Naftové motory už dnes nejsou v módě, ale to neznamená, že je zákazníci nechtějí. Chtějí, a kdo to ví, má skvělou nabídku.
Jedno koncernu Volkswagen neodpustím, a to je aféra Dieselgate. Tedy její dopady. V redakci AutoŽivě jsme už analyzovali tuto kauzu ze všech stran. Nechci se vracet k tomu, co přesně se dělo, jak docházelo k úpravám výsledků měření a podobně. Stejně tak nechci zmiňovat hromadné žaloby, která se objevily, zejména v USA, ani nechci připomínat, komu tahle věc zlomila manažersky vaz. Co zazlívám VW, je to, že kvůli tomuto kroku se ocitly naftové motory v nelibosti. Veřejnost je začala vnímat jako něco, co je nepatřičné.
Aféra s naftovými motory poškodila celý trh a ostatní značky
Porsche přestalo naftové modely vyrábět a prodávat. Stejně jako většina dalších automobilek. Já mám naftu rád. Dobře, řeknu to jinak. Ano, mám a řídím auta, která mají benzínové motory, a s jinými bych si je neuměl ani představit. Zejména mluvím o sportovně laděných strojích, nebo vyloženě sportovních. Ale když sednu do kombi, v němž chci přejet půlku republiky, v klidu a pohodě, tak nepotřebuju velký benzínový agregát. Stačí mi naftový dvoulitr.
Jede slušně, v rámci legálních rychlostních mantinelů dostatečně dynamicky. A spotřeba je pod deseti litry. To v kupé s benzínovým šestiválcem nezvládnu. Jak jsem řekl, většina automobilek se k naftě otočila zády. Všechny značky ale ne. Renault Megane GrandCoupé je tady s naftovým motorem. To je zpráva, která rozhodně stojí za pozornost. V době, kdy se automobilový svět žene za elektrifikací a hybridními technologiemi, přichází tento francouzský sedan s nabídkou, jež potěší všechny milovníky klasiky. Mě určitě.
Auto má pod kapotou čtyřválec dCi 115 EDC. To je vznětový čtyřválec o objemu 1,5 litru s výkonem 85 kW, tedy 115 koní. Točivý moment je 270 Nm. Možná si říkáte, že to není žádný trhač asfaltu, a máte pravdu. Není. Zrychlení z nuly na stovku za 11,2 sekundy nikoho neohromí, ale tohle auto není o rychlosti. Rozhodně ne o té maximální, která je 175 km/h. Naftový Megane je o praktičnosti, úspornosti a spolehlivosti. A hlavně ekonomice provozu. Kombinovaná spotřeba 4,6 l/100 km. Výborně, i kdyby to bylo v reálu o litr víc. Jakože bude.
Jedna výbava, jedna karoserie a jedna převodovka, nic víc
V mém případě by bylo. Teorie je jedna věc, praxe druhá. Jednoduchou matematikou se dostanu k tomu, že by auto s plnou nádrží o objemu 49 litrů mělo zvládnout na jeden zátah 1 065 km. To je spíše utopie, ale i reálnějších 900 km je úplně fajn. Pohon kol je výhradně těch předních, o přenos síly na ně se stará automatická převodovka. Pokud byste toužili po manuálu, musíte sáhnout po benzínové variantě. Ale zpátky k naftě.
Na kolik model s dieselovým motorem vyjde? Redakce AutoŽivě si pohrála s oficiálním konfigurátorem Renault a zjistila, že cena naftové verze Megane začíná na částce 659 000 Kč. To jde o základní cenu bez započtení možných slev. Stačí ovšem opustit konfigurátor a podívat se do aktuálního ceníku a věc se změní, pro zájemce a zákazníka k lepšímu. Podle akční nabídky stojí naftový Megane 629 000 Kč.
Stačí půl milionu Kč a nějaké drobné a úsporný diesel je váš
To jsem o třicet tisíc Kč níž, jedním pohybem ruky po klávesnici. Umím si představit, že přímo u prodejce by pak šlo ještě nějaký bonus vyjednat a usmlouvat. Neříkám hned další slevu, ale třeba něco z výbavy, sadu gum, cokoli navíc. Výbava Techno je pro tento model jedinou možnou alternativou. Zapomeňte na výběr, který znáte z historie. Nebo třeba verzi R.S. Tahle dobu už je dávno pryč.
Specifikace nabízí dvouzónovou automatickou klimatizaci, bezklíčové odemykání a startování, sedmnáctipalcová kola a multimediální systém. Stačí se vrátit zpátky do konfigurátoru a člověk může utrácet. Dramatičtější červená barva karoserie: plus 22 000 Kč. Elegantnější kola, o palec větší: plus 15 000 Kč. O mnoho víc toho zase v ceníku příplatkové výbavy není, přes 700 000 Kč se ale dostat dá. Za úsporný diesel pod kapotou a slušnou výbavu je to za mne pořád výtečná nabídka.