Údajný invalida parkuje na místě pro postižené u Karlova mostu. Vzkazem za oknem prosí policisty o shovívavost

Údajně zdravotně postižený řidič parkuje v centru Prahy a nemá čitelný parkovací průkaz ZTP. Co by s tím měla policie dělat?

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
i Zdroj fotografie: Martin Sedláček
Další 2 fotografie
Další 2 fotografie
                   

Procházka centrem hlavního města je jistě příjemná jak pro obyvatele Prahy, tak i pro všechny, kdo přijedou do metropole jen na výlet. Projít se po Karlově mostě je pak jistě inspirativní. Problém však může být parkování, zejména pro mimopražské řidiče, téměř všude (a v centru všude) jsou modré zóny. Zaparkovat je velmi obtížné. Třeba když chce někdo navštívit klenot gotické architektury, Karlův most.

Parkování v centru města je obtížné, i pro invalidy

Parkování u jednoho z nejstarších kamenných most na našem území není jednoduché. U toho skutečně nejstaršího mostu je to mnohem méně komplikované. Ten se nachází v jihočeském Písku, a i když i tam jsou parkovací zóny, alespoň se dá najít poměrně snadno a rychle volné místo. V Praze je to mnohem horší. Ke Karlovu mostu vede ze jedné strany, od Staroměstského náměstí, Karlova ulice. Z druhé strany ústí na Karlův most ulice Mostecká.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Právě v ní narazila redakce na zajímavý úkaz. Zaparkované auto, které mělo za čelním sklem vzkaz pro strážníky městské policie. Majitel automobilu prosí o shovívavost s tím, že jeho průkaz ZTP je nečitelný, že se na slunci po čtrnácti dnech stane vyšisuje. Automobil parkuje na místě vyhrazeném pro tělesně a zdravotně postižené, místo je označené svislým dopravním značením. Zda je na místě i vodorovné značení nešlo, vzhledem k zaparkovanému automobilu, ověřit.

Na místech pro postižené parkují bez průkazu jen burani

Podle zákona musí být místo pro invalidy označeno jak svislým, tak vodorovným dopravním značením. Jinak řečeno, pokud jedno z těchto chybí, lze považovat za místo nevyhrazené a parkovat by něm mohl v podstatě kdokoli. Berme to ale tak, že místo je označené správně. Držitelé průkazu ZTP by měli vědět, že samotný průkaz je neopravňuje k tomu, aby parkovali na takových vyhrazených místech, musejí mít zajištěný ještě parkovací průkaz.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Ten jim vystaví patřičný odbor na počkání, nicméně bez cesty na úřad se to neobejde. Bez parkovacího průkazu mohou postižení řidiče nejenom dostat pokutu, ale jejich vozidlo může být odtaženo. Postihy za parkování na vyhrazeném místě pro ZTP? Pokuta na místě do 2 500 Kč, ve správním řízení až 10 000 Kč. Navíc je ale od začátku minulého roku navíc bodový postih, a to ve výši dvou trestných bodů do karty řidiče.

Přestupek je nově nejen za pokutu, ale i za body

Členové redakce jsou samozřejmě ti poslední, kdo by chtěli komplikovat život někomu, kdo má už tak složitý díky zdravotnímu hendikepu. Nicméně je tady skutečnost, že dochází poměrně často ke zneužívání průkazů ZTP, jejich falšování či používaní průkazů již neplatných, třeba členy rodiny. A tak vyvstává otázka, jak se strážníci městské policie v konfrontaci s takto zaparkovaným automobilem asi zachovají. Díky shodě okolností víme i to.

iZdroj fotografie: Martin Sedláček

Zrovna ve chvíli, kdy jsme se k zaparkovanému auto blížili, přicházela i hlídka městské policie. Strážník přišel k automobilu, prohlédl si jej, přečetl si vzkaz za oknem – nic se nedělo, odešel. Bylo to tak správné? Z lidského hlediska určitě. Ale z hlediska dodržování pravidel už je to na zváženou. Průkaz za sklem byl nečitelný, o tom žádná.

Jak by se měla policie správně zachovat, ignorovat nebo ne?

Jak už bylo řečeno, nikdo nechce, aby byl zdravotně postižený člověk popotahován za to, že je jeho průkazka od slunce vyšisovaná. Nicméně když už řidič nastartoval takovou zajímavou jednostrannou komunikaci přes papírek za sklem, lze se „toho chytit.“ A spustit mezi čtenáři takovou neoficiální anketu s otázkou na veřejný názor. Měla by policie řidiče tohoto konkrétního auta pokutovat anebo naopak být k takto zaparkovanému automobilu shovívavá?

Galerie

Další 2 fotografie
Další 2 fotografie

Co myslíte, má policie nečitelný průkaz ignorovat?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Martin Sedláček

Vyučil se automechanikem a tuto práci také dlouhé roky provozoval. Pak se na čas přesunul do oblasti profesionální dopravy, řidičák má v podstatě na vše, co se dá u nás legálně řídit. Po několika letech za volantem nákladního auta se vrátil zpět k původní profesi, kterou už dělá spíše z pozice vedoucího dílny. Má tak čas na redakční a publikační činnost i osvětu v oblasti automobilové techniky.

Zobrazit další články