Dali jsme cukr do nádrže a zjistili, co se stane. Motor se choval jinak, než byste si tipli

Pomsta na autě jiného řidiče pomocí cukru v palivové nádrži. Je to mýtus, anebo skutečně trest, který vyřadí auto z provozu?

i Zdroj fotografie: O. Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: O. Komárek pro AutoŽivě
i Zdroj fotografie: O. Komárek pro AutoŽivě
Další 0 fotografie
                   

Nevraživost mezi některými řidiči je vysoká, jakkoli je zarážející. Agresivita za volantem někdy překračuje relativně přijatelnou mez v podobě nadávek či gest se zdviženými prostředníky a pěstmi. Někdy jednají řidiči pod tlakem, stresem a v rámci své asociální povahy jsou schopni vystoupit z auta a napadnout jiného řidiče. Existují také případy, kdy se naopak někdo mstí řidičům za jejich chování. Typicky jde o špatné parkování.

Agresivita mezi řidiči je zarážející, mstí se na autech

V takovém případě se podle mýtů stávají motoristé, resp. jejich auta, cílem destruktivních ataků. Může jít o natření čelního skla hořčicí či tukem, vypuštění či propíchnutí pneumatik. Anebo nasypání cukru do palivové nádrže. Cukr v nádrži je věc, kterou se rozhodl vyzkoušet jeden z našich čtenářů. Pan Stanislav K. nám 28. června 2023 poslal e-mail, který jsme se rozhodli zveřejnit v plném rozsahu. „Byl jsem zvědavý, jestli cukr v nádrži je opravdu takový problém, jak se říká,“ popisuje své nutkání čtenář. „Chtěl jsem vědět, zda je mýtus o cukru pravdivý.“ 

iZdroj fotografie: O. Komárek pro AutoŽivě

Pan Stanislav se proto rozhodl provést vlastní experiment a zjistit, co se stane, když se do nádrže auta nasype cukr. „Neřešil jsem, jak se agresor dostane do nádrže, která je uzamčená,“ říká pan Stanislav. „Vycházel jsem z toho, že to útočník zvládne, zajímal mne jen cukr v nádrži.“ Čtenář tedy zahájil experiment tak, že vzal trochu klasického benzínu a nalil ho do čiré průhledné nádobky. 

Problikáváte v noci semafory pro přepnutí na zelenou? Podle odborníků je to mýtus, řidiči si to nemyslí

„Nejsem žádný chemik,“ vysvětluje čtenář, „nemám doma zkumavky, tak jsem použil mističku na ovocný kompot.“ Pak do benzínu dal cukr. „Vzal jsem několik kostek obyčejného bílého cukru a hodil jsem je do mističky,“ popisuje proces pan Stanislav. Samozvaný výzkumník pak čekal, co se s cukrem stane. Popravdě jsme očekávali, podle toho nadšení pro pokus, že pan Stanislav nasype cukr do nádrže svého vozu.

Pokus vyvrátil to, že by se cukr rozpustil. A nic víc

A že pak začne auto startovat a pokusí se o jízdu. Nestalo se, šlo pouze o to, zda se cukr rozpustí. „Nechal jsem cukr v benzínu přes celý den a nestalo se nic, nerozpustil se,“ popisuje čtenář výsledek svého pokusu. „Předpokládám tedy, že by se nerozpustil ani v nádrži auta a že by se nic nestalo.“ Podle pana Stanislava tedy mýtus neplatí a cukr v nádrži nemůže auto nijak ohrozit. Snad jen tím, že by mohlo dojít k ucpání palivového filtru. Za nás nelze takový pokus prohlásit za moc relevantní.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pár kostek, i kdyby došlo k jejich rozpuštění, by v padesátilitrové nádrži asi zůstalo na dně v podobě usazeniny. A pokud by někdo chtěl poškodit něčí automobil, nasypal by tam možná kilo cukru, dvě? Každopádně jde o mýtus, který je znám v teoretické rovině, spíš než že by tuto praktiku někdo opravdu realizoval. Tedy podle našich dostupných informací. Samozřejmě nejlepší je pak jezdit a chovat se za volantem tak, aby nebyl nikdo motivován mstít se komukoli na jeho osobním autě.

Galerie

Další 0 fotografie

Co si o cukru v nádrži myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články