Kvíz: Poznáte jednotlivé SPZ zemí z doby socialismu? Vsadím se, že 10 z 10 neuhodne nikdo

Státy vznikají a zanikají, mění se jejich poznávací značky. Znát všechny asi nezvládne nikdo, snad jen doktor Vševěd.

i Zdroj fotografie: Dickelbers / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Čas utíká každému stejně, říká se. Nechci filozofovat, ale myslím si, že to není pravda. V určité rovině si člověk uvědomí, že čím je starší, tím mu čas plyne rychleji. Vím, je to pocit, ale myslím, že to tak je. Jak plyne čas, mění se historie. Co platilo dnes, zítra neplatí. Pravda stará deset let se začíná zamlžovat a reálie staré dekády, na ty si už leckdo ani nevzpomene. Třeba jako na mezinárodní značky aut z éry socialismu. Ale nejenom z té doby.

Padla železná opona, a kdo ví, jakou značku tehdy měla auta?

Připravil jsem krátký kvíz, spíše pro zábavu, než že by dnes někdo nutně potřeboval vědět, jakou mezinárodní značku měl ten či onen stát na Balkáně. Starší a dříve narození budou vědět, možná jen chvíli zaloví v paměti. Mladší ročníky si nesjpíš nebudou jisté. Ani já si nejsem jistý ve všech historických detailech, a pokud se někde pletu, budu moc rád, pokud mě opravíte v komentářích pod článkem. A teď k otázkám, tady jsou jedna za druhou a správné odpovědi s mým krátkým vyjádřením a popisem najdete pod nimi. Kdo uhádne deset z deseti?

iZdroj fotografie: Mispahn from Hamburg, Germany / Creative Commons / CC-BY-SA
  1. CS
    a. Československo
    b. Česko
    c. Ceylonské Souostroví

2. DDR
a. Německo
b. Německá demokratická republika
c. Západní Německo

3. GB
a. Velká Británie
b. Grónsko a Barbados
c. Velké Baleáry

Američané určili značky automobilů s nejmenší pravděpodobností selhání motoru v roce 2021

4. R
a. Rakousko
b. Rovníková Guinea
c. Rumunsko

5. SHS
a. Severní Holštýnsko-Sasko
b. Spojené Hebrejské Státy
c. Království Srbů, Chorvatů a Slovinců

6. Y
a. Japonsko
b. Jordánsko
c. Jugoslávie

Balkán nebyl nikdy moc stabilní, jeden stát nemohl fungovat

7. SQ
a. Senegal
b. Slovensko
c. Srí Lanka

8. YU
a. Jakutsko
b. Jugoslávie
c. Svatý Jan (Saint John), Panenské ostrovy

9. SU
a. Súdán
b. Saudská Arábie
c. Sovětský svaz

10. SCG
a. Srbsko a Černá Hora
b. Makedonie
c. Jugoslávie

iZdroj fotografie: Dickelbers / Creative Commons / CC-BY-SA

1a
Od roku 1919 do roku 1992, kdy se následně stát rozdělil na dva samostatné státy, Česko a Slovensko.

2b
Po druhé světové válce došlo k rozdělení Německa na část východní a západní. Historii asi netřeba opakovat, jde o naše sousedy a dříve narození si pamatují paradox, který u našich západních sousedů existoval. Jeden stát rozdělený na dva. Dvě hlavní města. Uprostřed Berlína posléze Berlínská zeď jako hranice, přes kterou se utíkalo na západ. Každopádně DDR znamená Deutsche Demokratische Republik a šlo o označení, které Východní Německo používalo mezi lety 1974 a 1990, než došlo opět ke sloučení do jednoho státního celku.

Z NDR do NSR? Kdo si dnes vzpomene, je už vlastně dost starý

3a
Velká Británie, jak jinak. Nicméně to není úplně dávná změna, dnes jsou na automobilech za kanálem La Manche značky s písmeny UK. To znamená Spojení království. Nám to asi tak nemusí připadat, ale tamní politici přišli po Brexitu s návrhem na změnu, která by měly být vstřícná k Severním Irsku, dosavadní GB se dalo v tomto kontextu považovat za diskriminační.

4c
Do roku 1981 to bylo R, pak se označení změnilo na RO. Jde o Rumunsko.

5c
Od roku 1918 do roku 1941 existovala země s názvem Království Jugoslávie. Království vzniklo spojením prozatímního státu Slovinců, Chorvatů a Srbů. Část samotně vzniklého území bývalého Rakouska-Uherska, která zahrnovala dnešní Bosnu a Hercegovinu a většinu dnešního Chorvatska a Slovinska. Dále šlo o Banát, Bačky a Baranje, součásti Uherského království v rámci Rakousko-Uherska, plus dříve nezávislé Srbské království.

Jugoslávie má temnou minulost psanou krví tisíců tamních lidí

Zjednodušeně řečeno, a to nemám kompetenci doplnit o to, jak postupovalo Království Černé Hory při vyhlášení sjednocení se Srbskem, nebo Kosovo a Vardarská Makedonie. Nejsem historik, jen vím, co následovalo v devadesátých letech dvacátého století. Tamní region nebyl připraven na jeden velký sjednocený stát, nešlo podle mého názoru a stabilní myšlenku. Každopádně mezi lety 1919 a 1929 mělo Království Jugoslávie mezinárodní poznávací značku SHS. Ta vydržela do doby, než stát změnil název na Jugoslávie.

6c
Jugoslávie znovu, tentokrát mezi lety 1929 a 1953.

7b
Druhá světová válka přepsala mapy, zejména v Evropě. Po dobu trvání válečného konfliktu bylo mnoho věcí jinak než před válkou. A než po válce. SQ bylo mezi roky 1939 a 1945 označení pro Slovensko, z francouzského Slovaquie. Po druhé světové válce došlo opět ke spojení Česka a Slovenska, a tím i ke sjednocení pod mezinárodní značku CS.

8b
Chtěl bych říct Jugoslávie naposledy, ale to by z mé strany nebylo přesné. YU je označení z let 1953 až 2003.

iZdroj fotografie: Dickelbers / Creative Commons / CC-BY-SA

9c
Kdysi největší stát světa, táhnoucí se od Uralu až k Beringovu průlivu. Mimochodem, Rusko kdysi vlastnilo i Aljašku, kterou prodalo Spojeným státům v roce 1867 za 7,2 milionu dolarů. Neumím si představit, jaké napětí by panovalo dnes na státní hranici, kdyby k tomu nedošlo a Rusko mělo své území na americkém kontinentu. Každopádně Sovětský svaz, nebo také Svaz sovětských socialistických republik, vznikl v roce 1922 a vydržel až do roku 1991. Pod mezinárodním označením SU. Dnes bychom na autech viděli RUS a označení dalších, dnes už oddělených republik.

10a
Jugoslávie naposledy, tentokrát už jen část původního státního celku. V letech 2003 až 2006 bylo SCG označení pro soustátí Srbsko a Černá Hora, které se později rozdělilo na Srbsko (SRB) a Černou Horu (MNE). Doplním, že Bosna a Hercegovina pak začaly používat BIH, Chorvatsko má HR.

Dali jste 10 z 10?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články