Uvědomělí řidiči vozí v autě bobkový list. Řeší problém, který v České republice trápí každého z nás

Cena je pár korun v každém obchodě nebo supermarketu, člověk nemusí do lékárny. Funguje to ale skvěle, a řidič navíc ušetří hodně peněz.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Znáte to asi také. „Sousedka od vedle říkala, že na zápal plic jsou dobré obklady z lopuchového listu!“ Tohle nebo něco podobného slyšel někdy asi každý člověk. Jde o typické takzvané babské rady. Pozor ale, sám za sebe bych nechtěl obecně lidovou povědomost o léčitelství a zdraví nějak hanět a zlehčovat. Samozřejmě že nelze léčit rakovinu sirupem proti kašli, ale některé tradiční a lidové praktiky fungují.

Lidová moudrost není hloupost, některé rady a triky fungují

Med jako lék má neoddiskutovatelné účinky, klidně i studená voda, ve své přímočarosti, funguje při některých zdravotních potížích. Anebo bylinky. A tím se dostávám k jádru věci. Některé fígle obyčejných řidičů mohou na první pohled vypadat jako typické babské pověry. Je to ale jinak, jsou triky, které mají své reálné opodstatnění. Tak je tomu nejenom s bylinkami, ale i s kořením. Bez toho se neobejdeme v kuchyni. Ať už jde tradičně o sůl, což je sloučenina minerálů, ale i dochucovadla bylinného základu.

Proč vozit citron v autě? Staročeskou fintu jsem vyzkoušel, opravdu řeší nekončící problém 97 % řidičů

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Oregano, bazalka, tymián. Anebo vavřín. Že jste v životě vavřín neměli v ruce, maximálně jej znáte z věnců a výzdoby antických chrámů? Ale kdeže, stačí použít jiný název, a to bobkový list. Tento tradiční doplněk kuchyňské linky totiž může pomoci při jízdě autem. Některé návyky a triky českých řidičů mohou působit bizarně, až si jeden říká, jak vůbec mohlo někoho napadnout něco takového zkusit.

Nejčastější chyby řidičů s ruční parkovací brzdou. Zkušený automechanik prozradil, jaké to jsou

iZdroj fotografie: Jiří Louthan pro AutoŽivě.cz

Přesto praktiky, které skutečně fungují, stojí za to vyzkoušet. Jednou z nich je právě používání bobkového listu. Ten vozili ve svých autech už naši dědové, ať už šlo o osobní auta, nebo autobusy. A dodnes se toto praktikuje v Evropě, zejména na Balkáně. U nás praktika upadla tak trochu v zapomnění. A je to škoda. Bobkový list, známý také jako vavřín vznešený, latinsky Laurus nobilis, pochází původně z Malé Asie. Dnes se pěstuje prakticky zejména po celém Středomoří, není to nijak náročná rostlina. Největším producentem tohoto koření je Turecko.

Stojí pár korun, ale funguje jako drahý lék. Tak proč utrácet?

Bobkový list je cenově dostupný, jeden sáček stojí pár korun, řekněme do dvacky. Běžně se používá při vaření omáček, vývarů, při nakládání okurek a hub, ale také do zvěřinových pečení. Třeba svíčková, bujón z hovězí oháňky nebo rajská se bez něj neobejdou. Má nejen výraznou chuť a nezaměnitelné aroma, ale také mnoho blahodárných účinků na lidský organismus. Podporuje trávení, má protizánětlivé účinky a snižuje hladinu cukru v krvi. To ho dělá vhodným doplňkem stravy pro diabetiky.

Na SPZ nastříkají WD-40, legálně se tak vyhýbají pokutám z dopravních přestupků? Vyzkoušeno na redakčním autě

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Navíc má i lehce sedativní účinky. Tady opatrně, to by mohlo být pro řidiče kontraproduktivní. Až nebezpečně. Nicméně bobkový list se při jízdě v autě nekonzumuje. Pokud někdo čekal, že si má vkládat list vavřínu do úst, mýlil se. Zásadní je aromatická složka bobkového listu. Ta je velmi přínosná při dlouhých cestách. Bobkový list si zkušení řidiči zavěšují v interiéru svých aut. Jak? Obvykle do jemných síťkových sáčků na palubní desku, nebo ho schovávají v přihrádce naproti spolujezdci či ve schránce pod loketní opěrkou.

Listy jsou křehké a drolí se, skladovat a vozit ideálně v sáčku

Někteří se nezatěžují speciálními sáčky a jednoduše ustřihnou horní část papírového sáčku, ve kterém bobkový list koupili. Popřípadě tento sáček propíchají nožem nebo nůžkami. Rozhodně se nedoporučuje vozit bobkový list volně pohozený v autě, protože se časem rozpadá na prach. Jde v suchém stavu o velmi křehké a lámavé listy. Ty by v autě způsobily nežádoucí nepořádek. Ve výsledku i alergii. Pokud se rozhodnete vyzkoušet účinky bobkového listu, raději zvolte řešení, které neohrozí čistotu vašeho vozu. Plátěný sáček bude ideální.

Zběhlí řidiči vozí v autě obyčejnou tužku. Kdo zjistí důvod, bez váhání si ji dá do vozu také

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě.cz

Účinek bobkového listu na pasažéry spočívá především v jeho schopnosti minimalizovat kinetózu. To jsou nežádoucí projevy organismu lidí při pohybu auta, zejména v zatáčkách. Laicky řečeno, pokud se vám dělá při dlouhé jízdě autem nebo autobusem špatně, bobkový list vám může pomoct. Jestliže samotná vůně bobkového listu nepomůže, pak lze skutečně vložit kousek listu pod jazyk a nechat ho působit několik minut.

V zatáčkách se hodí, jen je třeba mít ho v autě před jízdou

Silice bobkového listu by měly během chvíle začít účinkovat a nevolnost z jízdy brzy odeznít. Opatrně ale s vdechnutím nebo nežádoucím spolknutím. A také opatrně s možnou alergickou reakcí či tvorbou aftu. Praktická rada, která se osvědčila v praxi, nebo mýtus? Tady nic nehrozí, když každý sám vyzkouší. A klidně pak napíše k nám do redakce vlastní názor. Nebo se s ním podělí dole pod článkem v diskuzi. Každopádně bobkový list představuje levnou a rychlou pomůcku proti nevolnosti. Stačí jen vyzkoušet.

Dáte na babské rady?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články