Bez vody člověk dlouho nevydrží, mít ji v autě je ale o problémy s požárem. Nebo jde pouze o neuváženou hysterii a zbytečnou paniku?
Řidič by v autě neměl nic nechávat. U cenností je to tak nějak zřejmé. Při nežádoucí invazi zloděje o cokoli dražšího zapomětlivý motorista přijde. Typicky se jedná o peněženku, tašku či mobilní telefon ponechané na sedačce. Tak, že stačí rychle nahlédnout dovnitř přes okno a pak některým ze zlodějských triků vniknout dovnitř a věci odcizit. Nejde ale jen o to, co má nějakou (vyšší) hodnotu. Napadá mne třeba jídlo. V letním horku nechat třeba sendvič s masem a majonézou v horkém autě? Ne, z jídla se stane časovaná bomba. Maso se zkazí, majonéza žlukne.
Voda je základ života, ale v autě může způsobit pěknou paseku
Sníst takovou svačinu by mohlo znamenat přiotrávit se, nebo si minimálně způsobit průjem. A může se stát i něco horšího. Pak je tady zápach a vše, co se z takového jídla začne v kabině auta šířit. Tak tedy, nejde jen o drahé věci či jídlo. Zapovězeno je nechávat v autě i lahev vody. Proč? Je to pro někoho možná šokující. Nejen, že se můžete přiotrávit, ale také můžete od základů vyhořet. Když se člověk zamyslí, možná by podobný případ pochopil třeba s nějakým sprejem. Náplň, povětšinou silně hořlavá, uzavřená pod tlakem.
Tady se lze domnívat, že by při velké teplotě na slunci mohlo dojít k explozi a poškození auta. Ale obyčejná voda? Jenže jak to tedy dělat, když člověk potřebuje pít. V dnešní době je apel na dodržování pitného režimu skutečně značný. A má své opodstatnění. Láhev s vodou je pro řadu motoristů nedílnou součástí cest automobilem. A je to správně. V dietetické rovině pak je výborné, pokud člověk pije vodu, myšleno neslazenou, bez příchutí.
Ne ochucenou minerálku, nebo dokonce nějakou „tradiční“ limonádu ve stylu coly, pomerančové limonády a podobně. Nebo dokonce posrkává energetický nápoj. Voda je voda. Pro spoustu lidí je zcela běžné nechat láhev s vodou v autě. I s tím vědomím, že se trochu ohřeje. No a co? Pak zase teplota klesne. Existují ale dva potenciální problémy spojené s bezpečnostním rizikem. První je chemické podstaty. Při zahřívání sluncem se mohou z plastů uvolňovat chemikálie. A pokud láhev obsahuje vodu nebo jiné ochucené nápoje, je tento proces ještě výraznější. Nápoje totiž obsahují kyseliny, které mohou fungovat jako katalyzátory tohoto procesu.
Tohle nikdy nesmíte nechat v autě za sklem, je to za pokutu
Z plastu se pak může uvolňovat antimon a působit jako silné projímadlo. Jinak řečeno, nejenom zkažené jídlo, ale i nápoj může způsobit silnou nevolnost a otravu, nebo minimálně průjem. Pozor ale, pokud by se jednalo o skleněnou lahev a čistou vodu, je situace opačná. Existuje technika, kterou znají vojáci či lidé zabývající se přežitím v přírodě. Ti vědí, že voda zanechaná dlouho na slunci v průhledné lahvi může projít procesem vyčištění. UV paprsky od slunce zlikvidují vše špatné. Chce to ale čas a v láhvi nesmí nic kvasit. Zpět ale do auta, k druhému problému.
Druhé riziko vypadá na první pohled nerealisticky. Tohle nemůže fungovat! Jistě, řekl by si jeden, ale opak je pravdou a ano, jak často říkám, je to „jenom fyzika“. Stačí se podívat na videa nebo fotky od hasičů. Malá PET lahev s vodou může snadno propálit díru do papíru nebo poškodit interiér auta. A to je jen mírnější dopad. Pokud lze někde propálit dírku, znamená to, že od toho místa může vzniknout požár. Fyzika, respektive optika.
Stačí pár hodin a může být po autě, na vině bude čistá voda
Jeden ale nemusí být nutně kovaným fyzikem, stačí třeba číst verneovky. A vědět, jak funguje čočka. Tedy jak ji lze vyrobit. Stačí spojit dvě čirá sklíčka a vyplnit je vodou. Anebo naplnit čirou láhev. To pokud by člověk chtěl čočku vyrobit a třeba v přírodě pomocí ní zapálit oheň. Mimochodem toto už je druhá rada ohledně přežití v přírodě v tomto článku. Stejně ale funguje lahev s vodou, kterou motorista jen tak nechá v autě.
Pokud slunce pere svými paprsky do kabiny, kde je lahev s vodou, k požáru není daleko. Opravdu je to problém, a to takový, že za to mohou hasiči dokonce udělit pokutu za přestupek proti požární ochraně. Je také důležité si uvědomit, že tento problém se netýká pouze plastových lahví s vodou. Jakékoliv předměty, které mohou působit jako lupa a soustředit sluneční paprsky, by neměly být ponechány v autě. Že žádné takové nemáte?
Ale máte, a ani si to možná neuvědomujete. Mezi tyto rizikové věci lze počítat brýle, skleněné ozdoby a další předměty s podobnými vlastnostmi, třeba klíčenky. Všechny tyto věci mohou způsobit požár. Stačí naplnit dané podmínky. Že nejde o planý poplach nebo nějaké poplašné zprávy, dokládá video, jež vzniklo právě v rámci osvěty.
Namísto černého papíru se dá snadno představit černé čalounění nebo cokoli jiného. Stačí jen chvíle pod přímými slunečními paprsky a oheň je na světě. Závěrem lze říci, že ponechávání plastových lahví s vodou v autě na slunci je velice nebezpečné. Jde o zlozvyk, který může vést k požáru automobilu nebo k vážným zdravotním problémům. Přitom stačí jediné, sáhnout po lahvi a dát ji mimo přímé slunce.