Přišlo oznámení, které nepotěší žádného českého řidiče. Takto dramaticky se od zítra změní ceny benzínu

Řidiči tohle nikdy nechtějí slyšet, ale ceny pohonných hmot porostou a nikdo s tím nemůže nic dělat. Kromě státu, distributorů a čerpaček.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Udělal jsem jedno zásadní rozhodnutí. Přestal jsem sledovat zprávy v televizi. A nečtu hlavní stránku největšího českého internetového portálu. Seznam nesmyslů si můžu vytvořit sám, na to nemusím koukat na internet nebo bednu. Za mým rozhodnutím bylo to, že už jsem nechtěl podléhat depresivním náladám, velmi často uměle vytvářeným jen na základě rádoby bombastických titulků. Třeba takových, o jaký jsem se pokusil v tomto článku. Ona stačí i reklama, teď pořád „jaký dopad bude mít ekonomická situace u sousedů po jejich volbách“.

Snaha o sledovanost je jedna věc, ceny paliva druhá, mrzí obě

Neřeším to. I šokující titulky o cenách paliva mě nechávají klidným. Z jednoho jediného důvodu, nic s nimi neudělám. Nemám naftový vrt, takže tohle jen těžko ovlivním. Ceny paliv, to je ale téma, které dokáže rozproudit krev asi každému řidiči. A není divu. Když se podíváte na totemy u čerpacích stanic, možná si říkáte, že tohle už snad ani není možné. Benzin i nafta zdražují tempem, které jsme dlouho neviděli. Podle odborníků to ještě zdaleka není konec. Co za tím vším stojí? Proč se ceny paliv šplhají do závratných výšin a co to znamená pro nás, běžné řidiče?

iZdroj fotografie: Filip Rakovan pro AutoŽivě

Ceny ropy na světových trzích rostou, ale ne tak dramaticky, jak by se mohlo zdát při pohledu na čerpací stanice. Takže co se děje? Podle expertů jde o kombinaci několika faktorů, které společně vytvářejí takzvanou „dokonalou bouři“. Prvním z nich je rozhodnutí zemí OPEC omezit těžbu ropy. Jednoduše řečeno, méně ropy na trhu znamená vyšší ceny. K tomu přidejte rostoucí poptávku po palivech, která se po pandemii vrátila na úroveň před rokem 2020, a máte recept na zdražování. Dalším faktorem je slabší kurz koruny vůči dolaru.

Auto na vodku? To není vtip. Palivová krize donutila inženýry vymyslet něco lepšího, než jsou baterie a vodík

Možná si říkáte, co má společného dolar s cenou paliva v Česku? Hodně. Ropa se totiž obchoduje v dolarech, a když koruna oslabí, musíme za stejný barel ropy zaplatit víc. Tento vliv je zcela mimo naši kontrolu. Můžeme se rozčilovat, jak chceme, ale kurz koruny vůči dolaru neovlivníme. Jak jsem naznačil, cenu paliv nedokážeme ovlivnit. Tedy, to není úplně pravda. Pokud k nám jde palivo zhruba ze třech zdrojů, tam s cenou asi nic dělat nelze.

Ceny nafty a benzínu porostou a my s tím nic neuděláme

Ale jakmile už je u nás, tak ano. Takže se dostáváme k tomu, co mě pálí asi nejvíc – marže čerpacích stanic. Podle některých analýz se marže čerpacích stanic v poslední době výrazně zvýšily. Jednoduše řečeno, čerpací stanice si z každého litru paliva berou větší podíl, než tomu bylo dříve. Když vidíte, že cena benzinu nebo nafty roste, nemusí to být jen kvůli ropě nebo kurzu dolaru. Často za tím stojí i vyšší zisky čerpacích stanic.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě

Stát si také řekne o svůj desátek. Tedy desátek, z litru paliva má skoro polovinu. Je tady spotřební daň, je tady daň z přidané hodnoty. Co můžeme očekávat do budoucna? Podle odborníků se situace jen tak nezlepší. Ceny paliv budou pravděpodobně dál růst, a to nejen kvůli ropě a kurzu dolaru, ale také kvůli rostoucím nákladům na výrobu a distribuci. Já bych řekl, že porostou, protože je snadné zdražovat, řidiči to tak jako tak zaplatí. Máte na věc jiný názor? Dejte vědět v komentářích pod článkem. Budeme platit. Nic jiného nám ani nezbývá.

Kolik by měl stát litr benzínu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články