Za tento přestupek bývá až 5 000 Kč pokuta, děláte ho téměř denně. A často o tom ani nevíte

Jeden z nejčastějších projevů slušnosti a lidskosti za volantem je paradoxně (a současně) také jedním z nejčastějších přestupků. Jeho „mírnou verzi“ policie toleruje, u té horší ale bývá nemilosrdná.

i Zdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz
                   

Jedno z velmi trefných českých přísloví praví, že cesta do pekel je dlážděna těmi nejlepšími úmysly. A nepochybuji o tom, že podobné přísloví existuje i v jiných jazycích, resp. přísloví s podobným významem. Někdy opravdu chceme udělat dobrý skutek, leč jako „odměna“ přijde – trest. Nebo se snažíme alespoň poděkovat, a nejenže neuslyšíme „prosím“, ale uslyšíme cosi ve smyslu kontroly dokladů a výše pokuty. To věru nepotěší. Pojďme se na to podívat společně.

Poděkování s využitím výstražných světel?

Nejde přitom o nic menšího než o kolegialitu mezi řidiči, o pocit, že na silnicích nejsme sami, a proto se, věrni přitom myšlence z jednoho (mimochodem skvělého) českého filmu, řídíme tím, že si musíme pomáhat. A tak si pomáháme, respektujeme možnosti své i těch druhých, a pokud nám někdo vyjde vstříc, poděkujeme. Úplně stejně jako v běžném, „neřidičském“ životě, kdy by podobný styl chování měl být v zásadě normou soužití mezi lidmi. Příklad? Nad jiné snadný:

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Aneb co uděláte, když chcete poděkovat někomu, kdo vám právě na silnici udělal laskavost? A je přímo za vámi? Pokud přitom budete sedět v kabrioletu či roadsteru, zkrátka autě bez střechy, je to úkol nad jiné snadný – zvednete ruku a zamáváte. Prosté, lidské, elegantní. Motorkáři mají za podobným účelem naučené gesto natažení nohy a její lehké vysunutí coby pozdravu. Chápeme, rukou to jde na motorce ve zcela výjimečných případech. A my ostatní? Na okamžik „problikneme“ výstražnými blinkry. Všemi čtyřmi.

Toto je 5 věcí, které řidičům vadí. Nechybí blinkry, blokace pruhů i zvědavost

Všimněte si prosím onoho slůvka „výstražnými“. Nemusíme tady asi pořádat etymologickou seanci, abychom si celkem rychle uvědomili, že kombinace „výstražný“ a „poděkování“ dohromady příliš nejde. Výstražné poděkování je nesmysl, „děkující výstraha“ ještě větší. Zkrátka ty dva významy se moc nepotkávají a vzhledem k tomu, že funkce oněch výstražných světel je pevně dána konstrukcí vozu a dikcí zákona, na funkci děkovnou tam příliš místa nezbývá.

I policie dokáže pochopit dobrou vůli a většinou ji netrestá

Ale budiž. Jakkoli je to rozšířený „nešvar“, pravděpodobně vám za něj nikdo „hlavu neutrhne“ a museli byste se setkat opravdu se špatně vyspalým policistou, aby si vás kvůli tomu tak trochu podal. Nebo také tak trochu dost. Nevím, nakolik totiž změna tzv. silničního zákona od 1. 1. 2024 již „prosákla“ do veřejného povědomí, nicméně za „neoprávněné užití světelného výstražného znamení zapnutím výstražného světelného zařízení“ je bloková pokuta až 1 500 Kč. Ve správním a přestupkovém řízení je pak sankce od 2 000 až 5 000 korun. To jsou celkem drahé „blinkry“:

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Užití výstražných světel dle zákona 361/2000 Sb.

§ 31 odst. 1 zákona č. 361/2000 Sb.: Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla.

§ 31 odst. 2 zákona č. 361/2000 Sb.: Místo zvukového výstražného znamení smí řidič dávat světelné výstražné znamení krátkým přerušovaným rozsvícením dálkového světla nebo přepínáním potkávacích a dálkových světel; k upozornění řidiče předjížděného vozidla je smí dávat i v obci.

§ 31 odst. 3 zákona č. 361/2000 Sb.: Je-li nutné upozornit ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích na hrozící nebezpečí, zejména v případech, kdy je nutné náhle snížit rychlost jízdy nebo zastavit vozidlo, dává řidič světelné výstražné znamení zapnutím výstražného světelného zařízení.

§ 31 odst. 4 zákona č. 361/2000 Sb.: Výstražné znamení se užívá jen po dobu nezbytně nutnou.

Jak jsem ale uváděl, poděkování řidiči dvojím trojím probliknutím policie většinou neřeší. Co ale řeší vcelku ráda a pravidelně, jsou oblíbené „blikačky“ u vozů, jejichž řidiči si potřebovali „jen na chvíli něco zařídit“. Případně „jen koupit svačinu a cigarety“. Projíždím téměř denně kolem jedné oblíbené večerky a v podstatě non stop před ní takto „parkují“ auta, jejichž řidiči byli líní ujet těch několik metrů a zaparkovat na parkovišti za rohem. Tak to raději nechají stát přesně uprostřed cesty „na čtyřech blinkrech“.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

A není to tak dávno, co jsem na stejném místě viděl úřadovat policisty, dle výrazů tváře jejich a řidičů, které měli aktuálně „v parádě“, tam nebyl moc prostor k toleranci a domluvám. Ano, tohle již hraničí s arogancí a bezohledností, a zneužít k tomu ještě navíc výstražná světla je poměrně snadná cesta, jak vzbudit pozornost u mužů (i žen) zákona. A v takovém případě už s nějakou přehnanou shovívavostí opravdu počítat nemůžete.

A když jsme už tu etymologii zmínili v úvodu, tak u ní také skončíme: ono je totiž rozdíl poděkovat, nebo provokovat. Tak na to myslete, až to budete chtít zase někam postavit „na čtyři“.

Neměly by takovéto „nesmysly“ být zcela bez pokuty?

Diskuze Vstoupit do diskuze
118 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Absolvent strojírenské technologie se již od mládí let zajímal o vše, co má čtyři a více kol. Na střední škole uspěl v celostátním kole SOČ s vlastním designem automobilu v systému CAD, od té doby se problematice aut věnuje na denní bázi. S dlouholetou praxí u jednoho z prodejců automobilů mu rukama prošlo nespočet různých typů automobilů, včetně několika opravdových unikátů. Specializuje se na automotive jako výrobní obor, marketing automobilů stejně jako na aktuální přechod k elektromobilitě.

Zobrazit další články