Tenhle fígl budeme všichni za pár dnů potřebovat. Starý taxikář prozradil, jak roky šetří spoustu peněz

V určitém ročním období člověk nečeká, že ho zaskočí problémy typické na druhou polovinu roku. Řešení pak ale nemusí stát víc než pár korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle kalendáře už je zima dávno pryč. Řidiči přezuli nebo přezouvají na letní pneumatiky. Už dávno jsou zazimovány všechny prvky nepovinné zimní výbavy. A to je právě ten problém. Je sice jaro ve svém rozpuku, ovšem zimní počasí se vrací. Teploty pod nulou, přízemní mrazíky, ledoví muži. Tak i tak, bez ohledu na jaro bude mrznout. A s tím souvisí i okna automobilů pokrytá nepříjemnou námrazou. Ta umí znepříjemnit život i na jaře, bohužel.

Přízemní mrazíky na jaře udělají své, pokryjí auta námrazou

Jak se jí zbavit, když už je veškerá chemie kdesi pod dalšími zimními věcmi někde ve sklepě? Je jisté, že před jízdou je nezbytné připravit své auto, a jedním z důležitých úkolů je odstranění námrazy z oken. Výmluva na to, že je jaro, nezabere. Řidič musí mít výhled. Časově náročný proces se dá ale zjednodušit, ušetřit se dají cenné minuty, které se ráno mohou hodit. „Ráno, když spěcháte do práce, je každý okamžik drahocenný,“ říká odborník na servis evropských a japonských aut pan Pavlíček. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Někteří řidiči bohužel podcení bezpečnostní rizika a vyjedou na silnici s nedostatečným výhledem.“ Neodstraněná námraza na oknech může způsobit vážné problémy. „Navíc pokud se snažíte použít stěrače k odstranění námrazy, můžete poškodit jejich gumové lišty,“ varuje mechanik Pavlíček. Na trhu je široká škála rozmrazovacích přípravků, které se osvědčují jako efektivní způsob, jak se námrazy zbavit. „Ale kdo by je kupoval teď, na jaře?“ říká expert.

Taxikář s Teslou najel rekordních 1,5 milionu kilometrů. Že by byl elektrický motor větší držák než diesel?

Stačí je nastříkat na sklo, počkat chvíli a pak odstranit rozpuštěný led škrabkou. Jistě, ale řešit to evidentně jen na pár dnů? Co tedy dělat, když takový přípravek není po ruce? „Jeden z patentů na odmrazování oken mi prozradil zkušený taxikář,“ říká odborník Pavlíček. „Jirka ho prý používá každou zimu již více než 30 let.“ Jednoduchý trik spočívá v použití zimní kapaliny do ostřikovačů místo běžného rozmrazovače oken. „Stačí naplnit lahvičku s rozprašovačem touto kapalinou a máte efektivní nástroj na odstranění námrazy,“ ozřejmuje tajemství automechanik.

Za pár korun. Anebo „zadarmo“, když je kanystr v garáži

I když tato kapalina má nižší obsah alkoholu než typické rozmrazovače, ve většině případů zafunguje stejně dobře. „Osobně jsem to vyzkoušel,“ říká odborník Pavlíček. Ráno, kdy bylo okno auta pokryto námrazou a teplota se pohybovala kolem -5 stupňů Celsia. „Udělal jsem, co Jirka radil, na sklo jsem aplikoval zimní kapalinu do ostřikovačů.“ Během několika desítek sekund pak pan Pavlíček mohl snadno odstranit zbytky námrazy gumovou částí škrabky. 

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Podobného efektu bych mohl dosáhnout i pomocí stěračů, ale riskoval bych poškození jejich lišt,“ dodává Pavlíček. „Nechtěl jsem zkrátit jejich životnost.“ Trik funguje, samozřejmě v hlubokých zimních mrazech by to asi nebylo ono. Ale v rámci boje s jarními mrazíky to je si v pořádku. Zejména pokud má řidič někde po ruce zbytek zimní směsi na dně kanystru. Ve výsledku tak ušetří docela dost peněz. Zejména pokud s podobným fíglem začne i na podzim, kdy se přízemní mrazíky zase před zimou ozvou.

Jak se zbavujete námrazy vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články