Řidiči aut se velmi často stávají cílem nejrůznějších podvodníků. Jednoduchým trikem se snaží lumpové vydírat a získat snadno nemalou hotovost
Vydírání, podvod, trestný čin. Na první pohled to tak nevypadá, ale zdánlivě neškodný pokus vydělat pár stovek je hodnocen peněžitým trestem nebo odnětím svobody až na čtyři roky. Přítomnost visacího zámku je relativně novým trikem vyděračů malého kalibru, pro majitele auta je to ale do určité míry nepříjemnost. Hlavní je si ale nezahrávat se zločinci. O co se vlastně jedná? Objevilo se pokračování nového podvodu i v novém roce 2023.
Podvodníci a lumpové velmi často útočí na řidiče aut
S nepříjemnou zkušeností se podělil čtenář Hynek Váchal, který se vrátil z nejvýchodnější oblasti civilizované čísti Evropy. Setkal se tam s podvodem, který lze snadno realizovat i u nás. Pozor, toto není v žádném případě návod, jen sdělení, že jde o velice jednoduchý princip! Jeho uskutečněním pachatel naplňuje skutkovou podstatu trestného činu vydíráním.
Jak říká Trestní zákoník v § 175, tak za vydírání se opovažuje, když někdo „jiného násilím, pohrůžkou násilí nebo pohrůžkou jiné těžké újmy nutí, aby něco konal, opominul nebo trpěl.“ Trestem je odnětí svobody až na čtyři roky. Ale to jen v případě, že člověk jedná sám za sebe, dva až osm let hrozí členovi organizované skupiny. Základem lumpárny je umístění visacího zámku na madlo dveří u auta.
Kontaktovat vyděrače je velice nebezpečné!
Zámek je doplněn vzkazem, na kterém lump nabízí, že prodá klíč od zámku a pak je tam také kontakt. Většinou se prý jedná o relativně nízkou částku. Poškozený tak raději zaplatí, než aby řešil věc s policií anebo investoval do servisu. Nicméně, kontaktovat vyděrače a snažit se mu zaplatit, to je špatný postup, jediným správným řešením je zavolat policii. Pokud poškozený nechce věc hlásit, například protože se mu záležitost stala někde, kde je náhodou, jedinkrát a již tam nikdy nepřijede, musí se pokusit sám zámek odstranit. Jaké jsou možnosti?
Návštěva autoservisu
Před cestou do servisu je potřeba zamezit tomu, aby zámek při jízdě po nerovnostech nadskakoval a poškodil lak. Řešením je omotat je například izolační páskou, pokusit se ho fixovat ke klice. Anebo ho omotat potravinářskou fólií. Čímkoli, co zamezí nárazům do karoserie. V servisu mechanik ošetří okolí madla, a pak zámek opatrně odřízne.
Povolání zámečníka
Podobný případ, jako v předchozím odstavci. Pokud pojede poškozený do zámečnické dílny, musí zámek zafixovat, aby nedošlo k poškození automobilu. Variantou je zavolat zámečníka, aby dorazil na místo, kde je auto zaparkované. Volba pravděpodobně bude záviset na ceně a také na čase, který bude muset nešťastný řidič do řešení situace investovat. Zámečník buď v závislosti na typu zámku tento odemkne, vylomí a odstraní nebo odřízne rozbruskou.
Otevření zámku svépomocí
Internet je nekonečnou studnicí různých návodů, tipů, manuálů a rad, jistě se tam najde i instruktáž k tomu, jak se takové nechtěné „ozdoby“ zbavit. Alternativou je odříznutí zámku pilkou na železo. S tou ruční to bude nepohodlné a zdlouhavé, elektrické zařízení poslouží rychleji a efektivněji. Jen je třeba dodržovat bezpečnostní opatření. Zdatný a zručný motorista může demontovat madlo otevírání dveří. Potřebuje k tomu odpovídající nástroje, zejména speciální klíč a určitou dávku manuální šikovnosti.