7 legálních a ověřených triků, jak jezdit bez pokut a trestných bodů za dopravní přestupky

Jak neplatit pokuty, nesbírat trestné body a jezdit s čistou hlavou? Stačí dodržovat pár prověřených tipů a triků.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nikdo nechce platit pokuty a nikdo nechce dostávat trestné body. Až na pár výjimek nikdo z nás nemá neomezený rozpočet. Dřív nebo později se jakákoli pokuta, když se opakuje, stane nepříjemnou. A bodové konto nemá neomezené nikdo. Je tady hranice dvanácti trestných bodů. A pak konec. Jak se říká, papíry jdou do čistírny. Jinak řečeno řidič přijde o řidičský průkaz.

Základem všeho je prevence, pozornost, znalost a soustředění

Co dělat, aby člověk nedostával pokuty, nemusel platit zbytečně vysoké částky? A aby nedostával trestné body? Mám tady několik tipů. Nečekejte prosím nějaké světoborné a převratné tajné zprávy. Ty neexistují. Nicméně mám tady pár věcí, které je třeba si uvědomit. A pokud jde o tipy, tak je třeba využít. Kdyby nic jiného, tak si jeden uvědomí, že mu třeba něco utíká mezi prsty.

iZdroj fotografie: HZS JHČ

Co dělat? Abyste se úspěšně vyhnuli pokutám za dopravní přestupky, můžete využít několik legálních strategií. Legálních, jak jsem už zmínil. Tím, čeho bych chtěl dosáhnout, jsou rady a motivace, jak nedostávat pokuty, jak nedostávat trestné body. A třeba jak neplatit zbytečně za řešení, jež neexistují.

Nespoléhejte se na pojištění

Začnu třeba tím, že existuje takzvané pojištění proti pokutám. To ale nefunguje. Nemůžete se pojistit proti pokutám. Ano, jsou tady třeba právní služby, odborník na telefonu v režimu 24/7. Ale to je pomoc, která pokutě nezabrání. Ne vždy, ne stoprocentně. Samozřejmě že právník vás může z problému vysekat, ale také nemusí. Rozhodně ale nemá cenu platit nějaký měsíční paušál a věřit, že můžete jezdit jak smyslů zbavení. Skutečně ne. Takže vlastně i zde máme radu, jak nedostat pokutu nebo trestné body. Nevěřte, že existuje prevence v podobě pojištění.

Doplňujte si znalosti, sledujte novinky

Může to znít banálně, ale je důležité průběžně si opakovat dopravní předpisy. Klidně pomocí cvičných online testů, které jsou dostupné například na webových stránkách Ministerstva dopravy. Testy jsou anonymní, nikdo vás za chyby nepotrestá. S tím jde ruku v ruce sledování změn, novelizací a vyhlášek. Je zapotřebí vnímat novinky v oblasti dopravy. Nutně nemusíte pročítat zákony, stačí sledovat online novinky. Třeba tady u nás, na AutoŽivě.

Akutálně: Kdo urychleně nezaplatí poplatek z autorádia, tomu policie napaří pokutu 5 000 Kč. Vyhnout se tomu nejde

Nemyslet si, že pravidla jsou stejná, jako když jste dělali autoškolu. Nejsou, ne pokud jste vyšli z autoškoly v prosinci loňského roku a déle. V rámci pravidel je dobré opakovat si průběžně to, jaké jsou aktuální rychlostní limity. I když se neněmí, jde obecně o jednu z nevíce porušovaných věcí. Jeden si aspoň připomene, že se ve městě jezdí padesátkou a na dálnici maximálně sto třicet.

Sledujte aktuální povolenou rychlost

Další tip? Stále jsem u maximální povolené rychlosti. Doporučuji používat nějakou mobilní aplikaci s GPS, třeba Waze. Ta sleduje lokálně nejvyšší povolenou rychlost a řidiče informuje, pokud se toto změní. Hlásí i policejní hlídky, varuje před měřením, radary. Neberu to, jakože člověk zneužívá technologii. Je přece jedno, jestli jede pomalu, protože mu to doporučí aplikace, nebo protože na to, že má jet pomalu, myslí.

iZdroj fotografie: Michal Sztolár pro AutoŽivě.cz

Důležité je jedno, že jede pomalu. Nebo se pletu? S maximální povolenou rychlostí souvisí další tip. Používání tempomatu a omezovače rychlosti. Ten doporučuji používat zejména ve městě. Já to tak dělám. Nastavím si padesátku a vím, že ji ve městě nikdy nepřekročím. Plus sleduji Waze, pokud by někde byla třeba třicítka. A na dálnici zase používám tempomat.

Nastavím si 130 km/h a jedu. A zase, vím, že nepřekonám maximální povolenou rychlost. Často střídám auta a vím, že tachometry proměřují. Definitivně naposledy zmíním Waze. Když mám pochybnosti o správnosti měření tachometru, spolehnu se raději na GPS. I vy si můžete samozřejmě nainstalovat do mobilního telefonu aplikaci, která měří rychlost. Mezi oblíbené aplikace patří právě Waze.

Nesahejte na mobilní telefon

Dalším častým přestupkem je používání mobilního telefonu během jízdy. Mluvím o mobilním telefonu, tak uvedu další tip. Nesahat na telefon v autě. Doporučuji ho používat buď hlasovým ovládáním, přes palubní displej, nebo vůbec. Mám iPhone, takže kombinuji hlasové ovládání přes Siri anebo dotykem přes displej. V rámci Apple CarPlay. Prostě a jednoduše na telefon nesahám. Ano, platí podle zákona, že pokud auto nejede, mohu mít telefon v ruce.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Parafrázuji, prosím nechytejte mě za slovo. Když stojím na červené na křižovatce, telefon v ruce mít můžu. Ale je snadné zapomenout se, rozjet se s mobilem v ruce, to už je špatně. Takže tip? Opakuji, v autě nesahat na telefon. Pokud potřebujete telefon používat například pro navigaci, pozor na umístění držáku do zorného pole. To je také proti pravidlům. Lepší umístění je někde v oblasti středové konzole.

Vytvořte si pravidelné návyky

Rutina. Může být špatná, pokud se kvůli ní člověk přestane soustředit. Ale může být i dobrá, pokud si ji řidič zažije. Já mám rutinu, když nasednu do auta. První, co udělám, že se připoutám. Pak nastartuji. Protože je nežádoucí hned vyjet, je zapotřebí dát autu pár sekund, aby se olej dostal všude a promazal motor, využiji čas. Připojím telefon. Upravím si zrcátka a sezení. Pak teprve řadím a vyjíždím. Nikdy nedělám nic jiného, než že se jako první připoutám. Proto na to také nikdy nezapomenu.

Nepospíchejte, nejezděte ve stresu

Nespěchám. To je další tip, nepospíchat. Ve spěchu, ve stresu člověk dělá chyby. V kuchyni se řízne, přesolí polévku, možná si spálí prst. Za volantem může bourat, ublížit, zabít. S klidnou hlavou se jede určitě bezpečněji.

Naučte se jednat s policií

Jednání s policií. I v rámci policejní kontroly někdy řidič narazí s prominutím na blba. Pak se nedomluví a pokuta asi padne. Ale pokud řidič jedná slušně, policie může některé věci vyřešit domluvou. Za promile v krvi ani slušné chování nepomůže. Ale drobná pochybení policie tolerovat může. Znovu se vrátím ke znalostem pravidel a zákonů. Vyplatí se je znát. Právě při jednání s policií.

Řidič by měl vědět, jak takové jednání má probíhat, co police může a co nesmí. Nestane se tak, že řidič dostane pokutu za něco, co třeba ani nespáchal. Jen proto, že se k tomu přizná. I s tím mám zkušenost. Policie na mne chtěla hodit nepřiměřenou rychlost, nebezpečnou jízdu a kdesi cosi. „My za vámi jedeme už od Nuselského mostu,“ říkali. Lhali, nejeli. Nemohli jet, jel jsem po Jižní spojce a na výpadovku na Brno jsem se připojil.

iZdroj fotografie: Policie ČR

U Nuseláku jsem vůbec nebyl. Vědět, jestli jsem jel nebo nejel rychle. Tedy rychleji nad povolený limit. A rozhodně jsem nepodjížděl auta, to na městském okruhu není legislativně možné. Ale tak, jak se mnou hlídka mluvila, mě chtěla natlačit do přiznání. Takže na to pozor. Jak jsem říkal, někdy narazíte na slušného člověk, jindy ne.

Ale to už bych se opakoval. Toto je jen několik základních triků a připomínek, jak zbytečně nedostávat pokuty a trestné body. Napadnou vás další?

Jak předejít pokutě za rychlost?

Diskuze Vstoupit do diskuze
63 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články