročení = ztráta řidičáku. Přísnější než kdy předtím

Tohle bude zase „dílo“ upečené v EU. Bude stanovena maximální rychlost pro celou Unii, a kdo ji poruší, přijde o řidičák.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Nepřiměřená rychlost na silnicích ve městech představuje dlouhodobý problém. Zlozvyk, který často vede k vážným dopravním nehodám a ztrátám na životech. Evropská unie se dlouhodobě snaží zlepšit bezpečnost na silnicích a minimalizovat rizika pro všechny účastníky silničního provozu. Jedním z opatření, na kterých právě pracuje, je zpřísnění pravidel týkajících se rychlosti ve městech. Už se můžete začít těšit, je to tradiční „EU klasika“.

Jak vyřešit problém? Zakázat, zpoplatnit, pokutovat

Evropský parlament již několik měsíců diskutuje o nových opatřeních, která by měla snížit rizika spojená s nadměrnou rychlostí ve městech. Jedním z hlavních bodů těchto diskusí je přehodnocení maximální povolené rychlosti. V mnoha evropských zemích je maximální povolená rychlost ve městech 50 km/h. Nicméně mnoho řidičů tuto rychlost překračuje. A to je samozřejmě trnem v oku policii a úřadům obecně. Bezpečnost především.

iZdroj fotografie: Policie ČR

S tím samozřejmě lze jen souhlasit. Otázkou ale je, jak tohle vyřešit. Jde tedy o evropský problém, ne pouze český. V Polsku již zpřísnění pravidel vedlo k vyšším pokutám a většímu počtu trestných bodů pro řidiče, kteří porušují povolenou rychlost. Tato opatření vedla ke zlepšení situace na silnicích a k lepšímu dodržování dopravních předpisů. Avšak i přes tato opatření se stále najdou řidiči, kteří riskují a jezdí nebezpečně rychle.

Advokát odhalil podvod s fingovanými nehodami. Radí lidem, co dělat

Evropský parlament má v úmyslu zavést ještě přísnější opatření, která by měla motivovat řidiče k dodržování povolené rychlosti. Jedním z navrhovaných opatření je ztráta řidičského oprávnění pro ty, kteří budou ve městech o 30 km/h nebo více překračovat povolenou rychlost. Tato opatření mají eliminovat nebezpečné chování řidičů a snížit rizika pro ostatní účastníky silničního provozu.

Jezdit 80 km/h ve městě je samozřejmě trestuhodné

Zatímco ve zmíněném Polsku může řidič ztratit řidičský průkaz pouze v případě, že překročí povolenou rychlost o 50 km/h, Evropský parlament uvažuje o přísnějších opatřeních, která by se vztahovala na menší přestupky. Otázkou však zůstává, jak dlouho by měla platit ztráta řidičského oprávnění a jaké by to mělo mít finanční důsledky pro řidiče. Diskuse o těchto nových pravidlech je stále v běhu a není pravděpodobné, že by vstoupila v platnost.

iZdroj fotografie: Pixabay

Ne v nejbližší době. Nicméně je důležité si uvědomit, že překročení povolené rychlosti ve městech může mít vážné následky, a je proto důležité dodržovat dopravní předpisy a jezdit bezpečně. Jak je tomu u nás? Překročení o více než 50 km/h je u nás za 6 trestných bodů. To znamená, teoreticky, že řidič tohle může udělat dvakrát. Pokud by začala platit novinka od EU, měl by řidič na takový přestupek pouze jeden pokus.

Je tohle dobrý nápad?

Zdroj: EU
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články