Automatický a navyknutý pohyb rukou na ovladač výstražných světel se může řidiči prodražit. Ne každý to ví, ale hrozí vysoká pokuta.
Používání blinkrů, tedy ukazatelů změny směru jízdy, je v dopravě nejen otázkou pravidel silničního provozu, ale i dodržování slušnosti. A to je špatně! Jak to myslím? Vysvětlím, nejprve několik základních informací k blinkrům jako takovým a blikání obecně. I přesto, že je to pro většinu řidičů rutinní záležitost, děje se i v této oblasti řidičského jednání mnoho chyb. A to jak v jejich běžném používání při změně směru, tak ve zcela nesprávném využívání výstražných znamení. Přestože se na první pohled může zdát, že je použití blinkrů a výstražných světel jednoduchou záležitostí, je tu stále mnoho nejasností, které mají za následek porušování pravidel a přestupky.
Kdo zatáčí, musí blikat a dávat tak najevo, kam vlastně jede
V mnoha, de facto ve všech případech se za chyby při používání blinkrů může uděluje vysoká pokuta. Využívání směrových světel a výstražných znamení je regulováno konkrétními pravidly uvedenými v zákoně. Podle české legislativy je povinností každého řidiče použít směrové světlo při změně směru jízdy, při vybočování z jízdního pruhu nebo v situacích, které si vyžadují bezpečnostní opatření na pozemních komunikacích. Znamení o změně směru jízdy musí řidič dávat kromě případů uvedených v jednotlivých ustanoveních také vždy při změně směru jízdy, vybočování z něho nebo jestliže to vyžaduje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
Znamení o změně směru jízdy se dává směrovými světly. Znamení o změně směru jízdy dávané směrovými světly ponechá řidič jen do doby ukončení změny směru jízdy, vybočení z něho nebo pokud vozidlo nezaujme místo v jízdním pruhu, do kterého přejíždí. Směrová světla tedy není možno používat libovolně, ale pouze v situacích, jež jsou výslovně uvedeny v příslušných ustanoveních. Opačně řečeno, kdykoli jindy je používání směrových světel zakázané. Zákon rovněž upravuje použití výstražných znamení, přičemž platí, že řidič smí použít výstražné světlo jen v případech, kdy je to nutné k odvrácení nebezpečí nebo upozornění na hrozící riziko.
Je-li to nutné k odvrácení hrozícího nebezpečí, dává řidič zvukové výstražné znamení. Mimo obec může řidič dávat zvukové výstražné znamení i tehdy, je-li to nutné k upozornění řidiče předjížděného vozidla. To vše je součástí širšího rámce pravidel, která mají za cíl zajistit bezpečnost silničního provozu. Jak to vnímám já? Že se sice může zdát, že blinkry jsou každému řidiči jasné, ovšem že praxe ukazuje, jak řada řidičů stále nezvládá základní pravidla. Typickým příkladem je chybné používání směrových světel na křižovatkách, kde se někteří řidiči domnívají, že je nutné blikat při odbočování z hlavní komunikace, i když v daném okamžiku jedou rovně.
Při sjíždění z hlavní se nebliká, pokud to znamená jet rovně
To je zásadní chyba, protože používání blinkrů je závislé na změně směru jízdy, ne na tom, zda se jedná o hlavní nebo vedlejší komunikaci. Výstražná znamení nejsou blinkry. Jistě, řidič používá stejné žárovky, stejná světla, když to zjednoduším. Ale principiálně obojí slouží k ničemu jinému i se jinak ovládá. Směrovky se spouští obvykle páčkou pod volantem. Varovná světla se zapínají typický tlačítkem s červeným trojúhelníkem, většinou na přístrojové desce. Výstražná světla mají být používána pouze tehdy, když to vyžaduje bezpečnost nebo varování před nebezpečím. Použití výstražných světel mimo tento rámec je nejen neúčinné, ale i nelegální.
Nejčastějšími chybami je použití výstražných světel při parkování na zakázaných místech. To je považováno jako omluva za nepatřičné parkování. Někteří řidiči si myslí, že tímto způsobem si zabezpečí ochranu před pokutami nebo se omlouvají za nezákonný parkovací manévr. Takové chování je však v rozporu se zákonem a může vést k pokutám, které jsou dokonce vyšší než za samotné nezákonné parkování. Pokud jde o parkování v místech, kde to není dovoleno, výstražné světlo neomlouvá přestupek.
Poděkovat jinému řidiči je lepší rukou než výstražnými světly
V mnoha případech je to dokonce považováno za závažnější porušení než samotné špatné parkování. Hrozí pokuta až 2 000 Kč na místě, ve právním řízení až 5 000 Kč. Tato skutečnost platí nejen v České republice, ale také v sousedních zemích, jako je Německo, kde jsou pokuty za nesprávné používání výstražných světel stále vyšší. Je paradoxní, tedy já si to myslím, že použití varovných světel jako „poděkování“ nebo „omluvy“ je sice velmi běžné, ale také nelegální.
V městském provozu, kde řidiči dávají najevo svou vděčnost, když někdo uvolní místo nebo je pustí do jiného pruhu, je tento zvyk vnímán jako projev slušnosti. Ale není z pohledu zákona správný, jde o přestupek. Závěrem chci říci, že používání blinkrů a výstražných světel je součástí pravidel silničního provozu. A že porušování může vést k vysokým pokutám. Je třeba si uvědomit, že použití blinkrů nejde využít pro jiný typ komunikace, než jakou povoluje zákon. Poděkovat? Raději mávněte pozitivním gestem rukou.