Co dělat, když vás agresivní řidič problikává dálkovými světly: Jen jedna reakce nevede ke smutnému výsledku

Agresivní řidič si vynucuje místo na silnici blikáním do zpětného zrcátka. Jak se tomu účinně bránit?

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Poklidná jízda se změní drama, auto vzadu ve zpětném zrcátku se rychle zvětšuje a jeho světlomety divoce blikají. Povědomá situace pro mnoho řidičů. Povědomá, krajně nepříjemná a nutno říct, že také vysoce nebezpečná. Co v takovém případě dělat a jak se (správně) zachovat?

Bezohlednost, agresivita. Jedinou obranou je klid

Záměrem blikajícího řidiče v autě jedoucího vzadu je jet co nejrychleji, blikáním si vymezuje prostor, chce co nejrychleji předjet. Bez ohledu na předpisy, bezpečnost aktuální situaci na silnici a bez ohledu na řidiče a posádku jeho vozu před sebou. Další scénář je většinou následující. Agresivní řidič stále bliká, nalepí se na zadní nárazník auta před sebou.  

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jakmile to jde, podle jeho názoru, ne v závislosti na skutečně bezpečné příležitosti, agresivní řidič začne předjíždět. Během předjížděcího manévru ještě zvládne dlouze zatroubit a zahrozit rukou. Pak buď šlápne na plyn a odjede za zadek dalšího auta a situace se opakuje. Anebo, pokud má najednou čas, tak prudce zabrzdí, omezí právě předjeté auto. Zdviženým prostředníkem dokončí přehlídku své hlouposti a s prudkou akcelerací mizí pryč.

Východ nebo západ, tohle se děje všude

Jde o fenomén bohužel rozšířený po celém světě, minimálně po Evropě určitě, prameny potvrzují toto škodlivé jednání od východu, typicky Bulharsko, přes Polsko až k nám. Ale ani západ nezůstává ušetřen, Německé sdružení mobility a institut Goslar označují toto řidičské vybočení z pravidel jako velmi časté.  Jak se s takovýmto nepříjemným zážitkem vypořádat?

iZdroj fotografie: abcMedia

Celá situace probíhá v několika obvyklých a typických fázích. Ohrožený řidič nejprve zažije pocit překvapení, leknutí, dostaví se mírný šok. Pak následuje fáze strachu, řidič se snaží zrychlovat, instinkt mu říká, že má z místa ohrožení utéct. Poté následuje fáze vzteku a agrese a nakonec, většinou až poté, co agresivní řidič odjede, fáze frustrace. Základním receptem, jak situaci zvládnout, je zachovat klid. Nic jiného než klid, skutečně.

Důležité je nezvyšovat pocit agrese

Pouze s chladnou hlavou má řidič šanci vyváznout s minimem negativních dopadů. Pokud se jedná o jízdu na dvouproudé silnici či dálnici, v levém pruhu, je nejjednodušší vážně zachovat klid, zařadit se vpravo a nechat blikajícího řidiče odjet. Pokračováním v levém pruhu, byť v zákonem povolené rychlosti 130 km/h, se potencionální konflikt jen prohloubí. Znovu, je důležité zachovat rozvahu!

iZdroj fotografie: MyFriend / Creative Commons / CC BY-SA

Nenechat se vyprovokovat k přestupkovému jednání, není dobré začít zrychlovat, ujíždět. Anebo se zařadit „myškou“ doprava a řidiče v pravém pruhu ohrozit či omezit. Pokud se ve zpětném zrcátku objeví rychle přijíždějící auto, je vhodné – opět, zachovat klid – zapnout pravý blinkr jako znamení, že se člověk chystá k manévru, a v nejbližší vhodnou chvíli se zařadit vpravo.

Uhnout, rychle ale ne bezhlavě, se vyplatí

Zcela nepatřičné a nežádoucí je začít brzdit, rozsvícená zadní brzdová světla mohou již tak rozdivočeného řidiče v zádech ještě více rozlítit. Pokud je cítit, že řidič vzadu je napjatý, pod stresem, naopak se vyplatí překousnout pocit křivdy, začít blikat vpravo a rukou mávnout dozadu na znamená smířlivosti. Nevyplatí se řidiče za sebou „vychovávat,“ od toho je tady policie.

iZdroj fotografie: Policie

Podle našich zákonů hrozí na jízdu bez bezpečného odstupu pokuta až 2 500 Kč na místě, ve správním řízení až 10 000 Kč a čtyři trestné body. Chce to opravdu empatii, i pro takového agresora, a klid. Horší je taková situace na silnici s jedním pruhem, navíc na plné čáře, s auty v protisměru. Tam je otázkou, zda bude agresivní řidič předjíždět i v nepřehledné a riskantní situaci. Lze to vycítit.

Policie by měla konat, pokutu na místě a řidičák pryč

Není správné za každou cenu uhýbat vpravo, rozhodně ne přes krajnici, kde může být chodec, nepořádek, nečekaná překážka. Nelze ani poradit opak, aby ohrožený řidič jel spíše uprostřed silnice, vlevo a tím znemožnil předjíždění na plné čáře, s protijedoucími auty. Byť je to řešení relativně efektivní. Řidiče vzadu to ale spíše naštve. Nejlepší je mít štěstí a s tímto typem řidiče se prostě vůbec nesetkat.

Jakou „medicínku“ máte na agresivní řidiče vy?

Zdroj: Goslar
Diskuze Vstoupit do diskuze
120 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články