K čemu slouží dvojitá plná čára, když se nesmí přejíždět ani ta jednoduchá? Řidiči neznají rozdíl a chybují

Plná čára a dvojitá plná čára patří mezi mýty opředená dopravní značení. Není pravda, že je nelze přejet, řidič ale musí vědět kdy.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem STOPCHAM
                   

Proč je na silnici dvojitá plná čára, když stačí jednoduchá plná čára? Zajímavý dotaz, který mi do redakčního mejlu poslal pan František z Chebu. Skutečně dává logiku. Pokud někde je plná čára a nesmí se předjíždět, tak na co potřebujeme dvojitou čáru, není to jen plýtvání barvy? Situace není tak jednoduchá, jak by se mohlo zdát. Jednoduchá a dvojitá plná čára mají určité odlišnosti v použití. A stejně tak neplatí, že tam, kde je plná čára, nesmí se předjíždět. Značení pod systémovým kódem V1a se jmenuje Podélná čára souvislá.

Dvě čáry a znamenají v zásadě to samé, rozdíl je v tom, kde jsou

Značka se používá zejména k oddělení jízdních pruhů s protisměrným provozem, k oddělení části řadicích pruhů a k oddělení části odbočovacího nebo připojovacího pruhu od průběžného pruhu. Co platí dál? Že když slouží značka k oddělení jízdních pruhů s protisměrným provozem, musí řidič jet vpravo od této značky. A teď k tomu předjíždění, značku je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat. Jsou tady ale výjimky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pak je tady po označením V1b značka Dvojitá podélná čára souvislá. Tato značka se používá k oddělení protisměrných jízdních pruhů na vozovce s více než dvěma jízdními pruhy. Značku lze v odůvodněných případech použít také na vozovce se dvěma jízdními pruhy. Je to ale jasné? Obvykle se dva pruhy oddělují jednou plnou čarou. A více pruhů pak dvěma čarami. Krom toho je řidič povinen jet vpravo od této značky. Značku je zakázáno přejíždět nebo ji nákladem přesahovat, pokud to není nutné k objíždění. Což si právě teď vysvětlíme.

Audi oznámilo konec výroby. Zákazníci pláčou, kdo bude chtít podobný automobil se čtyřmi kruhy ve znaku, má definitivně smůlu

Předjíždění je pro někoho adrenalinový sport, pro jiného nutné zlo a pro dalšího příležitost ukázat, že jeho auto má pod kapotou víc než jen pár koní. Ve všech ohledech je to ale rizikový manévr, člověk na čas přejede z bezpečí svého pruhu do pruhu, kde hrozí čelní srážka s protijedoucím vozidlem. Ale co když se na silnici objeví plná čára? Nebo dokonce dvojitá plná čára? Najednou se z předjíždění stává něco, co by mohlo skončit nejen pokutou, ale i pořádným průšvihem. Je to jednoduché – plná čára na silnici je jasný signál, že byste ji neměli přejíždět.

Plnou čáru obvykle nelze přejíždět, jsou tady ale určité výjimky

Co dvojitá plná čára? Ta je ještě přísnější. Její poselství je jasné: Tady se nepředjíždí, ani kdybyste měli pod zadkem Porsche Turbo a před vámi jela Škoda Favorit. Plná čára není o tom, že by nás měla omezovat. Je tam proto, aby nás chránila. Obvykle se objevuje na místech, kde je špatný výhled, zatáčky, horizonty nebo jiná rizika, která by mohla vést k nehodě. A teď k tomu, co vás asi zajímá nejvíc – kdy (pokud vůbec) je legální plnou čáru přejet? Existují situace, kdy to možné je. Například pokud objíždíte překážku nebo pokud se vyhýbáte nehodě.

iZdroj fotografie: DashCam

Zmíněná výjimka platí pro případ, kdy je nutné plnou čáru přejet kvůli objíždění, odbočování na místo ležící mimo pozemní komunikaci nebo vjíždění na pozemní komunikaci z místa ležícího mimo pozemní komunikaci. Ale pozor, i tady platí pravidlo, že musíte dbát na bezpečnost a nesmíte ohrozit ostatní účastníky silničního provozu. Pokud se dostanete do situace, kdy musíte plnou čáru přejet, nemusíte se bát pokuty, pokud to uděláte správně. Ale co předjíždění? Tady je to jasné – předjíždět přes plnou čáru je zakázáno. Ještě bych upozornil na jednu věc.

Co stojí, lze přes čáru objet, co se pohybuje, nesmí se předjet

Předjíždění jako takové není na plné čáře zakázáno, pokud tam není svislá značka, která toto vyloženě zakazuje v daném úseku. Tím chci říct, že pokud tam pojede auto, druhé auto nesmí předjíždět, přejelo by plnou čáru. Pokud ale pojede třeba cyklista, tak jezdec na motocyklu ho předjet může, pokud přitom plnou čáru nepřejede. Pokud byste chtěli ještě o problematice předjíždění a plných čar něco vědět, budu moc rád za vaše připomínky dole v komentářích pod článkem. To jako základní přehled o tom, co se smí a co se nesmí, myslím ale stačí.

Předjíždíte na plné?

Zdroj: Policie ČR
Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články