Řidiči musí ihned předložit správnou žádost, v opačném případě ztratí řidičský průkaz. Koho se otravný předpis týká?

Na každého jednou dojde a pak jde o čas. Stačí den promeškat a vyjet bez řidičáku a problém, včetně zákazu řízení, je na světě.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Dřív nebo později taková situace nastane. Řidič je postaven před povinnost sednout ke stolu nebo počítači, popřípadě vzít do ruky chytrý telefon. A začít vyplňovat patřičnou žádost. Jinak řečeno, život motoristy je čas od času spojen s legislativní povinností a nutností jít na úřad. Nebo minimálně do datové schránky či identity občana. Navíc nejde o jeden úkon, který by měl řidič za pomyslný uherský rok – čímž myslím třeba deset let – zvládnout.

Výměna řidičských průkazů

Alfa a omega – bez řidičáku to nejde. Každý, kdo řídí motorová vozidla, musí mít platný řidičský průkaz. Na začátku je autoškola, když úspěšně zvládnete zkoušky po dokončení kurzu, požádáte si o vydání prvního řidičáku. Gratulace! A teď už jen samé povinnosti. O (nový) řidičák si musíte požádat, když původní doklad poškodíte. Mimo to, že je doklad poškozený, je třeba podat žádost, když je komplet zničený, odcizený nebo ztracený.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Dále je nutné sledovat, kdy mu skončí platnost, abyste nemuseli přistoupit k výměně až po konci platnosti. Řidič musí podat žádost o nový doklad, když má nějaké změny v údajích. Například jde o změnu příjmení, typicky když se žena vdá a přijme příjmení manžela. Samozřejmě i naopak, pokud by se po mně chtěl vozit nějaké psychopatický vyznavač pohlavní rovnoprávnosti. Zpět k době platnosti. Pozor na to, jaké skupiny máte.

Ignorování nové dopravní značky je pro řidiče konečná. Hrozí zákaz řízení, pokuta, v horším případě dopravní nehoda

Jestliže jste držitelem řidičského oprávnění skupiny B, B1, dále AM, A1, A2, A nebo T, bude řidičský průkaz vydán s dobou platnosti na 10 let. To znamená, že po deseti letech musíte podat žádost o výměnu. Já třeba jsem si ale letos dodělal skupinu C+E, abych mohl tahat auta na podvalu, a už to mám jinak. Já, ale i vy, pokud jste držitelem i některé z těchto skupin vozidel – C1, C, D1, D, C1+E, C+E, D1+E nebo D+E, máte řidičský průkaz s platností 5 let.

Zdravotní prohlídky seniorů

Senioři nad 65 let musí absolvovat pravidelné lékařské prohlídky, aby prokázali svou způsobilost k řízení. Prohlídky se opakují každé tři roky do 68 let a poté každé dva roky. Pokud se senioři této povinnosti vyhnou, riskují ztrátu řidičského oprávnění​. Včas tedy musí podat žádost o vyšetření svému praktickému lékaři. Tady je to méně formální, ale v dnešní době u většiny lékařů nelze jet tak přijít a sápat se po razítku.

Odpočet bodů z bodového systému

Bodový systém u nás platí od roku 2006. Řečí zákona jde o „sledování opakovaného páchání přestupků, jednání, které má znaky přestupku podle jiného právního předpisu, nebo trestných činů spáchaných porušením vybraných povinností stanovených předpisy o provozu na pozemních komunikacích řidičem motorového vozidla nebo že se řidič porušování těchto povinností nedopouští.“ Právní hatmatilka říká to, že pokud řidič spáchá přestupek či trestný čin, poruší pravidla, jsou mu za to přiděleny body. Podle výše provinění různý počet bodů.

iZdroj fotografie: Policie ČR

O tom, jak bodový systém funguje a kolik bodů je za jaký čin, už jsem pal několikrát, to znáte. Stejně jako víte, že od 1. ledna 2024 byl systém modernizován. Maximum trestných bodů je 12, kdo je získá, přijde o řidičský průkaz. Zjednodušeně řečeno. Je tady ale také možnost body odečíst. Jak? V duchu tématu – včas podat žádost. Ale té musí předcházet účast na speciálním kurzu. Podle zákona se řidiči po době 12 po sobě jdoucích kalendářních měsíců odečtou 4 body z celkového počtu dosažených bodů.

Česká policie utrácí peníze daňových poplatníků. Baví se tím, za co běžné řidiče bez milosti pokutuje

To je automaticky. Co je důležité v kontextu podání žádosti, že „příslušný obecní úřad … provede záznam v registru řidičů o odečtení 4 bodů z dosaženého počtu bodů řidiči, který podal písemnou žádost o odečtení bodů a doložil žádost potvrzením o ukončeném školení bezpečné jízdy ve středisku bezpečné jízdy …“ Podmínkou je, že řidič nemá víc jak 10 bodů. Pokud by ale hrozila ztráta řidičáku, je včasné absolvování kurzu a podání žádosti klíčové.

Obnova řidičského průkazu po jeho pozastavení

Tohle si asi každý pohlídá sám, rád a pečlivě. Pokud byl řidičský průkaz pozastaven, například kvůli maximu trestných bodů, řidič musí po uplynutí doby pozastavení podat žádost o obnovení řidičského průkazu. Pokud tak neučiní, může být jeho průkaz považován za neplatný.

Tohle je výpis těch nejdůležitějších a nejčastějších důvodů, proč podat včas žádost. Jistě byste ale přišli na další. Budu moc rád, pokud tomu tak je, když se podělíte v komentářích pod článkem. Zásadní je vyřídit si vše včas a nevyjíždět bez platného řidičského oprávnění. Nejde o doklad, řidičák jako takový. Bez „kartičky“ to jde, je to úplně v pořádku.

Ale je zapovězeno jezdit, aniž by člověk prošel autoškolu a řidičák získal. Anebo řídit, když o něj člověk přišel, z jakéhokoli důvodu. Za spáchání dopravního přestupku Řízení bez řidičského oprávnění je trest 4 bodů v rámci bodového systému. Ve správním řízení pak hrozí sankce 25 000 – 50 000 Kč, tohle nelze řešit na místě. A pak je tady i zákaz činnosti řízení motorových vozidel na 1 až 2 roky. Tak tedy žádost podejte včas. Nezapomeňte.

Máte řidičák platný a v pořádku?

Zdroj: BESIP
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články