Čeští řidiči: Benevolentní Itálie drsně zpřísnila pravidla silničního provozu 2025, pokuty vás nepotěší. Doteď nic takového neřešili

Jižní země Evropy byla roky považovaná za mírnou, to už ale neplatí. Dělat si tam v autě, co si kdo zamane, je za tisíce Kč.

i Zdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz
                   

Podléhat mýtům se nevyplácí. A je třeba přiznat, že otřepané pravdy často už nejsou pravdami. Třeba že platí klasický německý „Ordnung“. Bývávalo. Bez rasistického podtextu. V dobách, kdy Němci byli opravdu Němci, tak možná. Dnes už ne. A paradoxně mohu říct, z vlastní zkušenosti, a opět to nemá co do činění s rasismem, že je to naopak. Myslím to, že pokud někdo chápal mé předchozí prohlášení proti menšinám z Blízkého východu, plete se.

Co platilo dříve už neplatí a spoléhat na benevolenci nelze

Dnes při tom, jak pomáhám známým hledat v Německu ojetá auta, narážím na to, že je lepší dohoda s Turkem než s Němcem. Němcům se už nechce moc pracovat. Další podobné klišé je, že v Itálii nic neřeší. Že tam je všechno všem jedno. Nic není vzdálenějšího pravdě. Itálie dbá na pravila. Zase osobní zkušenost, tamní policie je nesmlouvavá. A bude hůř. V redakci AutoŽivě jsme se proto vydali do Itálie a prověřili novinky i změny v pravidlech provozu, které v Itálii platí od začátku roku. A není toho málo. Itálie se rozhodla pořádně přitvrdit. V pravidlech silničního provozu jsou změny.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Co to znamená pro nás, běžné řidiče? Pokud plánujete výlet do této slunné země, měli byste se připravit na to, že za volantem už nebude prostor pro žádné „italštiny“. Nová pravidla totiž míří přímo na ty nejčastější prohřešky, které na silnicích vídáme. Myslet si, že „to projde“, by bylo hloupé a naivní. Tresty za přestupky jsou, mírně řečeno, drsné. Italské úřady si od těchto změn slibují výrazné zlepšení bezpečnosti na silnicích.

Velká nástraha při cestě autem do Chorvatska nebo Itálie. Automechanik varuje Čechy

Začněme hned tím, co asi každého z nás napadne jako první – mobilní telefony za volantem. Ano, všichni víme, že je to špatně. Ale kdo z nás si občas neodpustí rychlou kontrolu zpráv nebo navigace? V Itálii na to ale zapomeňte. Používání mobilního telefonu nebo jiného elektronického zařízení za jízdy vás může přijít na pěkně tučnou pokutu. Jde o částku od 250 do 1 400 eur, tedy od 6 300 do 35 000 Kč. To je drakonická pokuta, a to neřešíme další hrozby, jako jsou trestné body nebo zabavení řidičáku. Italská policie bere tyto přestupky opravdu vážně.

Telefonování za jízdy, pití za volantem nebo rychlost

Další velké téma je pití za volantem. Tedy před jízdou, sednout za volant s lahví alkoholu, to by snad nikoho nenapadlo. Itálie sice povoluje určitou hladinu alkoholu v krvi, konkrétně do 0,5 promile. Pro řidiče starší jednadvaceti let. Mladší motoristé mají smůlu a také nulovou toleranci. A co se stane, pokud tuto hranici někdo překročí? Pokud naměří policie mezi 0,5 a 0,8 promile, čeká na viníka nejen pokuta, ale také speciální kód v řidičském průkazu, který zaváže k úplné abstinenci za volantem.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Když to srovnám se situací v ČR, tak je to pořád velká benevolence. U nás platí nulová tolerance a výjimky nejsou. A to není všechno. Dále je zde povinnost vybavit auto zařízením zvaným „alcolock“, které zablokuje startování motoru, pokud zjistí alkohol ve dechu řidiče. Jestliže jste v Itálii, třeba na dovolené, a budete řídit, opatrně. Pokud si plánujete dát sklenku vína k večeři, raději si to dvakrát rozmyslete.

Cesta na dovolenou se může prodražit, nově pro rok 2025

Itálie je domovem Ferrari, Maserati, Lamborghini, Pagani. Takže pokud ta vyrábí rychlá a supersportovní auta, jezdí se tam rychle? Samozřejmě, že ne. Překročení rychlosti je v Itálii další velký problém, na který se nová pravidla zaměřují. Pokuty za tento přestupek se pohybují v přepočtu od 4 300 do 17 300 Kč. V závislosti na závažnosti přestupku můžete čelit i dalším postihům, jako je odebrání řidičského průkazu.

iZdroj fotografie: Ondřej Komárek pro AutoŽivě.cz

Poslední věc, kterou zmíním, je jízda na oranžovou. Pozor na to. Je to podobné jako u nás v ČR. Není to legální. Projíždění křižovatky na oranžové světlo je v Itálii považováno za přestupek. Ano, slyšíte správně. Pokud zastavení na oranžové světlo nepředstavuje bezprostřední nebezpečí, je to za pokutu. A opět ne malou, v přepočtu z eur se bavíme o 5 000 Kč. Jestliže plánujete cestu do Itálie, raději si předem projděte všechna nová pravidla. Tak, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením. Protože platí, že neznalost zákona neomlouvá.

Jezdíte do Itálie?

Diskuze Vstoupit do diskuze
119 lidí právě čte
Autor článku

Ondřej Komárek

Polovinu svého života strávil ve Velké Británii, kde psal 12 let pro přední automobilová média jako Autocar, Carwow a TopGear. Nyní přináší svůj jedinečný pohled do AutoŽivě. Aktivně se účastní amatérských závodů a předtím, než se stal novinářem, pracoval na vývoji závodních motorů.

Zobrazit další články