Řidiči právě objevují: Tajné tlačítko skryté pod palubní deskou auta. Možná ani nevíte, že ho máte. Co dokáže?

Jde o bezpečnost, někdy bez nadsázky o život, ale řada řidičů netuší, že mají v autě takovou výbavu. Stačí se podívat do návodu.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Skutečně existují tajná tlačítka? Ano, existují, nicméně u řady z nich není ono utajování záměrné. Spíše jde o skutečnost, že jsou buď skryta z praktických důvodů, anebo že o nich řidiči prostě nevědí a jejich přítomnost si neuvědomují. A to o mnohá při jízdě v autě velmi často zavadí. Jsou ale tlačítka skutečně utajená, tam jde o bezpečnostní důvody. Některé takové ovladače si řidiči instalují do svých aut sami. Já patřím mezi ně.

Tlačítka ukryl do auta výrobce, někdy ale i samotný řidič

V některých autech mám vypínač, o němž vím jenom já. Je napojený na palivovou pumpu a musím ho zapínat před jízdou. Vždy. Protože po jízdě, při zaparkování, ho vypínám. Jde o to, že kdyby sedl do auta zloděj a chtěl s autem odjet, tak se mu to nepovede. Jsou tady samozřejmě určitá rizika. To první je, že když člověk spěchá, může zapomenout tlačítko zapnout. Anebo vypnout při odchodu. A druhá věc je umístění takového vypínače.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Pokud není po ruce, řidič ho přestane používat, nikdo nemá chuť stále dokola šplhat po sedáčkách nebo vsunovat ruku kamsi za přístrojovou desku, trefovat se špejlí do skuliny u ruční brzdy. A tradiční místa, jako třeba pod sedačkou, zloději znají a zkoušejí je. Nicméně existují i tlačítka, která jsou přímo z výroby. Jedním ani ne tlačítkem, ale spíše jen „čudlíkem“ je plastový výlisek na bezpečnostním pásu. Skoro nikdo o něm neví. Přitom jsou bezpečnostní pásy zásadním prvkem v ochraně cestujících při nehodě a do ruky je bere každý, neustále a opakovaně. Většina z nás je používá automaticky, aniž by přemýšlela o jejich konstrukci.

Deset běžných předmětů, které za žádnou cenu nesmí zůstat v autě bez dozoru. Zloději je kradou nejčastěji

Přesto málokdo ví, že na bezpečnostních pásech je malý prvek, který může významně zvýšit jejich funkčnost. Prvek dokonce může v kritických situacích zachránit život. Hlavní funkcí tohoto plastového „kolečka“ je zabránit posunutí bezpečnostního pásu dozadu po jeho odepnutí. Jakmile cestující odpojí přezku bezpečnostního pásu, pás se často volně posune zpět. Tento problém řeší právě zmíněný kus plastu. Kolečko je umístěno na pásu tak, aby ho udrželo na místě po jeho odepnutí. Když cestující pás opět potřebuje, tlačítko zajistí, že přezka zůstane v dosahu a nebude nutné složitě hledat a vytahovat celý pás. Je to jednoduchá, ale účinná funkce.

Kolečko na pásu je důležité, odstranit ho je nebezpečný krok

Může výrazně usnadnit manipulaci s bezpečnostním pásem a zkrátit čas potřebný k jeho opětovnému zapnutí. A jak může tlačítko zachránit život? V krizových situacích, jako je autonehoda, může být rychlé zapnutí bezpečnostního pásu otázkou života a smrti. Pokud je přezka snadno dosažitelná a pás nepřekáží, cestující mohou rychleji reagovat. Navíc při opakovaném nastupování a vystupování, například při zastavování na čerpací stanici nebo u obchodu, zůstane pás vždy v připravené poloze. Jak tlačítko používat? To je to kouzlo. Nijak.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě.cz

Plní svou funkci už jenom tím, že na pásu je. Řidič s ním nijak nemanipuluje, nepracuje. Problémem je, když se ale někteří motoristé snaží tato plastová „udělátka“ odstranit. Porušují tím bezpečnost. Jiné „tajné“ tlačítko slouží k opětovnému spuštění přívodu paliva po jeho automatickém vypnutí. Proč by někdo něco takového dělal? Opět to má co dočinění s bezpečností. Automatické vypnutí přívodu paliva je bezpečnostní opatření, jež se aktivuje při nárazu nebo výrazném otřesu vozidla. Například při přejetí velké nerovnosti.

Vypnutí přívodu paliva je důležité zejména při dopravní nehodě

Tento systém je navržen tak, aby se při vážné nehodě snížilo riziko požáru nebo dalších nebezpečí spojených s únikem paliva. Já nejsem příznivcem žádných automatických zásahů do řízení auta, ale tady to dává smysl. Pokud k vypnutí přívodu paliva dojde pouze v důsledku přejetí nerovnosti nebo při menší kolizi, může řidič pomocí tohoto tlačítka systém snadno resetovat a pokračovat v jízdě. Je zbytečné projet výmolem a pak řešit odtah jen kvůli tomu, že silničáři nedělají svou práci. Jak tlačítko použít? Pokud dojde k aktivaci bezpečnostního systému, vypne se přívod paliva. V takovém případě motor náhle ztratí výkon a vozidlo se může zastavit.

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě.cz

Pokud se to stane, řidič by měl zůstat klidný. Skutečně, nenechte se vystresovat, sám za sebe vím, o čem mluvím. Najděte tlačítko, to se obvykle nachází pod palubní deskou na straně spolujezdce. Může být potřeba otevřít kryt nebo odstranit menší panel, abyste se k tlačítku dostali. Resetujte přívod paliva tak, že jednoduše stisknete tlačítko, tím obnovíte přívod paliva do motoru. Po stisknutí tlačítka zkuste znovu nastartovat motor, auto by mělo opět bez problémů fungovat. Mimo běžné ovládací prvky a skrytá tlačítka, jejichž funkce může být klíčová v určitých situacích s ohledem na bezpečnost, je zde i několik skrytých tlačítek v rámci komfortní zóny.

Řidiči dávají za sklo CD disk lesklou stranou nahoru. Věří, že se ochrání proti změření rychlosti policejním radarem

Může se jednat například o ovládání měniče CD u starších aut. Anebo o ovládání chlazení přihrádky před spolujezdcem. Některá auta mají totiž ovladač, jímž otevřete přívod chladného vzduchu z klimatizace. To samozřejmě nezachrání život jako odpojení paliva. Ani nezabrání zloději v krádeži. Ale určitě přijde vhod na dlouhé cestě v horkém dni, kdy řidič potřebuje občerstvit. Chladný nápoj je asi pro řadu lidí lepší než teplý. Mluvím samozřejmě o vodě nebo nějaké limonádě, ne kávě nebo ovocném punči. Ale i zde je jistý přesah mimo oblast pohodlí.

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě.cz

I chlazená schránka může být pro někoho věc, která „mění život“

Chlazenou schránku, kterou mohou ovládat ukrytým tlačítkem, ocení například diabetici. Inzulin, jenž je nezbytným lékem jejich nemoci a nutností pro jejich přežití, je zapotřebí skladovat v chladu. Na teplém vzduchu se kazí. A pak nefunguje. Čili inzulinová pera uskladněná po dobu jízdy v chlazené přihrádce jsou něčím, co diabetik skutečně ocení. Celkově se dá říct, že existuje více takových tlačítek a ovladačů, ne u všech aut, závisí to na značce a modelu. Třeba u Porsche 911 existuje způsob, jak se dostat do automobilu, pokud se vybije baterie a nefunguje otevírání dveří či kufru. Ten ale prozrazovat nebudu. 

Máte v autě tajné tlačítko?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články