Řidiči to často netuší, ale registrační značka nepatří jim, ale státu. Nesmí ji nijak upravovat, a samozřejmě ani měnit mezi jinými auty.
Milovníci filmů o agentovi 007 se mohli před časem začít (mylně) radovat. Jakkoli se mohlo zdát, že v Praze probíhá natáčení dalšího dílu této filmové ságy, realita byla šokujícím způsobem zcela jiná. Ano, po Praze jezdilo auto, které vypadalo jako z filmu, v němž je titulní postavou James Bond. A ne, nebyla to filmová rekvizita, ale skutečný osobní automobil. Policisté jistě nemohli věřit vlastním očím, když v Praze narazili na řidiče, jehož vozidlo bylo vybaveno zařízením pro okamžitou výměnu registračních značek.
Filmová auta jsou rekvizity, vážně s tím někdo vyjel do Prahy?
Ano, právě tohle známe z Jamese Bonda. Auto, kterému se otáčí registrační značky. Je to už víc než půl století, co byl tento zajímavý prvek na stříbrném plátně představen, asi každý si hned vybaví Aston Martin DB5 ve filmu Goldfinger z roku 1964. Já ale nevidím na policejních záběrech klasický britský automobil z poloviny dvacátého století, ale Subaru Forester v „tuctovém“ vzezření. Jak dlouho a kde přesně po Praze řidič jezdil, nevím.
Ale „zátah“ se odehrál na křižovatce ulic 5. května a Sdružení na Praze 4. Tam hlídka zastavila automobil japonské značky poté, co zjistila, že SPZ neodpovídala danému vozu. Co se stalo? Řidič jel a měl na Subaru nastavenou v rámci měnícího zařízení značku, která nepatřila k jeho Subaru. Jestli to byl záměr, nebo na to zapomněl, se neví. Nicméně během kontroly policisté zjistili, že auto, které sledovali, měnilo přední registrační značku přímo za jízdy.
To posléze zachytila kamera v policejním voze. Scéna, která připomínala situace z akčních filmů, nemohla policisty nezaujmout. Sledování ukázalo zřejmou, nicméně i pro samotnou policii překvapující skutečnost. Hlídka po zastavení vozidla zjistila, že řidič využíval mechanický systém schopný přetáčet registrační značku instalovanou na autě. Řidič měl na autě dvě různé registrační značky. Obě sady registračních značek nicméně byly platné a nebyly vedeny jako odcizené nebo ztracené. Zřejmě to bylo tak, že jedna značka patřila k Subaru, druhá k jinému autu.
James Bond by se nedivil, česká policie jistě valila oči na věc
To nebylo kradené, ani nijak jinak „závadné“. Ovšem zjevně to nebylo Subaru Forester. Tady si mohl dát řidič více práce, a pokud by měl značky od jiného stříbrného Forestera, policie by asi na nic nepřišla. Nicméně pokud by šlo o auto v jeho vlastnictví, postrádalo by měnění logiku. Já si představuji, že to bylo tak, že řidič si vzal jinou SPZ ze svého jiného auta. A pokud by ho natočily kamery nebo zachytily radary, mohl by tvrdit, že jde o chybu.
Že daná (druhá) SPZ nepatří k jeho Subaru. To by mu možná vyšlo. Ovšem pokud by se ukázalo, že jde i v druhém případě o jeho auto, stopy by vedly stejně k němu. Pokud mám pokračovat „nahlas“ ve spekulaci, pak by druhá SPZ musela být třeba z nějakého auta, které nebylo onoho řidiče, ale nebylo kradené nebo vyřazené z provozu. Co já vím, auto po dědovi, který je tak starý, že už nejezdí. Nebo sousedovo auto na dvoře, přičemž soused je dlouhodobě v zahraničí? Tak něco. Jak pokračovala kontrola zadrženého řidiče?
Řidič tvrdil, že o ničem neví a že značky za jízdy neměnil
Ten se při konfrontaci policií odmítl vzdát registracích značek a podle policejního vyjádření prý tvrdil, že si není vědom žádného protiprávního jednání. To měl ale smůlu. Policisté mu SPZky odebrali. Dalo se to čekat, tabulky nebyly danému vozidlu přiděleny. A řidič zamířil ke správnímu řízení kvůli podezření hned z několika přestupků. Co v takovém případě řidiči hrozí? Až roční zákaz činnosti a pokuta do výše 50 tisíc korun.
Pokud bych měl rozvíjet představivost na téma James Bond, ptal bych se, jestli na autě nebyly i jiné speciální vychytávky kromě otočné SPZ. Policie o ničem neinformovala. Podle záběrů na auto, které jsou veřejně k dispozici, se nezdá, že by Subaru bylo dále nějak víc vybavené. Bylo by skutečně hloupé, pokud by řidič měl na autě nějaké střelné zařízení. To už by nešlo o přestupek, ale byli bychom v kategorii závažných trestných činů.
O motivaci řidiče se dá jen spekulovat. Pokud ale měnil SPZ, pak je v podstatě jisté, že to bylo z „maskovacích“ důvodů. Usuzoval bych, že se kryl před kamerami a radary. Cokoli jiného by bylo naivní a hloupé. Vzhledem k tomu, že policie lustruje auta podle SPZ de facto online, za jízdy, dlouhodobé ježdění s nepravými značkami by bylo riskantní.
Vedlo by k zadržení policií, jak ukázal daný případ. Stejně rizikové je umísťování samolepek na SPZ a jiných technologií, které mají zajistit před radary nečitelnost. Pokud na něco takového policie narazí, začne ihned konat a řidič se dostane jen a jen do problémů. Ty jsou pak jistě horší než pár stovek pokuty za jízdu vyšší než povolenou rychlostí.