Víte, proč jsou tato tři písmena na SPZ zakázaná? Neuhodnete. Kdo by to chtěl jinak, porušil by zákon

Stojí to deset tisíc Kč, ale ani po tom vám tabulky nepatří. A co víc, nemůžete si na ně dát, co chcete, to je demokracie?

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Nevím jak vy, ale já bych řekl, že obliba registračních značek na přání tak nějak klesá. Vzpomínám, když byla tato novinka ještě v plenkách, jak se relativně divné, někdy až úsměvné espézetky množily a rostly jak houby po dešti. Dneska už to tak není. Nicméně téma je to zajímavé, třeba s ohledem na to, co na registrační značce vlastně může být. Nedávno přišel do redakce dotaz, jestli je možné mít registrační značky jinde v Evropě. Nebo jestli je to naše specialita. A pokud není, tak jestli jsou jinde v evropských zemích také určité restrikce, anebo si tam člověk může udělat značku, jakou chce. Jsou a nemůže, pokud bych měl odpovědět fádně a stručně.

Bez toho na silnici zítra nevyjíždějte: Novinky pro české řidiče v roce 2025 už platí. Přehled nejzásadnějších změn

Dát si na SPZ jakoukoli kombinaci čísel a písmen není možné

Tak třeba na francouzských registračních značkách nenajdete některá písmena. Nejde o žádnou konspirační teorii nebo snahu o diskriminaci. Důvod je mnohem prozaičtější. Když si v dnešní době pořídíte auto ve Francii, ať už nové, nebo ojeté, a potřebujete ho zaregistrovat, systém vám automaticky přidělí registrační číslo. Žádné vybírání, žádné přání na míru. Prostě dostanete to, co je zrovna na řadě. Tento systém, známý jako SIV (Système d’Immatriculation des Véhicules), funguje od roku 2009 a přiděluje čísla podle pevně daného formátu.

iZdroj fotografie: ADAC, Erol Gurian

Tím jsou dvě písmena, pomlčka, tři číslice, pomlčka a opět dvě písmena. Například něco jako AB-123-CD. Jednoduché, přehledné, ale s jedním malým háčkem. Některá písmena v tomto systému prostě nenajdete. A teď proč? Začněme s písmeny I, O a U. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o zcela nevinné znaky, které by na registrační značce neměly nikoho pohoršovat. Ale problém je v jejich podobnosti s jinými znaky. Písmeno I se totiž až příliš podobá číslu 1, což by mohlo vést k záměnám, zejména při rychlém pohledu nebo při čtení z dálky.

Jak dešifrovat ukrajinské SPZ a poznat, kdo opravdu utekl před nebezpečím? Česko se hemží všelijakými luxusními vozy

Podobně je na tom písmeno O, které zase připomíná číslo 0. A co U? To má tu smůlu, že se vizuálně podobá písmenu V, což by mohlo způsobit zmatky při identifikaci vozidla. Ale to není všechno. Kromě jednotlivých písmen existují i kombinace, které jsou na francouzských registračních značkách zakázány. A tady už se dostáváme k historii. A k sousednímu Německu. Tam je možné značku na přání si pořídit. Ale určitě ne takovou, kde by byla kombinace písmen SS. Asi je jasné proč. Tato kombinace odkazuje na Schutzstaffel, nechvalně proslulou organizaci nacistického Německa.

Odkazy na reálie druhé světové války jsou zakázané i u nás

Francouzský systém registrace vozidel se v tomto případě řídí trestním zákoníkem, který zakazuje používání symbolů nebo emblémů připomínajících organizace odpovědné za zločiny proti lidskosti. A tak se SS na francouzských značkách prostě neobjeví. Rozhodně se neobjeví ve zmiňovaném Německu. Tam jsou i 90 let od začátku druhé světové války na toto velice citliví. A nejde jenom o SS. Také AH je zakázané, odkazuje to na říšského kancléře Adolfa Hitlera. A i čísla, která označují abecední pořadí iniciál tohoto masového vraha, si v určitých kombinacích na registrační značku nikdo nedá. Myslím to tak, i kdybych chtěl, aby bylo jasno. Jak je to u nás? Nepatřičné kombinace na automaticky generovaných značkách člověk de facto mít nemůže.

Aktuálně: Od kdy musíte mít na autě i třetí SPZ a jak si o ní zažádat? Ignorování pravidel vede k extra pokutě

iZdroj fotografie: Viborg~commonswik / Creative Commons / CC-BY-SA

Dřív tomu tak ale nebylo a i u nás byly kombinace, které byly zapovězené. Tak třeba Strakonice přidělovaly STA a pak STC, protože STB bylo zkratkou pro tajnou státní policii. Nicméně dnes platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen. Jedná se pouze o arabská čísla a latinku bez diakritiky, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W. Proč? I tady je to z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen. Paradoxně V nebo U zjevně nikomu nevadí. Asi umíme číst lépe než Francouzi. To není všechno, značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen. Takže pokud je na značce „0“, tak je to „nula“ a ne písmeno „O“.

Tohle si můžete dovolit a tohle ne, rozhodují o tom úřady

Na značku na přání také není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují ke xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel. Takže ani u nás něco ve stylu SS na SPZku nedostanete. Stejně jako speciální znaky (- * / ? ! § apod.) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů, například zkratky využívané ve veřejné správě. Třeba PČR, HZS, MDCR, takže ten, kdo by si chtěl dát na registrační značku POLICIE1. Nevím jak vy, ale já mám pocit, že zaplatit 2 x 5 000 Kč za dvě speciální tabulky je dost zbytečné. Nebo to vidíte jinak?

Je tohle demokratické?

Zdroj: MD ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články