Zařízení jako ze špionážních filmů? Je to tak, řidič používal na svém autě to, co tajný agent, přišel ale o SPZ a dostal pokutu.
Říká se, že nevědomost hříchu nečiní. Není to pravda. Současná doba je dalece vzdálená někdejšímu chápání viny, hříchu a trestu. To, že někdo neví, že dělá něco špatně, jej nezbavuje odpovědnosti. A i kdyby ostřílení právní znalci nesouhlasili, já to tak vidím. Nicméně je rozdíl mezi tím, když člověk neví, že dělá něco špatně. A tím, že dělá něco špatně, ale tvrdí, že o tom nevěděl. Jako řidič Subaru Forester, který se nacházel na pražské ulici 5. května.
Nasazená SPZ z jiného auta? To je rychlý krok k vysoké pokutě
Ten předváděl s autem vylomeniny ve stylu Jamese Bonda. Ne že by snad střílel z kulometů ukrytých za čelními světly nebo odpálil spolujezdce střechou katapultem. To známé hlavně z filmů agenta 007 se týká registrační značky. Jeden „odvážný“ řidič se snažil vyhnout pokutám a rozhodl se použít trik se změnou registračních značek během jízdy. Není to tak dlouho, co policisté z pražského oddělení zastavili starší Subaru Forester kvůli podezřelým registračním značkám.
Značky neodpovídaly typu kontrolovaného vozidla. Během kontroly policisté zjistili, že řidič během jízdy měnil registrační značku. Policie se později vyjádřila, že se řidič pravděpodobně inspiroval právě Jamesem Bondem. Měl na svém autě systém umožňující přetočení značky. Ten podle rychlého ohledání, a toho, co je vidět z videa, fungoval na jednoduché mechanické bázi. Když policisté požádali řidiče o vysvětlení, tvrdil, že o ničem neví, a odmítl značky vydat.
Řidič je podezřelý ze spáchání přestupku dle §125c odst. 1 písm. a) bod 2 zákona č. 361/2000 Sb., zákona o silničním provozu. Řídil vozidlo, jehož tabulka registrační značky je zakryta, nečitelná nebo upravena anebo umístěna tak, že je znemožněna nebo podstatně ztížena její čitelnost. Za tento přestupek mu hrozí ve správním řízení sankce 5–10 tisíc Kč a dále 6–12 měsíců zákaz řízení. Přestupek nelze řešit v příkazním řízení na místě.
Zbytečná klukovina, nebo cílený přestupek, který nevyšel?
A je toho samozřejmě víc. Nicméně protože byl podezřelý z protiprávního jednání, policisté značky, které nebyly přiděleny danému vozidlu, odebrali. Obě značky byly platné a nebyly evidovány jako ztracené nebo ukradené. I přesto se řidič nevyhne trestu. Za tento trik hrozí provinilci pokuta ve výši až 50 tisíc korun a také zákaz řízení na jeden rok. Tento pokus přijde nadšence špionských filmů draho. Já to chápu.
Možnost mít vedle oficiální poznávací značky ještě jednu falešnou? Ta asi napadla snad každého, kdo někdy parkoval tam, kde to nebylo povoleno, překračoval maximální povolenou rychlost nebo jezdil bez řidičského oprávnění. I mne to napadlo. A to nedělám vyloženě nic nelegálního, lákala mne ta myšlenka samotná. Samozřejmě ale jako soudný člověk jsem nikdy nic takového nerealizoval. Paradoxně to není nic složitého, na internetu se dají najít mechanismy za pár korun, které umí SPZ měnit. Podobné triky nemají v dnešní době šanci na úspěch.
Radary to oklame, ale policii v autě ne a ta okamžitě zakročí
Policie snadno zjistí, že něco nehraje, ať už se jedná o nekompatibilitu značky s typem vozidla, nebo o to, že dané číslo v registru vůbec neexistuje. Online kontrola v databázi aut dokáže rychle odhalit podvod. Ano, je tady fakt, že pokud jede řidič s jinou SPZ a zachytí ho třeba průjezdné radary, může později argumentovat, že to nebyl on. To samozřejmě neberte jako návod. Je to ale asi jedná možnost, jak takový mechanismus využít a nebýt dopaden.
Nicméně jakmile nechá řidič na autě nesprávné SPZ a policie ho prolustruje za jízdy, má smůlu. Tak jako řidič Subaru. A je tady ještě jedna věc, ta se týká nás všech. Pokud policie vnímá, že je tady fenomén falšování SPZ a používání měnících mechanismů, může se zaměřit právě na registrační značky a detailně je zkoumat. Můžeme tedy poděkovat tomuto řidiči za to, pokud se policie začne o registrační značky více zajímat. A více pokutovat, třeba drobnosti, které by doteď nechala bez povšimnutí.
Nicméně hned se na internetu rozjely méně či více zasvěcené debaty na toto téma. Nadšenci spekulovali, proč toto řidič dělal, a jednou z možností je parkování. Řidič údajně mohl mít jedno auto zaparkované doma, bez značek, a druhým jezdil. Jedny značky registrované v jedné pražské části, druhé v jiné. Mohl tak přepínáním na tu kterou značku parkovat na vyhrazených zónách ve dvou částech. No, jak říkám, jen spekulace. Otázkou je, jak dlouho toto řidiči fungovalo a kolik peněz ušetřil. Jako systémové řešení ale tento podvod samozřejmě ani z legrace doporučit nelze.