Čtyři osvědčené motory, které bez problémů najedou milion kilometrů. Kdo je má pod kapotou, může jásat

Milion kilometrů je pomyslná meta, které se mnoho spalovacích motorů nikdy nedožije. Existují ale výjimky – a jedna z nich zvládne dokonce i pětinásobek.

i Zdroj fotografie: Honda
                   

Motory „milionáři“ by mohla být v podstatě moc pěkná kniha. Úplně ji vidím. Pevná vazba, kvalitní křídový papír, na každém dvoulistu pěkně vyvedená fotografie motoru a jeho popis. A fotografie aut, v nichž můžeme tento motor najít. Jinými slovy malý rádce, jak si před dům či do garáže postavit „něco“, co má reálnou šanci, že vás přežije. Což v době „spotřebních automobilů“, kdy čtyři roky po splacení leasingu a ujetí 200 tisíc kilometrů bývají jednosměrnou jízdenkou na vrakoviště, nezní vůbec špatně. Tady jsou „Čtyři spalovací mušketýři“.

Mercedes OM 615/616/617

iZdroj fotografie: Mercedes

Nemůžeme začít nikým a ničím jiným. Legenda legend, motor, který vybudoval ságu o nesmrtelnosti dieselů od Mercedesu a který milionům lidí díky této legendě značně pomohl v prodeji jejich totálně vybydleného a „zhuntovaného“ taxi – ale mělo ten „správný motor“. OM 615/616 jsou čtyřválce, OM 617 je pětiválec, oboje k nalezení např. pod kapotou řady W123 neboli „Piana“. Nebo W460 čili původní Třídy G. To kdybyste chtěli tip na „youngtimera“, jehož motor vydrží všechno. Mimochodem, „OM“ znamenalo „Oil-Motor“. Ano, tento motor bude vaši fritézu, resp. její obsah milovat. Aneb jak vetknout hranolkám a řízku druhý život.

Toyota motor série A

iZdroj fotografie: Toyota

Ačkoli takto napsáno to vypadá opravdu velmi historicky, skoro jako model „T“ od Fordu, není to tak úplně pravda. Motor, o němž je řeč, obsazoval s železnou pravidelností Toyoty 80. a 90. let. A stejně jako u Mercedesu byl příčinou jejich nesmrtelnosti. Ostatně preciznost motorářů obou značek je dodnes podobná. Motor série A (vyráběný v mnoha modifikacích) je k nalezení hned v několika generacích Corolly, stejně jako třeba Cariny, rozšířené i u nás. Je to mimochodem první japonský motor s dvěma vačkovými hřídeli v hlavě a 4/5 ventily na válec. Pravěk? Určitě nikoli. Spolehlivost? Absolutní.

Motor Honda série K

iZdroj fotografie: Honda

A v Japonsku ještě zůstaneme. Tentokrát u konkurenční Hondy. A jejich (dnes už ikonických) VTEC motorů s variabilním časováním vačkového hřídele. Neboli ony známé „Dr. Jekyll/Mr.Hyde“ dvoulitry a vyšší. V klidu a ve městě beránek, na nákup do supermarketu ideální. Za městem na to stačí šlápnout a vy nechápete, že je to jeden a ten samý motor. Začne ječet, točí se jako Formule 1 v dobách největší slávy a sahá k omezovači někde kolem 8 000 otáček. S tímto že jste před chvílí jeli na ten nákup? Vážně? A nejvíc fascinující je, že i tyto „sporťáky“ zvládnou milion kilometrů. Klobouk dolů, pane Honda!

Volvo B18/B20

iZdroj fotografie: Volvo

Z Japonska do Švédska – a jeden mediálně známý „pětimilionář“. Ano, toto je motor, který pod kapotou Volva P1800 najel pět milionů kilometrů bez vážnější opravy a který tak moc chtěla automobilka získat do svého muzea. Chápeme, toto je za 10 reklamních kampaní a 20 TV spotů. Američan Irving Gordon a jeho Volvo se tímto výkonem zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, a v tomto případě motor navíc opravdu přežil svého majitele. K vidění v mnoha klasických švédských vozech té doby, včetně „tanků“ 240/242. A také v lodi, a dokonce v jedné houfnici. Nějaký další důkaz o jeho nesmrtelnosti?

Jaký nejodolnější motor jste měli ve svém autě vy?

Zdroj: MyMechanic
Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Michal Sztolár

Michal Sztolár je novinářem webu AutoŽivě.cz od dubna 2022. V předchozí více než dvacetileté praxi se věnoval zejména problematice dovozu ojetin a jejich vlivu na vozový park ČR, konstrukci automobilů a postupnému přechodu od funkčních a technicky precizních k řešením méně dokonalým, avšak splňujícím normativy EU. Aktuálně se specializuje na automotive jako výrobní obor, porovnávání užitné hodnoty starších a nových vozů stejně jako na aktuální problémy, spojené s nezvládnutým přechodem k elektromobilitě.

Zobrazit další články