Neplatit za něco, co člověku připadá nemorální, ale stát to vidí jinak? Dálniční známka musí být, i když zjevně to jde i jinak.
Chcete platit za dálniční známku víc než v minulosti? Anebo naopak nechcete platit vůbec? Dvě otázky, na něž samozřejmě znám odpověď. A samozřejmě jsem si vědom i reality spojené se zdražováním dálničních poplatků. A na druhé straně s pokutami, které jsou spojené s jízdou po dálnici bez zaplacení dálniční známky. V tomto ohledu mám díky zapomětlivosti vlastní zkušenost. Je to jiné než dřív, dnes už nestojí policejní hlídka s dalekohledem na krajnici.
Bez zaplaceného poplatku na dálnice ne. Policie je rychlá
Dnes už nepátrá v dálce a nezastavuje auta bez nalepeného kuponu. V současnosti stačí sledovat přes kamery na mýtných branách registrační značky a porovnávat se záznamem v systému. A pak si provinilce „stáhnout“ tam, kde si na něj může hlídka v klidu počkat. Vážně jde ale neplatit za dálniční poplatky, a přesto po dálnicích jezdit? Myslím tím bez strachu z pokuty? Obcházení pravidel a neplacení za dálniční známku je podle všeho možné. České dálnice by tak mohly být pro některé řidiče zdarma.
Dálniční známka je často diskutované téma, zejména kvůli nedávnému zvýšení její ceny. Mohlo být hůř. Vláda nevyslyšela doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV), ta navrhovala dvojnásobné zvýšení. Ale i tak zdražila cenu dálniční známky z 1 500 Kč na 2 300 Kč. Od příštího roku si tak všichni řidiči zřejmě zase připlatí a každý rok se ceny budou valorizovat podle toho, jak se bude dálniční síť rozrůstat. Mnoho řidičů se nyní ptá, jestli se dá nějak ušetřit na dálničních poplatcích. Odpovědět zjevně může youtuber, který si říká Tvrdej Bob.
Tento samozvaný odborník na dálniční legislativu poskytuje rady, jak se vyhnout placení dálničních poplatků. Jeho styl komunikace je dost diskutabilní a může některé lidi odradit. No, asi to nebudu komentovat, kdo chce, tak si udělá názor sám. Zejména když mluví o držitelích ZTP jako o „kriplech“. Přesto si Tvrdej Bob našel své publikum mezi těmi, kteří sdílejí jeho postoj. Tedy odpor k placení dálničních známek.
Neplatit dálniční známku? Jde to, ale doporučit všem to nelze
Rady „jadrného“ youtubera zahrnují jasně kontroverzní tipy. Například jízdu s vozíkem, což má za cíl ušetřit na dálničních poplatcích. Dalším doporučením je jezdit po dálnicích v noci, kdy kamery podle něj nedokáží dostatečně snímat registrační značky. A tedy nečtou, kdo má či nemá zaplacený dálniční poplatek. Další metoda, již doporučuje, je spoléhání se na transport člověka se ZTP, který je osvobozen od dálničních poplatků. Youtuber se také zmiňuje o tom, jak v minulosti zneužíval osvobození od dálničních poplatků při fiktivní humanitární pomoci Ukrajině.
Podle jeho vlastních slov vezl čokoládu jako humanitární pomoc na Ukrajinu. To mu umožnilo neplatit za dálnici. Nejuniverzálnější radou, kterou poskytuje, je přednastavit si na mobilu zaplacení dálničního poplatku a v případě zastavení hlídkou rychle poplatek uhradit. Čas úhrady by tak byl historicky starší než čas zastavení. To by mělo řidiče zachránit před pokutou. Etická stránka těchto rad je jistě sporná a každý by měl zvážit, zda je chce vyzkoušet. Zda jde o podvod, či nikoliv, by asi uměly posoudit orgány činné v trestním řízení nebo jiné kompetentní úřady.
Jak se vyhnout placení? Nejezdit po dálnici, jinak to asi nejde
Já mám na věc svůj názor a ten je minimálně takový, že toto nedoporučuji. Berte to prosím jako informaci, ne návod. Je také důležité si uvědomit, že české zákony týkající se dálničních poplatků jsou navrženy tak, aby předcházely možným spekulacím. Politici „vysvětlují“, že poplatky jsou tady od toho, aby financovaly údržbu a rozvoj dálniční sítě.
Ale když člověk vidí ten „rozvoj“, platit se mu skutečně nechce. Obcházení pravidel tedy nepřímo škodí všem ostatním řidičům, kteří platí své poplatky poctivě. Pokud by se tyto praktiky rozšířily, mohlo by to totiž vést k přísnějším kontrolám a dalším postihům. To by situaci ještě zhoršilo. Youtuber Tvrdej Bob může mít tedy své příznivce, nikomu nic nevymlouvám.
Je ale důležité, aby si každý řidič uvědomil rizika spojená s obcházením pravidel. Každý řidič by měl zvážit, zda stojí za to riskovat pokutu nebo jiné právní následky pro krátkodobou finanční úsporu. Věc principu, stavu dálnic, to je samozřejmě otázka jiná. Ale bojovat se státním molochem takto? Myslím, že to jde i jinak. Teoreticky tedy někdo může jezdit po dálnicích zadarmo. Ovšem zjevně se při tom bude pohybovat na hraně či za hranou zákona. A takové rozhodnutí už je samozřejmě na něm. Já to neschvaluji a nedoporučuji.