Náhlý pokles ceny paliva nutí lidi tankovat co nejvíce. Zásoby v plastových nádobách jsou však vysoce nebezpečné.
Ceny paliva jsou vysoké, a když na pár chvil klesnou, řidiči se začnou chovat jako smyslů zbavení a obléhají čerpací stanice. Tankují plné nádrže, to je v pořádku. Jezdí k pumpám s přívěsy, na kterých mají dvousetlitrové kanystry. Bizarní, ale dejme tomu. Hlupák natankuje s vidinou vytvoření levných zásob do obalu, který je nebezpečný. Pan Mirek z Mělníka by mohl vyprávět. Zjistil, že ne všechno, co přijde na svět v USA, stojí za to.
Benzín v plastové nádobě? Hrozí exploze!
Vše začalo tím, že na východním pobřeží USA došlo před časem k hackerskému útoku na tamní část sítě distribuující paliva. Tamní obyvatelé podlehli panice a v obavě, že dojde benzín, začaly brát čerpací stanice útokem a tankovat do všeho, co bylo po ruce. Včetně obalů, které jsou pro uchovávaní benzínu zcela nevhodné. Nebo dokonce zakázané! Tankovat palivo je možné pouze do schválených typů nádob.
Nejde ani tak o tvar, jako o použitý materiál, ze kterého je nádoba vyrobena. Známe kanystry, které jsou plechové nebo plastové. Plast je speciální, se sníženou vodivostí. U jiných druhů plastu hrozí vznik statické elektřiny a následně výbuch. To není žádný hoax, ale fakt. Čerpat benzín třeba do PET lahví je zakázané. Obsluha čerpací stanice takového řidiče upozorní, když si však personál nevšimne, řidič s benzínem v PETce ohrožuje sebe i své okolí. Jenže PET lahev není to nejhorší, do čeho jsou řidiči schopni benzín natankovat.
Plastové tašky a pytle se vždy protrhnou
V hysterii z nedostatku paliva v USA čerpali benzín řidiči i do plastových tašek a pytlů. Ten, kdo někdy zkusil přenést pár litrů vody v igelitce od rybníka ke stanu, k zalití ohně, by to nikdy neudělal. Pokus s nákupní taškou prokázal, že trhliny jsou všude a transport kapaliny v igelitce skončí vždy vylitím. Problémů je tady hned několik. První je obtížná manipulace. Prázdný pytel položený v kufru auta natankujete, ale už jen nikdy bezpečně nevyndáte. Má-li objem 60 litrů (to je běžná velikost pro malé odpadkové koše), řidič ho neunese, aniž by ho neprotrhl.
Velký pytel kolem 100 litrů objemu člověk už nezvedne. Při manipulaci jej protrhne a obsah vyteče do auta. Být to voda, zamrzí to, ale u benzínu hrozí kontaminace, poškození, požár a exploze. To, že mimo speciální kanystry jsou plasty pro benzín nebezpečné, už bylo řečeno. Benzín některé plasty rozpouští, takže se může stát, že pytel se rozpadne a benzín vyteče do auta. V neposlední řadě hrozí protržení pytle. Což se stalo osudným panu Mirkovi.
Personál čerpací stanice tankování do plastu nedovolí
Pod vlivem euforie, že je benzín o pár korun levnější, pan Mirek vzal několik plastových pytlů a vyrazil na čerpací stanici. Obsluha si bohužel nevšimla, do čeho tankuje, a tak pan Mirek naplnil v kufru auta čtyři velké plastové pytle benzínem. Samozřejmě natankoval i do nádrže. To, že platí na pokladně množství, které by se vešlo do náklaďáku, a ne do Škody Octavia Combi, personál pumpy neřešil.
Co se stalo dál? Po cestě se jeden pytel protrhl o škrabku na led, kterou měl pan Mirek pohozenou v kufru od zimy. Trhlina nebyla moc velká, ale stačila na to, aby větší část pytle vytekla ven a znečistila vnitřek vozu. Řidič si ničeho nevšiml, ne podle zápachu, toho bylo v autě už tak dost. To, že došlo k úniku paliva do kabiny, zjistil chudák až doma. A to nebylo všechno.
Benzín je vysoce třaskavý. Pozor na statickou elektřinu!
Při pokusu vyndat ven z kufru plný pytel pan Mirek při manipulaci nechtěně obal poškodil a vypustil do auta, a také na auto a ven na zem, většinu druhého pytle. Přidal opět benzín do kabiny vozu, a navíc kontaminoval půdu u sebe na pozemku. Ani třetí pytel nevyndal zoufalý muž bez toho, aniž by část benzínu nevylil do auta, na sebe a na zem. Zkusil pytel rozvázat a přelít do kýble. Nemohlo se to podařit, pytel měnil svůj tvar, nešel řádně uchopit a přelít.
Poslední pytel tak v čirém zoufalství zkusil pan Mirek přečerpat pomocí hadičky. V plánu bylo udělat malý otvor do pytle, prostrčit hadičku a klasickým trikem dostat palivo do kanystru. Udělat skutečně malý vstupní otvor se nemohlo podařit, plast, ze kterého byl pytel vyroben, se protrhl mnohem více a benzín skončil opět v autě. Pan Mirek se svěřil, že z celkového množství dvou set litrů benzínu ztratil asi tři čtvrtiny. Prodělal přes šest tisíc korun.
A co hůř, poškodil auto tak, že je otázkou, zda půjde vůbec zcela vyčistit, aktuálně páchne benzínem a nejde s ním jezdit. Právě tak jsme se v redakci o celém případu dozvěděli, pan Mirek se nás dotazoval, jak vyčistit auto, které páchne benzínem. V neposlední řadě jen s velkým štěstím automobil neshořel díky nežádoucímu vzplanutí. Benzín je vysoce třaskavý, takže neštěstí v zastavěné oblasti rodinných domů mohlo být obrovské.