Jedna „drobnost“ bez které by nikdo neměl nikdy a nikam vyjíždět. Motoristé ji přesto velmi často ignorují a porušují pravidla
Je to jen kousek, přeparkuji, na těch třicet metrů se ani nebudu poutat. Tohle určitě někdy slyšel každý řidič, některý ze čtenářů to možná i sám, v určité obměně, vyslovil. Je to chyba. Velká chyba, i když se to může zdát jako pěkná otrava, je třeba používat bezpečností pás pokaždé, když se řidič s autem rozjede. Výjimkou může být pomalé parkování někde na uzavřeném parkovišti, ale i tam hrozí značná rizika. Použití bezpečnostních pásů během jízdy je zákonem stanovenou povinností, která platí pro každého.
Je to první, co musí řidič vždy v autě udělat. Zapnout si pás
Jak u dospělých řidičů v běžných sedačkách auta, tak i pro děti kotvené v tradičních dětských autosedačkách či skořepinách. I přesto, že Česká republika má dlouho zákonem stanovené povinnosti ohledně používání bezpečnostních pásů a autosedaček, dopravní policisté se denně potýkají s řidiči, kteří tuto legislativní povinnost ignorují. Tento problém se ukazuje i během různých dopravně-bezpečnostních akcí.
Tady je to správně, nejde o žádnou zbytečnou kratochvíli, jakou je třeba Speed Marathon. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích má povinnost připoutat se nejen řidič, ale každá přepravovaná osoba, pokud je sedadlo bezpečnostními pásy vybaveno. Takže řeči „zezadu“ od cestujících, že se poutat nebudou, jsou liché. A hloupé. Každý, kdo si pamatuje základní fyzikální zákony, ví, co se stane při nárazu už v malé rychlosti s nepřipoutaným předmětem. Z dvoulitrové PET lahve plné coly je smrtící bolid s hmotností desítek kilogramů.
Z metrákového chlapa se stane drtič všeho. V zákoně je však uvedeno i několik výjimek, kdy se lidé poutat nemusí. Jedna z nich se týká posádek vozidel ozbrojených sil a integrovaného záchranného systému. Ty se nemusí poutat v případě, že řeší mimořádné události a použití bezpečnostního pásu může bránit v rychlém opuštění vozidla. Výjimka se vztahuje také na instruktory autoškol, řidiče při couvání a osoby menší než 150 centimetrů, ale zároveň starší 18 let. Zákon s výjimkou pamatuje i na zdravotní důvody řidičů či přepravovaných osob.
Výjimky existují, ale i tak je lepší se vždy pásem připoutat
Může se stát, že lékař z jakéhokoliv důvodu používání bezpečnostních pásů nedoporučuje. V tomto případě ale musí osobě vystavit potvrzení a člověk oproštěný od této povinnosti jej musí policistům na požádání předložit. Z toho jasně vyplývá i povinnost mít tento doklad neustále u sebe. Pokud se nejedná o stav trvalého rázu, musí být platnost lékařského potvrzení časově omezena, a to na dobu jednoho roku. Děti, ty snad poutá každý, nebo ne?
Ne, bohužel. Přitom platí, že pokud je ve vozidle přepravováno dítě, pak musí být umístěno v dětské autosedačce, a to na všech typech komunikací. Při výběru autosedačky je důležité dbát na to, aby byla homologovaná a odpovídala věku, výšce a hmotnosti dítěte. Pokud kupujete sedačku tzv. z druhé ruky, dejte pozor, zda není poškozená. Při dopravní nehodě by totiž dost zásadně mohla ohrozit život či zdraví dítěte.
Dětské zádržné systémy jsou určeny pro děti menší 150 centimetrů a s hmotností nižší než 36 kilogramů. Sama policie velmi často informuje prostřednictvím svých stránek. Co například připomíná? Že pokud se nepřipoutáte, při nárazu vozu vaše tělo pokračuje stejnou rychlostí, jakou mělo vozidlo před nárazem. Tedy dokud nenarazí na čelní sklo, volant nebo airbagy. To je Newtonův zákon o setrvačnosti. Je faktem, že pokud se nepřipoutáte, ohrožujete sebe i své spolujezdce, při nárazu vozidla je můžete zabít svým vlastním tělem. To už jsme řešili výše.
Je to fyzika a tu nelze obalamutit, platí vždy a pro každého
Pokud máte ve vozidle airbag, musíte se poutat. Není jiná možnost. Airbag je doplňkový bezpečnostní systém. Pokud nejste připoutaní, může mít na vás „vystřelený“ airbag devastující účinek. Jinak řečeno, s pásem vás airbag zachrání, bez pásu klidně zabije. Na předním sedadle s airbagem nepřepravujte osobu menší 150 cm. Airbag je totiž konstruován tak, že počítá s osobou vyšší než 150 cm. Takže tatínci, kteří chtějí udělat radost svým malým dětem, je vystavují život ohrožujícímu riziku. Poutejte se i tehdy, když „je to jen kousek“. Ono i na tom parkovišti, když jede člověk krokem, se může objevit blázen, jenž jede rychle a narazí do vás. Nehoda se pak může stát fatální.