Politika je za vším, i za tím, jestli budeme moct i nadále prošlápnout na dálnici plyn až do podlahy. Vypadá to, že ne.
Nemám rád, když se mění věci, které jsou zavedené a fungují. Navíc když jde o určité „statusové“ záležitosti. Třeba když Mercedes změnil před lety nabídku v motorových jednotkách a de facto zlikvidoval ikonické označení 500. Vždycky jsem měl třeba Mercedes-Benz S 500 za „značku ve značce“. Nevadí. V redakci AutoŽivě jsme provedli analýzu míst, kde se dá v Evropě jezdit legálně bez omezení rychlosti. Taková místa jsou dvě. Tím prvním je ostrov Man. Jde o malý ostrůvek v Irském moři, mezi Irskem, Skotskem, Anglií a Walesem.
V Evropě jsou dvě místa, kde lze jezdit neomezenou rychlostí
Na tamních silnicích neplatí žádná rychlostní omezení pro motorová vozidla. Ono vůbec je tohle místo specifické, nejenom tím, ale nejsme na hodině zeměpisu. Takže zpět za volant. Zkusím najít nějaké video, které vložím do článku. Na ostrově Man se totiž jezdí i závody. Možná jste je někdy viděli, úzké uličky lemované kamennými ploty, mezi kterými doslova létají vzduchem auta a motorky. Jenže ostrov Man je od nás daleko.
A ano, je to ostrov, takže jet se tam jen tak projet, to dává větší logiku vyrazit někam na závodí okruhu, třeba i na Severní smyčku. Druhým místem, kde platí neomezená rychlost, jsou německé dálnice. Německé dálnice jsou pro mnohé řidiče synonymem svobody. Ten pocit, kdy sešlápnete plyn až na podlahu a necháte své auto ukázat, co v něm skutečně je? Opojné. Pro nás, kteří jsme zvyklí na omezení rychlosti, je to něco jako splněný sen.
Může se ale změnit v noční můru. Nebo spíše se rozplynout, ať nejsem zase tak dramatický. Diskuze o zavedení rychlostního limitu na německých dálnicích se totiž (opět) rozhořela a tentokrát to vypadá, že by mohlo dojít ke změnám. V současnosti je situace jasná – na mnoha úsecích německých dálnic lze jezdit neomezenou rychlostí. Ano, existují doporučení, která říkají, že byste neměli překračovat 130 km/h. Tedy jinak. V globálu platí na německých dálnicích neomezená rychlost. Ovšem jsou úseky, které jsou rychlostně omezeny tak, jak je místně potřeba.
V Německu hrozí, že začne platit na dálnici omezená rychlost
Ale ano, maximální povolená rychlost tam neexistuje. Právě tato volnost je jedním z důvodů, proč jsou německé dálnice tak populární. Ale jak už to bývá, ne všichni jsou s tímto stavem spokojeni. Německá politická scéna je v otázce rychlostních limitů dlouhodobě rozdělená. Na jedné straně stojí strany jako SPD a Zelení, které prosazují zavedení limitu 130 km/h, a na druhé straně CDU/CSU a FDP, které jsou proti.
A co to znamená pro nás, běžné řidiče? Především to, že budoucnost rychlosti německých dálnic je nejistá. Nedávno se téma rychlostních limitů opět dostalo na stůl koaličních jednání. A aby toho nebylo málo, německé ministerstvo dopravy si objednalo rozsáhlou studii, která měla zjistit, jaký by měl zavedení limitu dopad na životní prostředí. Výsledky? Podle studie by zavedení limitu 130 km/h mohlo snížit emise CO2 o 1,3 až 2 miliony tun ročně.
Nejenom Němci, ale všichni řidiči budou muset zpomalit
To zní jako hodně, že? Ne! Když se na to podíváme blíže, zjistíme, že to představuje jen asi 1 až 1,5 % z celkových emisí z dopravy v Německu. Stojí to za to? Pro některé ano, pro jiné ne. Zastánci limitu argumentují tím, že by to nejen snížilo emise, ale také zvýšilo bezpečnost na silnicích. Na druhou stranu odpůrci tvrdí, že by to omezilo svobodu řidičů a mělo negativní dopad v mnoha ohledech. A co na to říkají samotní řidiči? Udělali jsme redakční průzkum mezi čtenáři, kteří přiznali, že jezdí do Německa.
Ti jsou jednoznačně pro to, aby byla neomezená rychlost zachována. Naopak, děsí je představa, že by v Německu měli sundat nohu z plynu. Náš německý spolupracovník však zjistil jiné stanovisko tamních řidičů. Názory se různí. Někteří by limit uvítali, protože by to podle nich vedlo k plynulejšímu provozu, zatímco jiní si nedokážou představit, že by museli zpomalit na 130 km/h. Co by zavedení limitu znamenalo?
Průzkum redakce AutoŽivě
Na benzínce v Rozvadově jsme zastavili několik českých řidičů a zeptali se na jejich názor ohledně chystaného nového rychlostního limitu na dálnicích. Z oslovených řidičů byla drtivá většina negativně překvapena, někteří až rozhořčeni. „To snad nemyslí vážně, už teď jsou limity zbytečně nízké,“ reagoval Michal (38) z Plzně, zatímco Klára (42) z Prahy dodala: „Změna je podle mě úplně zbytečná, jenom přibude pokut.“ Shodli se, že nové opatření bude spíš komplikací než zvýšením bezpečnosti.
Především to, že bychom přišli o možnost zažít tu pravou (a poslední) svobodu za volantem na veřejné komunikaci. Jedete do Německa. A teď si představte, že byste museli jet stejnou rychlostí jako na české dálnici. Nic, na co by se člověk těšil. Tak snad se přestěhovat na jeden malý a zapomenutý ostrov nedaleko Anglie? Budeme moc rádi za vaše názory dole v komentářích pod článkem.