Parkovat automobil na místech vyhrazených pro invalidy je odsouzeníhodné. V případě sportovního vozu jde snad už dokonce o provokaci.
Na čem v životě nejvíce záleží? Je to štěstí, zdraví, pro někoho možná peníze. Je fakt, že tato otázka je možná až příliš filozofická na web o autech. A já ani nechci nějak filozofovat, jen si vytvářím oslí můstek k tématu, které je potřeba, aby v každém, kdo někdy někde parkuje, zarezonovalo. Tím, co je pro člověka nejcennější, je zřejmě skutečně zdraví. Ne každý má to štěstí, že zdravý je. Někteří lidé po nepřízni osudu skončili na invalidním vozíku.
Invalidé mají místa na parkování pro sebe, tam se neparkuje
Jiní se už s handicapem narodili. Je na společnosti, na vyspělé společnosti, aby lidem, kteří musí řešit tyto výjimečné situace, podala pomocnou ruku. Třeba i prostřednictvím vyhrazených místech pro invalidy. Často slýchám, že třeba v obchodních centrech je těchto vyhrazených míst až příliš. Že se tam nikdy tolik hendikepovaných najednou nemůže obejvit. Zřejmě je to i pravda.
Třeba pražské Butovice, tam je poměr vyhrazených místech pro postižené oproti klasickým místům skutečně nevídaný. A znovu, nerad bych komukoliv, kdo má zdravotní problém, odpíral jeho místo na parkování. To v žádném případě. A ani to není tématem, kterým se chci zabývat. Pokud je v obchodním centru míst pro postižené relativně nadbytek, jsou parkoviště, kde je takové místo třeba jenom jedno. O to víc se pak divím, když na něm vidím parkovat auto bez náležitého označení. Nebo když dokonce vidím vystupovat někoho, kdo žádný hendikep nemá.
Tři minuty a dost? Tohle pravidlo pro místa postižených neplatí
Stání na vyhrazených parkovištích se nicméně dá, krátkodobě. Podle zákona o provozu na pozemních komunikacích může i jiné vozidlo, než pro jaké je parkovací místo vyhrazeno, na tomto místě zaparkovat, ovšem na dobu nejvýše tři minuty. Nesmí však omezit řidiče vozidla, pro nějž je parkoviště vyhrazeno, a ohrozit ani omezit ostatní řidiče. Jenže to neplatí pro místo pro invalidy. Na vyhrazeném parkovišti pro vozidlo označené průkazem pro osoby se zdravotním postižením je vozidlům bez tohoto označení zakázáno zastavení a stání.
Blokovat tato místa je podle mě naprostým hyenismem. Viděl jsem to už mnohokrát. Nedávno například v pražských Arkádách. Na parkovišti v obchodním centru bylo jedno z posledních volných míst, bylo to vyhrazené místo pro hendikepované. Dva mladí Asiati přijeli, automaticky zaparkovali, pěkně po svých odešli. Styděl jsem se za ně. Naposledy mě překvapil řidič, jenž na místě pro postižené zaparkoval své sportovní auto. Kolem dokola bylo míst dostatek, nebylo třeba takového jednání. Jistě, neviděl jsem ho parkovat, možná že ve chvíli, kdy potřeboval auto odstavit, jiné místo nebylo. Já bych přesto velmi váhal s tím, že bych na invalidech auto zaparkoval.
Pokuty za parkování na místech pro postižené jsou vysoké
Co hrozí tomu, kdo toto udělá? Ještě nedávno šlo o relativně banální věc. Nicméně došlo ke zpřísnění bodového systému, a zde vnímám posun k vyšším trestům jako posun k lepšímu. Parkování na místě vyhrazeném pro zdravotně postižené je konečně poměrně závažný přestupek. Pokuta na místě je od 2 500 do 3 500 Kč. Jistě, možná to stále není dost. Tohle totiž není nechtěný přešlap, přehlédnutí dopravní značky nebo netušené překročení povolené rychlosti o 5 km/h.
Kdo toto udělá, udělá to záměrně. Ne že si nevšiml, že parkuje, kde nemá. Za mne by pokuta mohla být klidně vyšší. Existuje nějaká omluva na to, že zdravý člověk zaparkuje na místě pro lidi, kteří žijí s hendikepem? Za mne ne. Ve správním řízení už je pokuta od 4 000 Kč do 10 000 Kč. Zároveň za to pachatel získá 2 trestné body. Pokud se jedná o vyhrazené parkovací místo pro konkrétní vozidlo, počítat musí hulvát i s možností nuceného odtahu. Myslím si, že když už někde místo pro invalidy je, nikdo jiný by na něm neměl nic dělat.
Porsche 911 na místě vyhrazeném pro hendikepované mě opravdu zarazilo. Samozřejmě že za sklem nebyla patřičná karta, patřičné oprávnění k tomu, aby tam mohl řidič stát. Hrozí takovému řidiči tedy pokuta tak, jak bylo zmíněno výše? Spíše ne, parkoviště se zřejmě nacházelo na soukromém pozemku a tam policie pokuty jako na veřejných místech neřeší. Znamená to tedy, že ačkoli je tam místo vyhrazené pro hendikepované, může si tam beztrestně parkovat, kdo chce? Bohužel ano. Pojďme tomuto bezmozkovi udělit v diskuzi pořádnou lekci. Můžete prosím článek sdílet na sociálních sítích, aby se dostal k majiteli auta? Děkujeme.