Značka se symbolem, za který dostávají kluci ve škole poznámku do třídní knihy. Řidič přijde o několik tisíc Kč.
Čapí. Nevinné přídavné jméno, člověku se hned vybaví třeba Čapí hnízdo, svého času v našem prostředí mnohokrát skloňované. Tohle ale není o víkendové chatě minulého, a bohužel asi i budoucího premiéra. Říkejte tohle slovo rychle za sebou. Jistě, starý dětský až infantilní vtip. Ovšem to, že se nad značkou, na které je symbol s tímto „zakázaným“ slovem související, řidiči pozastavují, je také do určité míry dětinské.
Co v jedné zemi vypadá vulgárně, v jiné je zcela v pořádku
Faktem je, že některé dopravní značky dokáží řidiče opravdu překvapit a zaskočit. Jednak kvůli neobvyklému vzhledu, ale i kvůli významu, který mají. Mezi takové patří právě relativně nová značka s „vulgárním symbolem“ ve tvaru kosočtverce. Značka se objevila na silnicích ve Francii. Tento symbol vyvolává v očích řidičů, zejména českých, údiv a někdy i smích. Přestože tato značka může na první pohled působit jako vtip, její význam je velmi konkrétní.
A co víc, její neznalost může řidiče stát nemalé peníze. Někteří řidiči ji mohli zahlédnout jak na silnicích, tak na sociálních sítích, kde se stala oblíbeným objektem fotografií a zábavných komentářů. Podobně jako se to stává s vtipnými názvy obcí. Tak si říkám, co kdyby si značku s kosočtvercem postavil vedle silnice třeba známý český Pičín. To by se řidiči smáli od ucha k uchu. No nic, zpátky k významu značky.
Označuje speciální jízdní pruhy určené pro vybranou skupinu vozidel. Ta zahrnuje vozy hromadné dopravy, ale také vozidla přepravující tři a více pasažérů najednou. Tato skupina se dále rozšiřuje o elektromobily a motocykly, přičemž motocykly mohou v tomto pruhu jezdit pouze v případě, že na nich jedou dva jezdci. Elektromobily musí být navíc označeny speciální samolepkou s nápisem Crit’Air, která označuje vozidla s nulovými emisemi.
Speciální značka souvisí s právem jízdy ve vyhrazeném pruhu
Jinak řečeno, pokud narazíte na tuto značku a pojedete sami, nesmíte do pruhu vjet. Pokud řidič tato pravidla poruší, tedy pokud například v tomto pruhu jede sám ve svém osobním voze či na motorce, hrozí mu pokuta v přepočtu až 3 000 korun. Je důležité značku znát a respektovat. Francouzská policie je v těchto případech velmi striktní a nesmlouvavá, podobně jako například policisté v Rakousku.
Navíc není třeba, aby vás při porušení pravidel zastavil přímo policista. Na francouzských silnicích jsou instalovány speciální inteligentní kamery, které dokáží zaznamenat počet osob ve vozidle. Tím pádem se může stát, že pokuta vám dorazí až domů, a to i několik týdnů po návratu z dovolené. Cílem zavedení těchto speciálních jízdních pruhů, označených značkou s kosočtvercem, je podpořit elektromobily a vozidla přepravující více osob.
Na značku se zvířetem si můžete dát cokoli, klidně aligátora
To má vést ke snížení počtu vozidel na silnicích, a tím i ke snížení emisí z výfukových plynů. Proč ne, značka je vtipná, a navíc má v rovině ekologie smysl. I u nás lze ale narazit na docela vtipné dopravní značky. Můžou být třeba na české dopravní značce kozy? Jasně, že můžou. Tedy myšleno domácí zvířata. Může tam být i velbloud, když na to přijde. Existuje značka s označením A13 Zvířata.
O té legislativa říká, že upozorňuje na místo nebo úsek pozemní komunikace, kde může docházet k častému výskytu domácích zvířat na pozemní komunikaci. Na značce může být použít i jiný vhodně určený symbol zvířete. To je důležité. Skutečně tam může být jakékoliv zvíře. Samozřejmě že si nemůžete oficiálně postavit před barák na silnici značku a dát tam třeba žraloka. Ale ten zmíněný velbloud už není zase tak daleko od věci.
Určitě ne v místech, kde by třeba chov velbloudů probíhal. A kde by hrozilo, že by se tato velká zvířata mohla dostat na silnici. Stačí přesvědčit silniční správní úřad, a značka může být na světě. Takže pokud máte třeba za domem chovné místo pro pandy, je to jen a jen na vás. Jakkoli by tohle mohlo vypadat bizarně, skutečně je teoreticky možné dát na tuto značku jakékoliv zvíře.