Řidiči už si iPhone v autě nepřipojí, komptabilita skončila. Kdo má automobil této značky, má definitivně smůlu

Kdo může zakázat, aby řidiči v jedné značce aut používali mobilní telefony jiné značky? Pouze ten, kdo ji sám vlastní, jako Elon Musk.

i Zdroj fotografie: Martin Sedláček pro AutoŽivě
                   

Jste člověk, který má rád nové technologie, žijete v digitálním světě jako ryba ve vodě, jezdíte nebo chcete jezdit elektromobilem? Pak pravděpodobně používáte produkty značky Apple. Sám mám ve svém okolí řadu přesně takových lidí. Takových „typů“ s podobnými charakteristikami. A to nemyslím nijak zle. Nadšenci Apple vědí, proč systém používají. A umím si tipnout, že hodně z nich jezdí elektromobilem. Mám osobní zkušenost a řadu známých.

Kdo má Teslu, má Apple a naopak. To skončí, Musk to zakáže

Jsou to lidé, kteří, kdyby Apple vyrobil elektrické auto, koupí si ho. Jenže to se nestane, Apple elektromobil nevyrobil a v dohledné době ani vyrábět nebude. Takže technologičtí nadšenci „musí“ jezdit ve vozech značky Tesla. Teď není problém, aby svůj oblíbený iPhone spárovali se svým automobilem, zanedlouho ale bude možná všechno jinak. Co se děje? Elon Musk si postavil hlavu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Ten plánuje totiž zakázat používání zařízení Apple. To znamená, že v blízké budoucnosti už nebude možné spárovat iPhone s automobilem Tesla. To bude problém pro řadu majitelů. Proč? Protože to například znemožní ovládání různých funkcí pomocí příslušné aplikace. Elon Musk říká, že tento krok udělá, pokud Apple integruje umělou inteligenci založenou na ChatGPT do svých operačních systémů iOS. Během nedávné Worldwide Developer Conference bylo oznámeno, že Apple v nejnovějších zařízeních představí rozšíření s názvem „Apple Intelligence“.

Dívka vysvětlila, proč se snažila natankovat do Tesly benzín. Zasáhl i Musk, svými slovy překvapil

V praxi to znamená vývoj asistentky Siri, která bude schopna přenášet naše dotazy a úkoly do softwaru ChatGPT. Tento nástroj, jenž značně proslavil možnosti umělé inteligence, je produktem společnosti OpenAI. Tu spoluzaložil sám Elon Musk. Že by se Elon tak trochu urazil? Spíše ne, tady jde o něco jiného, o tajná data automobilky Tesla, vysvětlím za chvíli. Musk ve společnosti OpenAI už žádné podíly nemá. Navíc má nyní určité neshody s jejím současným vedením.

Musk se ohání službou světu, jde mu ale spíše o vlastní data

Je to na jedné straně takové „filozofické hašteření“, na straně druhé asi i osobní antipatie. Elon Musk obviňuje OpenAI z toho, že už není nestranným open source nástrojem. A že už vůbec nepracuje „pro dobro lidstva“. Musk se opakovaně dostával do veřejných sporů s generálním ředitelem OpenAI Samem Altmanem a také se jednou veřejně střetl s Timem Cookem, který vede Apple. Elon Musk tvrdí, že spolupráce OpenAI s Applem představuje riziko pro bezpečnost dat.

iZdroj fotografie: VW

Na svém webu X (to byl dříve Twitter, jen pro připomenutí) to vyjádřil jízlivým memem. Ten byl ve stylu „Apple nemá ponětí, co se stane s vašimi daty, když je dá OpenAI“. Tak varuje Musk. Dokonce naznačuje, že Apple může prodávat data OpenAI, protože nejsou schopni vytvořit vlastní odpověď na ChatGPT. Apple však uvedl, že uživatelská data budou řádně chráněna a nebudou uložena na serverech OpenAI. Doslovně na X napsal Elon Musk toto: „If Apple integrates OpenAI at the OS level, then Apple devices will be banned at my companies. That is an unacceptable security violation.“

Což v češtině znamená asi toto: „Jestliže Apple integruje OpenAI na úrovni OS, pak budou zařízení Apple v mých společnostech zakázána. Je to nepřijatelné narušení bezpečnosti.“ Lze spekulovat, že Muskovi nejde ani tak o bezpečnost dat uživatelů, ale spíše o jeho vlastní data. Už se o tom mluvilo i jinde a bezpečnostní experti se zaměřením na kyberprostor to zmiňují.

Umělá inteligence může získat tajná data automobilky Tesla

Umělá inteligence potřebuje nová data pro strojové učení, a existuje tedy potenciální riziko, že by ChatGPT mohl získat některé klíčové informace. Například o tajemstvích softwaru Tesly, prostřednictvím spárovaného zařízení Apple. Za připomenutí také stojí, že Elon Musk vyvíjí svůj vlastní nástroj umělé inteligence s názvem Grok, který brzy bude k dispozici všem uživatelům platformy X.

Razantní krok ukazuje Muskovo odhodlání ochránit své technologické projekty před potenciálním rizikem úniku citlivých dat. Myslím si skutečně, že mu nejde o lidi, ale jen a jen o sebe. Proč ne. Jeho rozhodnutí zakázat zařízení Apple v Teslách a dalších jeho společnostech je určitě demonstrací síly. A také důkazem jeho obav o budoucnost technologického průmyslu v kontextu rychle se rozvíjející umělé inteligence.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Spíš si ale skutečně myslím, že se bojí o svá data, o svůj byznys a vadí mu, že v rovině umělé inteligence nedrží s ostatními krok. Jaké budou skutečné důsledky tohoto kroku a jestli k němu dojde, ukáže až čas. Pak bude jisté, zda je Musk odhodlaný chránit své inovace za každou cenu, nebo jen čeří vodu. Zatím tedy vše funguje, ale pokud dojde na uvedené opatření, bude platit, že řidiči už si iPhone v autě nepřipojí.

Je to správný krok ze strany Muska?

Zdroj: X
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články