Za pneumatiky hrozí likvidační pokuta půl milionu Kč. Řidiči od rána nervózně kontrolují svá auta. Zaváhají i ti s lety praxe

Samozřejmost, kterou když někdo podcení, zaplatí astronomicky vysokou pokutu. Přitom stačí udělat jednu jedinou věc a řidič je v klidu.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Mikuláš, Vánoce, Silvestr, lyžování, stavění sněhuláků, bruslení. Skvělé kratochvíle, které zima přináší. Motoristé ovšem vědí, že jim se zimním časem začínají leckdy krušné chvíle. Starosti, povinnosti. Zima na silnicích přináší jak náročnější podmínky, tak také přísnější pravidla. Je třeba vědět, zejména při zahraničních cestách za lyžováním, co kde platí a jaká jsou nařízení, která se v některých zemích nevyplácí podceňovat. Jedním z vhodných příkladů je Rakousko, kde jsou zimní předpisy pro řidiče velmi striktní. Proč právě zmiňuji Rakousko?

Cestování je zábavné, řidič ale musí respektovat tamní pravidla

Je to jasné. Protože je to náš přímý soused, navíc oblíbená dovolenková destinace pro zimní sporty. Alpy jsou prostě Alpy. Takže Pokud se chystáte na cestu do hor nebo jen projíždíte, měli byste vědět, co vás může čekat, pokud zanedbáte povinnosti. Pokuty se totiž mohou vyšplhat až do tisíců eur. Začnu dálničními známkami. Pro rok 2025 je možnost koupit si jednodenní, desetidenní či dvouměsíční známky pro kratší režim, a samozřejmě také roční kupon. Na den vyjde cesta po rakouské dálnici v přepočtu na 225 Kč, na deset dnů to je 300 Kč, 745 Kč stojí v přepočtu známka na dvě měsíce. Roční známka pak v přepočtu stojí 2 495 Kč.

iZdroj fotografie: Flickr / Creative Commons / CC-BY-SA

Za špatné použití dálniční známky nebo její absenci může policie v Rakousku udělit na místě pokutu do výše v přepočtu z eur až 5 800 Kč. Ve správním řízení se pak může sankce vyšplhat až na 72 000 Kč. Další povinnost? Zimní pneumatiky. V Rakousku platí povinnost používat zimní pneumatiky od 1. listopadu do 15. dubna, a to za podmínky, že na silnici leží sníh, led nebo námraza. Pokud jedete na letních pneumatikách a silnice je suchá, zákon neporušujete. Jakmile se ale objeví zimní podmínky, musíte mít na autě zimní pneumatiky s minimální hloubkou dezénu 4 mm. Pokud vás policie zastaví a zjistí, že nemáte zimní pneumatiky, bude zle.

Pokuta za letní pneumatiky v zimě může jít do stovek tisíc Kč

Hrozí vám pokuta až 100 eur, tedy podle kurzu asi 2 400 Kč. To je sice nepříjemné, ale asi to není likvidační částka. Jenže je tady ještě další částka, a to 10 000 eur, tedy 240 000 Kč. Tato částka se vztahuje na případy, kdy vaše nedbalost způsobí nehodu nebo ohrozí ostatní účastníky provozu. A to pořád není všechno. Pokud se neprokáže, že by se nehoda stala i na zimních pneumatikách, je zde riziko, že pojišťovna neuhradí škody z povinného ručení. A bude je vyžadovat právě po řidiči na letních pneumatikách. Aplikovat lze až do výše v přepočtu 264 000 Kč.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Podtrženo a sečteno, jestliže způsobíte v Rakousku nehodu tak, jak jsem popsal výše, na letních gumách v zimních podmínkách, může vás to v součtu vyjít na půl milionu Kč. A to nechcete. Nikdo to nechce. Je zajímavé, že se v rámci EU nedokázaly evropské země dohodnout na jednotných podmínkách pro zákonnou povinnost zimních pneumatik. Řeší se tu tvar banánů, název alkoholu a kdovíco ještě, ale zimní gumy, to ne. Výsledkem jsou rozdílná pravidla pro všechny státy. Jak je to u nás?

V ČR jsou zimní pneumatiky povinné, severní sousedi je nemají

Zákon o silničním provozu stanovuje povinnost užít zimní pneumatiky v období od 1. listopadu do 31. března. V tomto období musí mít vozidlo zimní pneumatiky vždy, pokud se nachází na vozovce souvislá vrstva sněhu, ledu či námraza nebo tyto jevy lze vzhledem ke klimatickým podmínkám očekávat. Na Slovensku musí řidič na všech nápravách použít zimní pneumatiky, je-li na silnici souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, a to pokud řídí vozidlo kategorie M1, resp. N1 (běžný osobní automobil).

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Kromě povinnosti mít přezuté zimní pneumatiky, pokud se na vozovce nachází souvislá sněhová vrstva, led nebo námraza, platí na Slovensku pro tyto pneumatiky i minimální hloubka dezénu. Pro automobily do 3 500 kg se jedná o hodnotu 3 mm. Pokuta? Ano, samozřejmě, za porušení povinnosti na Slovensku hrozí v přepočtu pokuta 1 200 Kč na místě a 2 400 Kč ve správním řízení. Zajímavé je třeba Polsko, tam zimní pneumatiky povinné nejsou.

Řidiči tam musí mít v rámci povinné výbavy hasicí přístroj, ale zimní gumy nikdo neřeší. Zpátky do Rakouska. Pokud se tam chystáte v zimě, nepodceňujte přípravu. Zkontrolujte, zda máte zimní pneumatiky s dostatečnou hloubkou dezénu, přibalte sněhové řetězy a nezapomeňte na povinnou výbavu (zejména na reflexní vesty). Rakouská policie je obecně velmi přísná, české řidiče zrovna nemiluje a pokuty, které tam hrozí, rozhodně nejsou zanedbatelné. Těch pár minut přípravy se jistě vyplatí.

Máte přezuto na zimní?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články